Bursa Şubesinden Halil İnalcık Sempozyumu

05 Kasım 2015
Bursa Şubesinden Halil İnalcık Sempozyumu

Dünyaca ünlü tarihçi Prof. Dr. Halil İnalcık adına 100'üncü yaşı dolayısıyla Türk Ocakları Bursa Şubesi’nin organizasyonu ve  Uludağ Üniversitesi’nin ev sahipliğinde 'Bir Büyük Türk' Bilgi Şöleni gerçekleştirildi.

 

Uludağ Üniversitesi ve Türk Ocakları Derneği Bursa Şubesi ortaklığında düzenlenen etkinliğe Uludağ Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Yusuf Ulcay, Türk Tarih  Kurumu Başkanı Prof. Dr. Refik Turan, Türk Ocakları Genel Başkanı Prof. Dr. Mehmet Öz,Türkiye ve yurt dışından gelen akademisyenlerle birlikte  ve çok sayıda öğrenci katıldı.

 

Prof. Dr. Mete Cengiz Kültür Merkezi'nde yapılan bilgi şöleninin açılış konuşmasında konuşan Türk Ocakları Bursa Şubesi Başkanı Prof.Dr.Selçuk KIRLI “ Böyle bir faaliyetin organizasyonunda olmaktan mutluluk duyduklarını belirterek katılımcılara hoş geldiniz, onur verdiniz” dedi .UÜ Rektörü Prof. Dr. Yusuf Ulcay’da, dünya çapındaki tarihçi Prof. Dr. Halil İnalcık adına düzenlenen etkinliğe Uludağ Üniversitesi olarak ev sahipliği yapmaktan mutluluk ve gurur duyduklarını söyledi.

 

Uluslararası düzeyde düzenlenen bu bilgi şöleninin, bilim insanlarının da önemli katkılarıyla 'Tarihçilerin Kutbu' tanımlamasını fazlasıyla hak eden Prof. Drİnalcık'ın hayatının ve eserlerinin daha iyi anlaşılmasını sağlayacağına işaret eden Rektör Ulcay, "Tarih bilinci ve bilgisi olmadan bugün gerek ülkemizde gerek dünyada olup biteni iyi analiz edebilmek ve gerçekçi bir gelecek vizyonu oluşturabilmek mümkün değildir. Tarihi şuuru yani ortak toplumsal hafızamız, bizi millet yapan başlıca unsurların başında gelmektedir. Prof. Dr. Halil İnalcık hocamız gibi, bizlere tarihi sevdiren ve genlerini taşıdığımız medeniyeti öğrenmeye yönlendiren isimler sayesinde kim olduğumuzu yabancıların gözüyle değil, kendi değerlerimizden öğreniyor ve dünyaya öğretiyoruz" dedi.,

 

YENİ KUŞAKLARA TAM BİR ÖRNEK

 

Prof. Dr. Halil İnalcık ile bire bir tanışma ve fikir alışverişi yapma şerefine eriştiğinden dolayı kendisini şanslı hissettiğini belirten Türk Tarih Kurumu Başkanı Prof. Dr. Refik Turan ise tarih bilimine yaptığı katkılardan dolayı İnalcık'a teşekkür ederek başladığı konuşmasında, "İnalcık hoca, minnet duyulacak bir şahsiyettir. Özellikle Prof. Dr. İlber Ortaylı hocamızın dediği gibi enerjisi ve merakı ile bugünkü yeni kuşaklara tam bir örnek teşkil etmektedir. Sağ olsun, var olsun. Son olarak kendisine dünyamıza ve Türkiye'mize hoş geldin demek istiyorum. Gayreti ve ömrü uzun olsun" dedi.

 

TÜRK VE OSMANLI TARİHİNİ DÜNYAYA ANLATTI

 

Türk Ocakları Genel Başkanı Prof. Dr. Mehmet Öz de Türk tarihine ve tarihçiliğine uluslararası çapta büyük katkılar yapmış birisi olan Prof. Dr. Halil İnalcık'a uzun ve sağlıklı ömürler dilediğini söyledi. İnalcık'ın Türk ve Osmanlı tarihini dünyaya anlattığını vurgulayan Genel Başkan Mehmet Öz, "Kendisi her zaman nazik ve bilgi dolu bir hocaydı. Akademik kariyerimizin başlarında kendisi ile tanıştık ve çeşitli vesileler ile bir araya gelme fırsatı bulduk. Her zaman bizleri dinler ve yol gösterici konuşmalar yapardı. Türk Ocakları olarak, Türk tarihine ve Osmanlı tarihine böylesi önemli katkılar yapan tüm hocalarımızı en iyi şekilde anlamak ve anlatmak için bu bilgi şölenini düzenledik. Emeği geçen herkese teşekkür ediyorum" diye konuştu.

 

Açılış konuşmalarının ardından Prof. Dr. Halil İnalcık'ın 100. yaşına girmesi dolayısıyla daha önce kendisi ile yapılmış röportajlardan oluşan bir belgesel gösterisi sunuldu

 

Bilgi Şölenine katılan bütün yerli ve yabancı  konuşmacı tarihçilerce “ O’nun eserleri ve çalışmaları olmasa Osmanlı tarihinden geriye bir şey kalmazdı” denilerek hakkı teslim edilen ve methedilen bu büyük insan yüksek bir katılımla anılmış oldu.

Resim Galeri

Türkocağı Tv

Türkocağı Tv

Tümü

Türk Ocaklarından Haberdar Olun

Yazarlar

Tümü