İşgalci Çin’den Bir Zulüm Daha: Tesettüre Engel Olmayana 3 Yıl Hapis

09 Kasım 2015
İşgalci Çin’den Bir Zulüm Daha: Tesettüre Engel Olmayana 3 Yıl Hapis

Çin’de hanımlarına peçe ve burka gibi yüzü örten kıyafetleri zorla giydirenler veya giymelerine engel olmayanlara hapis cezası verilecek.
BBC radyosunun haberine göre, Çin’de kabul edilen yeni yasa, burka ve peçe ‘radikalliğin simgesi kıyafet’ olarak tanımlanıyor ve kadınlara bunları zorla giydirenlere ya da giymelerine hapis cezası öngörüyor. Yeni yasa 30 Ekim tarihinde kabul edildi.
Yasanın açıklamasında birilerini terörizm, aşırıcılık ve radikal İslam ile ilişkili giysi giymeye veya aksesuar takmaya zorlamanın yasaklandığı bildirildi.
Kanunda hangi çeşit kıyafetlerin aşırılık olarak değerlendirileceği belirtiliyor ve bu suçtan yakalananlara üç yıla kadar hapis cezası verileceği belirtiliyor.
Uzmanlara göre bu yasa Çin’in Doğu Türkistan’daki Müslümanlara yönelik. Çünkü bu bölgede Müslüman kadınlar İslami geleneklere uyarak sadece gözlerini açık bırakan peçe takıyor.

Bu yıl Ocak ayında Doğu Türkistan’da yerel mahkeme Müslüman kadınlara kamuya açık yerlerde burka ile bulunmayı yasaklamıştı.
2014 yılında ise Urumçi’de bir Müslüman sakalını tıraş etmediği ve hanımını peçesiz gezmeye ikna etmediği için iki yıl hapis cezasına çarptırılmıştı.

UYGURHNET

Türkocağı Tv

Türkocağı Tv

Tümü

Türk Ocaklarından Haberdar Olun

Yazarlar

Tümü