Osmaniye Şubesinden Türk Devlet Adamlarının Dile Katkıları Konferansı

17 Ekim 2015
Osmaniye Şubesinden Türk Devlet Adamlarının Dile Katkıları Konferansı

Türk Ocakları Osmaniye Şubesi ve kardeş dernek AGAMDER( Arpacı Ali Güzel Ahlâkı ve Millî Değerleri Koruma ve Yaşatma Derneği) ile beraber iki haftada bir düzenlenen ve Osmaniye’de “Milliyetçi, mukaddesatçı, ülkücü” camiaya canlılık getiren “GÖNÜL SOHBETLERİ”nin 31.si gerçekleştirildi.

 

Osmaniye Korkutata Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi öğretim üyesi ve Sosyal Bilimler Enstitüsü Müdürü sayın Prof Dr Mustafa TANÇ’ın misafir olduğu sohbette Osmaniyeli gönül dostları büyük ilgi gösterdi. Ülkenin seçin ortamında olmasına rağmen çalışmalarını “gönül dostları” ile birlikte devam etmeyi yeğleyen MHP merkez ilçe başkanı Tansel ELVERDİ ve ekibi ile katılması ve BBP il başkanı İsmail GÜMÜŞ’’de gönül dostlarıyla birlikte olması ayrı güzellikti. Sohbet başlamadan önce Osmaniye Türk Ocağının ak saçlılarından İbrahim EROĞLU’nun şehitlerimiz ve ebediyete intikal eden ocaklılar için okuduğu “hatm-i şerif” için İsmail GÜMÜŞ ‘ün okuduğu “aşr-ı şerif” ve kadim Türk Ocaklı Mustafa EROĞLU’nun yaptığı hatim duasıyla eller semaya açılıp yaratıcının af ve mağfiret sığınıldı.

 

Sohbet başlamadan önce AGAMDER başkanı, gönül dostu Av. Selahaddin ARPACI faaliyetler hakkında bilgi verirken; Ocak Başkanı Mehmet ÇETİNKAYA’da gündemi değerlendirip Konuşmacı Prof. Dr. Mustafa TANÇ hakkında bilgi verip sözü sözün ustası, gönül insanı Prof. Dr. Mustafa TANÇ’a bıraktı.

 


Prof Dr TANÇ , “TÜRK HAKAN VE DEVLET ADAMLARININ TÜRK DİLİNE KATKI VE HİZMETLERİ” ni anlatırken gönül dostlarını tarihin derinliklerinde seyahat ettirdi.  Orhun Abideleri’nde Türkçemizle ilgili ilk katkıları anlatırken Asya Bozkırları’nda gezindik, “Hindistan’da Babür Şah” dan örnekler verirken adeta “Taç Mahal” da bulduk kendimizi. Osmanlıda birçok sultanların yazdıkları şiirlerle Türkçemize katkı yaptıklarından bahisle Yavuz Sultan Selim’in hayatından ve Naatından misaller verirken, Osmanlı Türk Coğrafyasında gezindik. Denebilir ki tarihin derinliklerinde kalan güzellikleri hayal dünyasında da olsa yeniden yaşadık. Türkçemize olan sevgimiz bir kat daha arttı. Yaptıkları hizmetlerle “Türk Hakanlarına” olan sevgi, saygı ve hayranlığımız doruk noktalara tırmandı.

 

Türkocağı Tv

Türkocağı Tv

Tümü

Türk Ocaklarından Haberdar Olun

Yazarlar

Tümü