K.Maraş Şubesinden Büyük Ortadoğu Yangını ve Türkiye Konferansı

17 Ekim 2015
K.Maraş Şubesinden Büyük Ortadoğu Yangını ve Türkiye Konferansı

Türk Ocakları K. Maraş Şubesi, bu yıl da güz dönemi faaliyetlerine yine Ortadoğu konferansıyla başladı. Necip Fazıl Kültür merkezinde sunulan konferansın konuğu, Ankara Gazi Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümü Öğretim Üyesi ve Türk Ocakları Merkez Yönetim Kurulu Üyesi Doç. Dr. Mehmet Akif Okur ve konu başlığı: “Büyük Ortadoğu Yangını ve Türkiye” idi.  Şube başkanı Av. Kemal Yavuz’un, konunun Türkiye için önemini vurgulayan takdim konuşmasından sonra kürsüye gelen Mehmet Akif Okur, ilgiyle izlenen konferansında özetle:

 

Önce tarihi bilgi verip Ortadoğu’nun bugünkü karakteriyle ne zaman ortaya çıktığını, 1980’lerden sonra ise uyanan İslâm dünyasının kendi mecrasında gelişmesinin engellendiğini, özellikle 2010’lardan itibaren Arap baharı denen gelişmelerle nasıl bir kaosa dönüştüğünü anlattı.

 

Bundan sonra Doç. Okur, özellikle bugün için en çok konuşulan IŞİD’in hangi şartlarda doğduğunu, dönüştüğü önceki El-Kaide’den farkını, bunun için coğrafî, stratejik, etnik ve mezhebî faktörlerin rolünü, bu faktörler yanında Türkiye’nin yerini ve rolünü kapsamlı şekilde ortaya koydu.

 

Ayrıca, Kuzey Suriye’deki PKK uzantısı yapılanmalara, sonunda IŞİD ile aralarında doğan rekabetin seyrine; nihayet Türkiye’ye yansıyan vahşi terör olaylarına değindi.

 

Doç. Okur, bütün bunların olup bitmesinde Türkiye’nin gerek son üç yıldır uyguladığı çözüm sürecinin rolünü, onun bu örgütlere nasıl yaradığı ve Suriye politikasının hatalarını bir bir tahlil etti. Sonunda Türkiye’nin, Suriye politikasındaki temel varsayımların ne hale geldiğine de değindi. Bu bağlamda, Suriye politikasının ters teptiği üç yıl içinde Esad’ın kazandığı destekleri anlattı. Sınırlarımızdaki yangın arttıkça, Türkiye’ye de sirayet ediyor, Ankara’daki terör hadisesi kapımızdaki tehdidin büyüklüğünü gözler önüne serdi, dedi. Nihayet, IŞİD’ın Türkiye’ye yönelik amaçlarını anlattı.

 

O halde ne yapmalıyız sorusunu sorup, ülkemizin alması gereken orta ve uzun vadeli tedbirleri sıraladı.

 

Konferans kadar da uzun süren soru ve cevap faslıyla çok verimli toplantılardan birisi daha sona erdi.

Türkocağı Tv

Türkocağı Tv

Tümü

Türk Ocaklarından Haberdar Olun

Yazarlar

Tümü