Osmaniye Şubesinden Azerbaycan ve Gürcistan Sohbeti

03 Kasım 2015
Osmaniye Şubesinden Azerbaycan ve Gürcistan Sohbeti

Türk Ocakları Osmaniye Şubesi Salı sohbetlerinde Doç. Dr. Mustafa Fedai ÇAVUŞ Azerbaycan ve Gürcistan izlenimlerini anlattı.

 

Korkut Ata Üniversitesi Öğretim Üyesi ve Türk Ocakları Osmaniye Şubesi Başkan Yardımcısı da olan Fedai Çavuş TURAN VAKFI’nın düzenlediği, Türk Dünyası'ndan bilim adamlarının katıldığı bilimsel toplantıya katılıp, hem Korkut Ata Üniversitesi'ni hem de Türk Ocakları'nı temsil etme şerefine nail olan Fedai Çavuş “ALDATILMIŞLIK PİSİKOLOJİSİ” konulu tebliğini sunduğunu belirtti.

 

Toplantının asıl amacının Türk Dünyası'nı birbirine yaklaştırmak, bilim adamlarının birbirleriyle tanışmaları ve bilgi alış verişlerini sağlamak olduğunu belirtip toplantıdan arda kalan zamanlarında çektiği fotoğraflarla Azerbaycan( Bakü ve Gence şehirleri)ı anlattı. Özellikle toplantıya Azerbaycanlı bakanların, Bakü valisinin, Devlet Üniversitesi'nin Rektörünün katılması Azerbaycanlılar tarafından nasıl ciddiye alındığının göstergesi olduğunu( dinleyicilerin bizde olsa hemen siyasi bir kulp takılıp yetkililerin görmemezlikten geleceğinin belirilmesi gülüşmelere sebep oldu) belirtip darısı bizim yetkililere diyerek temennilerini dile getirdi.

 

Bakü’de gezdiğimiz ve ziyaret ettiğimiz yerler tertemizdi. Özellikle şehitlikler pırıl pırıldı. Camilere Azerbaycan’da “Cuma mescidi” adı verildiği, camilerin girişinde “Kerbela’dan” getirilen taşların bulunduğu, namaza girerken taşlardan alıp, secdeyi taşın üzerine yaptıklarını, taşlara “secde taşı” dendiğini belirtip, Azeri Türklerinin Caferi mezhebinden olduğunu, bunun için Hz. Hüseyin Efendimizin şehit edilmesini hatırlattığı için taşın üzerine secde edildiği bilgisini verdi.

 

Azerbaycan denince Haydar Aliyev akla geldiğini, her yerde Aliyev’in adına rastlamak mümkün, ama ne Mehmet Emin RESULZADE, ne de Ebülfeyz  ELÇİBEY’in izine ve adına rastlamak mümkün değil, sanki onlar Azerbaycan’da yaşamamış, Azerbaycan’ın kurtuluşunda öncülük yapmamış, Azerbaycan Cumhurbaşkanı olmamışlar gibi diye de belirtti.

 

Gence’de büyük Türk şairi Genceli Nizami’nin mezarını ziyaret edip Fatihalar okuduklarını, Nizami adına güzel bir türbe yapıldığını fotoğraflarla gösterdi.

 

Dönüşü Gürcistan üzerinden Tiflis’ten yaptıklarını bu bakımdan da Tiflis’i gezme imkanı bulduklarını belirtip, çektiği fotoğraflarla Tiflis’i gezdirip, Tiflis’in adeta bir Türk şehri görünümünde olduğunu vurguladı. Tiflis’te kendilerine rehberlik yapan bayanın Türkiye’de Kur’an dersi aldığını, Kur’an Kurslarında kaldığını belirtip; Müslüman bir ailenin kızı olmasına rağmen evlendikten sonra kocasını Hıristiyan olması sebebiyle kendisinin de “vaftiz” olduğun ama kendimi ne Hıristiyan ne de Müslüman hissetmiyorum demesinin düşündürücü olduğunu vurguladı.

 

Sohbet sonunda her sohbette olduğu gibi “çay ve kömbe” ikramı yapılıp bütün Türk Dünyasındaki Türklüğün geleceği için mücadele edip şehit düşen şehitler için ve özellikle TURAN VAKFI’nın kurucusu rahmetli Turan YAZGAN hoca için dua edilip Fatihalar okundu.

 

Sohbet Perşembe akşamı “sinema günleri” çerçevesinde sinema gösteriminde buluşulmak üzere sonlandırıldı.

Türkocağı Tv

Türkocağı Tv

Tümü

Türk Ocaklarından Haberdar Olun

Yazarlar

Tümü