Giresun Şubesinden Türk Milliyetçiliğinin Günümüz Meseleleri KonferansıGiresun Şubesinden Türk Milliyetçiliğinin Günümüz Meseleleri Konferansı

16 Ekim 2015
Giresun Şubesinden Türk Milliyetçiliğinin Günümüz Meseleleri Konferansı

Giresun Türk Ocağı’nın haftalık faaliyetleri devam etmektedir. 16 Ekim 2015 tarihindeki sohbetin konusu “Türk Milliyetçiliğinin Günümüz Meseleleri” idi.

 

Konuşmacı olarak ise ömrünü Türk milliyetçiliğine adayan ve Giresun’un aksakallısı İhsan Doğan idi.  Hayatının nerede ise atmış yılını Türk milliyetçiliğine vakfeden İhsan Doğan, konuşmasına Alpaslan Türkeş ile olan yakınlığından ve birlikte yaptıkları siyasi faaliyetlerden bahsetti. Bu birlikteliğin yaklaşık otuz sene devam ettiği ifade edilmiştir. Ülkemizde iktisadi, siyasi ve kültürel şartların geçirdiği süreci analiz eden İhsan Doğan, her türlü olumsuzluğa rağmen ülkemizin büyümeye devam ettiğini ve buna hiç kimsenin engel olamayacağını söyledi. Yetişmiş kadroların ve özellikle de milliyetçi kadroların ülkemizin her türlü problemine çözüm üretebilecek bilgi ve beceri birikimine sahip olduğunu söyleyen İhsan Doğan, değişen dünya şartlarını iyi okumamız gerektiğini ifade etti.

 

İhsan Doğan, yerelden başlayarak ülkemizin tamamına ait projeleri olan milliyetçi kadroların 1970’li yıllarda çok zor şartlarda bile önemli hizmetlere imza attıkları dile getirdi. Özellikle eğitime verilen önem ve bunun sonucunda yetişen kadroların iyi organize edilmesi halinde ülkemizin çok kazançlı çıkacağını dile getirdi.

 

12 Eylül 1980 yılındaki ihtilal özellikle Türk milliyetçilerini mağdur etmiştir. Türk milliyetçileri bu mağduriyetlerini devletine değil sistemi elinde tutanlara bağlamaktadır. Türk devleti çok zor şartlar altında kurulmuş olup onu gelecek nesillere taşımak milliyetçi kadroların asli görevidir.”

 

Türk milliyetçiliği için çok büyük bedeller ödeyenler var. Bu uğurda can verenler var. Bizim onlara karşı sorumluluklarımız var. Başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere bütün Türk büyüklerini hayırlı anıyoruz. Alpaslan Türkeş’in ömrünü verdiği milliyetçi hareketin başarısı yetiştirdiği kadroların başarısındadır.”

 

Aksakallımız İhsan Doğan’ın konuşmalarından bazı başlıkları şöyle sıralamak mümkündür.

 

Türk milliyetçiliği meşruiyet çerçevesinde hayatını sürdürmektedir. Türk milliyetçileri içinde bulunduğu şarlar ne olursa olsun bu meşruiyet anlayıştan uzak durmamalıdır.”

 

Türk milliyetçiliği kültür, sanat, fikir, felsefe alanında yeterli kadrolara sahiptir. Bu kadrolar ehil ellerde olması halinde ülkesinin yönetimine taliptir.”

 

Türk milliyetçiliği yarım asra yakın süren siyasal faaliyetleri neticesinde ülkemizi yönetmeye talip olmalıdır. Ülkemizin içinde bulunduğu şartları Türk milliyetçilerimi iktidar olmaya davet etmektedir.”

 

Türk milliyetçilerinin bahtiyarlığı milletimizin istikbali ile yakından ilgilidir. Türk milleti geleceğe milliyetçi kadrolar sayesinde bakabilir.”

 

Türk gençleri eğitim sahasında dünyanın her türlü teknik ve teknolojik imkânını kullanarak dünya ile yarışabilmelidir. Gençlerine yatırım yapmayan toplumların geleceği karanlıktır.”

 

Özellikle üniversite gençleri Türk fikir hayatının önde gelen isimlerinin eserlerini hıfzetmelidir. Her gencimizin evi, yurdu bir medrese gibi olmalıdır

Türkocağı Tv

Türkocağı Tv

Tümü

Türk Ocaklarından Haberdar Olun

Yazarlar

Tümü