Uşak Şubesinde Başkanlık Sistemi Değerlendirildi

17 Kasım 2015
Uşak Şubesinde Başkanlık Sistemi Değerlendirildi

Prof.Dr.Hakan Altıntaş Türk Ocakları Uşak Şubesi’nin Salı akşamları sohbetinde, devlet yönetim şekillerini ve hükümet yönetim şekillerini açıklayarak Parlamenter, Yarı Başkanlık ve Başkanlık Sisteminin ne olduğunu anlattı.Dünyada uygulanan başkanlık sistemlerinin Amerika Birleşik Devletleri ve Suriye’de birbirinden ne kadar farklı olduğunu açıkladı. Bizde uygulanacak olan başkanlık sisteminin daha nasıl bir yapıda olduğunun belli olmadığını sadece Başkanlık sisteminin adının geçtiğini söyledi.


Uygulanacak olan Başkanlık sisteminin Türk Milletinin yapısına, yaşamına , demokrasi anlayışına ve gelenek ve göreneklerine uygun olarak ilk önce üniversitelerde külliyatının hazırlanarak, uygulamada tek adam anlayışını ortaya koymadan, tüm toplumu kapsayıcı ve devletimizi çağdaş ve uygar toplum düzeyine çıkarabilecek, insanların birbirini sevdiği, barış ve huzuru getirecek bir başkanlık modelinin hazırlanması ile başkanlık sisteminin başarı getirebileceğini anlattı.


Her ülkenin benimsediği hükümet yönetim şekilleri her toplumda başarı getirmeye bilir dedi.ABD uzlaşma kültürü var ve başkanlık sistemi başarılı bizde uzlaşma kültürü olmadığından belki başarılı olunamayacağını söyledi. Önemli olan hükümet yönetim şekilleri değil, hangi hükümet yönetim şekli olursa olsun uygulamada yaşanan sıkıntıların ortadan kaldırılmasının daha doğru olacağını belirterek sohbetimiz sona ermiştir.

Türkocağı Tv

Türkocağı Tv

Tümü

Türk Ocaklarından Haberdar Olun

Yazarlar

Tümü