Osmaniye Şubesinden Cumhuriyet Üzerine Sohbet

27 Ekim 2015
Osmaniye Şubesinden Cumhuriyet Üzerine Sohbet

Türk Ocakları Osmaniye Şubesi’nde emekli tarih öğretmeni hikâyeci yazar Reşat Gürel Cumhuriyeti anlattı.

 

Sohbet başlamadan önce Muharrem ayı içinde olmamız sebebiyle izleyicilere aşure ikram edildi. İkramın ardından çay ve daha sonra öğretmen Fatih ALİBEKİROĞLU tarafından okunan aşr-ı  şerif ve ardından dua yapıldı. Eller yaratana açılırken birliğimizin, dirliğimizin bozulmaması dilenirken, içinde bulunduğumuz ay vesilesiyle “ehl-i beyt” e olan sevgi dile getirilip Fatihalar gönderildi. Dua sonrası ocak başkanı Mehmet ÇETİNKAYA Tarihçi, yazar ve emekli öğretmen Reşat GÜREL’i takdim etti.

 

Reşat GÜREL konuşmasına Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK’ün; “Türk Milletinin karakterine en uygun yönetim cumhuriyettir” vecizesinden hareketle Türk Milletinin özelliklerine Alper Tunga’dan başlayarak günümüze kadar geçen devlet adamlarımızın özelliklerinden anekdotlara açıkladı. Özellikle Kür Şad ihtilalı, Göktürk devletinin kuruluşu ve 571 Talas Savaşı’nın önemlerini vurguladı. Selçuklu Türk Devleti ve Osmanlı Türk Devleti'nin kuruluşu ve hizmetleri den bahisle cumhuriyete geçiş yaptı.

 

Cumhuriyeti kuran ekibin Osmanlı Türk Devleti okullarında yetişmiş vatansever subaylar olduğunu, Cumhuriyet'in de Osmanlı'nın devamı olduğunu belirtip sadece rejimde bir değişiklik olduğunu belirtti.

 

Ocak başkanı tarihçi Mehmet ÇETİNKAYA’da; İstiklal harbinden önce ülkemizin parçalanışını gösteren haritadan hareketle bu haritanın hiç unutulmaması gerektiğini belirtti. Özellikle Atatürk sonrası cumhuriyeti ele geçiren ekibin “Türk Milliyetçiliğini” bırakıp başka milliyetçililer peşinde koşmaları sonucu halk ile rejim arasında bir soğukluk olmuş ve bu soğukluk halen de devam etmektedir diye belirtti.

 

Sohbet sonrası ikili sohbetler geç saatlere kadar devam etti, fotoğraflar çekildi.

Türkocağı Tv

Türkocağı Tv

Tümü

Türk Ocaklarından Haberdar Olun

Yazarlar

Tümü