Osmaniye Şubesinde Osman Yüksel Serdengeçti Anıldı

17 Kasım 2015
Osmaniye Şubesinde Osman Yüksel Serdengeçti Anıldı

Türk Ocakları Osmaniye Şubesinde Türk milliyetçiliğinin sembol isimlerinden Osman Yüksel Serdengeçti ölümünün 34. Yılında Fatihalarla yâd edildi.

 

Türk Ocakları Osmaniye Şubesi Yönetim Kurulu üyesi öğretmen Yaşar GÜNGÖR tarafından Osman Yüksel SERDENGEÇTİ’nin hayat hikâyesi anlatıldı. Hayat hikâyesi anlatılırken; Osman Yüksel’i SERDENGEÇTİ yapan olaylar dikkat çekiciydi. 

 

Osman Yüksel SERDENGEÇTİ’nin Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih Coğrafya Fakültesi'ne kayıt oluşu, orada hocalarının gayri millî vasıflarda oluşu, din, iman, İslam ve Türklüğe karşı tutumlarına karşı Anadolu’dan gelen gariban bir insanın mücadelesi insanımızın hafızasında silinmeyecek şekilde yer etmiş ve gelecek kuşaklara da anlatılarak bu mücadelenin anlatılarak unutturulmamasıdır önemli olan. Yaşar GÜNGÖR diyor ki:

 

“Serdengeçti derginin adıdır, soyadı değildir. Serdengeçti ismi Osman Yükselle o kadar özdeşleşmiştir ki sonrada soyadı olmuştur. Üstüne-başına temizlik dışında dikkat etmez, yeter ki temiz olsun önemli olan o.Kıyafetleri ütülü olmaz, saçını taramaz gösterişten uzak birisi. Milletvekilliği olduğu dönemlerde de aldığı maaşla birçok gencin okumasına vesile olmuştur. Onlara burs vermiş, yardım etmiştir” diyor.

 

“Dil ve Tarih Coğrafya Fakültesinde okurken solculuğuyla meşhur bir hocanın derse geç kalması üzerine; ‘Osman sen domuza dönmüşsün’ demesi üzerine ; “tamam hocam hemen duvara döneyim o zaman” der. Hoca önce bir şey anlamaz bu ince espiriden ama az sonra Osman Yüksel’in yanına gelir ve hemen dışarı çık diyerek sınıftan kovar. Anlaşılan espiriyi sonradan anlamıştır” diye ekler. Bu espirili olay hepimizin yüzünde gülücüklerin açmasına sebep oldu. Yaşar GÜNGÖR devamla:

 

“Osman Yüksel SERDENGEÇTİ 1944 milliyetçilik olaylarında tutuklanır ve ceza evine gönderilir. Cezaevi çıkışında ise okuldan kaydı silinmiştir. Bunun üzerine devrin millî eğitim bakanı Hasan Ali YÜCEL’e hitaben: “Yüksek vekaletin alçak vekiline” diye sert bir yazı yazarak SERDENGEÇTİ dergisinde yayınlanması üzerine Hasan Ali Yücele hakaretten tutuklanır.”

 

“SERDENGEÇTİ dergisini ancak 33 sayı çıkarabilmiş, hemen her sayı sonunda olay olmuş, soruşturma açılış, tutuklanmıştır. Hatta dergiler çıkarken dergiye cezaevini ima ederek, “yer açın Osman Yüksel” geliyor ibaresini yazar.”

 

Osman Yükselle ilgili hatıraları anlatırken ilginç olanları sıralıyor Yaşar bey. İşte o anılarda bir kaçı:

 

“Osman Yüksel milletvekili olduğu dönemlerde bir mesele ile alakalı meclis kürsüsünde konuşurken CHP milletvekilleri sıra kapaklarına vurarak protesto eder ve konuşmasını engellemeye çalışırlar. Bunun üzerine Osman Yüksel SERDENGEÇTİ” Bu meclisin yarısı hıyar.”deyip kürsüden iner. Bunun üzerine CHP’li vekiller meclisin şahs-ı manevisine hakaret söz konusudur. Lütfen sözünü geri al, diye itirazda bulunurlar. Bunun üzerine Serdengeçti yeniden kürsüye gelip şöyle der: -Tamam sözümü geri alıyorum. Bu meclisin yarısı hıyar değil.” 

 

Milletvekilliği sırasında kravat takmayan Osman Yükselin kravatla ilgili olara; 

 

Yaşar GÜNGÖR o kadar güzel hatıralar anlattı ki hangi birini yazalım buraya. “Başbuğum: “Türk Titre ve Kendine Dön” dedin ama titriyorum titriyorum  hala kendime dönemdim” diye hastalığını dahi espiri konusu yapışını mı yazalım yoksa, hastalığı önemsemeyip bir araba markasına benzetmesine mi…

 

Yaşar GÜNGÖR diyor ki: “O, Necip Fazıl’la Hüseyin Nihal Atsız’ın senteziydi. O örnek bir Türk Milliyetçisiydi. O, gerçekten örnek alınacak adam gibi adamdı. Ruhu şad mekânı cennet olsun.”

 

Yaşar GÜNGÖR’ün sunumunun ardından Serdengeçti için Kur'an okunarak dualar edildi.

Türkocağı Tv

Türkocağı Tv

Tümü

Türk Ocaklarından Haberdar Olun

Yazarlar

Tümü