Karabük Şubesinden Küresel Para Savaşları Konferansı

17 Ekim 2015
Karabük Şubesinden Küresel Para Savaşları Konferansı

Türk Ocakları Karabük Şubesi tarafından Karabük Kent Meydanı Konferans Salonu’nda “Küresel Para Savaşları, Türkiye’ye Siyasi ve Ekonomik Etkileri” adlı konferans düzenlendi.

 

İstanbul Aydın Üniversitesi öğretim üyesi Prof. Dr. Ramazan Kağan KURTOĞLU’nun konuk olarak katıldığı konferans yaklaşık 2.5 saat sürdü. Konferansa öğretim üyeleri, öğrenciler, sendika temsilcileri, siyasi parti temsilcileri ve çok sayıda vatandaş katıldı. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın ardından önce Türk Ocakları Karabük Şubesi Başkanı Yrd. Doç. Dr. Taşkın Deniz söz aldı. Konuşmasında şunları ifade etti. “Türkiye'de meydana getirdiği tahribat, bütün boyutlarıyla göz önünde olan "Çözülme Süreci”, tamamen tarihe gömülmeli ve terör örgütüyle mücadeleyi esas alan millî devlet stratejisi, vakit geçirilmeden yürürlüğe konulmalıdır. İçine düşürüldüğümüz terör girdabı, ülkemizin en önemli gündemidir. “Çözülme Süreci” boyunca kuvvetlenen “etnik bölücülük”, vatan toprakları üzerinde terör kantonları kurmak, siyasi uzantıları vasıtasıyla etnik ayrışma sürecini hızlandırmak ve Suriye'de fiilen egemen hâle geldiği bölgeleri birleştirme hedeflerine aynı anda ilerlemek için büyük bir saldırı başlatmıştır. Bu büyük tehdit, Türk milletini yeni bir varlık-yokluk mücadelesiyle yüzleşmeye zorlamaktadır. Türk devletini yönetme sorumluluğunu üstlenenler, bu yakıcı gerçeği iliklerine kadar hissetmeli; millî yol haritaları dışında hiçbir çözümün mevcut olmadığını idrak etmelidirler. Suriye iç savaşının, Rusya'nın müdahalesiyle birlikte evrildiği yeni güzergâh, Türkiye’nin sadece bölgesel değil küresel sonuçlar doğuracak bir yangına komşu olduğunu bütün açıklığıyla göstermektedir. Başta PKK ve IŞİD terörü olmak üzere, Suriye'deki yangının ülkemize sirayet etmesine sebep olabilecek bütün tehditleri gözeten millî bir dış politikaya, her zamankinden daha çok ihtiyacımız vardır. Binlerce yıllık tarihe sahip Aziz Türk milleti, bu badireleri atlatacak güce sahiptir; yeter ki birlik içinde olalım. Konuşmama burada son verirken, öncelikle son 3 aydır azan terör olaylarında kaybettiğimiz tüm şehitlerimize Yüce Allah’tan rahmet, ailelerine başsağlığı, dost ve akrabalarına sabır dileriz. Mekânları cennet, ruhları şad olsun. Bizi kırmayarak konferans davetimizi kabul eden değerli hocamıza teşekkür ederim. Ayrıca böylesine modern ve büyük bir konferans salonu ile sivil toplum kuruluşları merkezini şehrimize kazandıran Karabük Belediyesi Başkanı Sayın Rafet VERGİLİ başta olmak üzere emeği geçen tüm belediye görevlilerine teşekkür ederim.”

 


Prof. Dr. Ramazan Kağan KURTOĞLU, konferans daveti nedeni ile Türk Ocakları Karabük Şubesi yönetimine teşekkür etti. Kurtoğlu, içerisinde bulunduğumuz sürecin vahim bir duruma gittiğini, siyasi ve ekonomik tedbirlerin alınması gerektiğini vurguladı. Yaşananlar konusunda ABD, İngiltere ve Avrupa’nın hangi konularda nasıl rol oynadığını açıkladı. Bu konuda belirtilen ülkelerin Türkiye’de siyaset, din ve terörü nasıl yönlendirdiğini açıkladıktan sonra Dünya’ya örnek model olan Türkiye’de II. Dünya Savaşı’ndan sonra ekonominin, siyasetin ve dinin yeri ve zamanı geldiğinde nasıl ayrıştırıcı bir unsur olarak devreye sokulduğuna değindi. ABD ve İsrail’in nasıl bir Orta Doğu düzenlemesine giriştiklerini, bu durumun Arap Baharı ve Suriye süreçleri ile nasıl şekillendirildiğini belirtti. Yaşanan sıkıntılardan kurtulmanın yolunun aklını kullanan, bilime önem veren ve bu amaçla okuyan nesiller yetiştiren, İslamiyet’i Kuran-ı Kerim, ayet ve hadislere göre yaşayan, uydurulmuş ve yaşanmak isteyen şekillendirilmiş dinden uzak duran, dini ve terör unsurlarını siyasete alet etmeyen bir milli politika ile çözülebileceğini ifade etti.

 


Konferansın soru - cevap kısmında ise anlatılan konulara ilişkin olarak gerek milletimizin gerekse de devletimizin ulusal ve uluslararası düzeyde alması gereken önlemler tartışıldı.

 


Konferans, Türk Ocakları Karabük Şubesi Başkanı Yrd. Doç. Dr. Taşkın DENİZ’in konuşmacıya ve davetlilere teşekkür etmesi ve ardından hatıra fotoğraflarının çekilmesi ile sona erdi.

Türkocağı Tv

Türkocağı Tv

Tümü

Türk Ocaklarından Haberdar Olun

Yazarlar

Tümü