İstiklâl marşımızın kabülünün 88. Yıldönümü

12 Mart 2009
Ayşegül YÜKEN

Ülkemizin düşman işgali altında olduğu bir dönemde millî şâirimiz Mehmet Akif ERSOY’ un kaleme aldığı ve ‘Kahraman Ordumuza’ ithaf ettiği en büyük eserlerinden biri olan İSTİKLÂL MARŞI, milletimizin birlik ve bütünlüğünün esaslarını, Millî mücadelenin ruhunu ortaya koyan emsalsiz bir eserdir. Orada bütün özellikleriyle milletimiz, değerlerimiz, özlemlerimiz, geçmişimiz ve geleceğimiz yer alır.

Bu emsalsiz eserin sahibi Mehmet Akif, aynı zamanda bir Milli Mücadele kahramanıdır. Milli Mücadeleye katılmak için uzun ve tehlikeli bir yolculuktan sonra Ankara'ya gelmiştir. Yüreğindeki iman ve umudu cami kürsülerinden, ev ziyaretlerine kadar, sohbet, vaaz, davet, düzyazı ve şiirle haykırmıştır.
Mehmet Akif ahlâkî ilkelerinde kendi nefsine karşı son derece katı ama, başkalarına karşı ise o ölçüde hoşgörülü bir insandı. Cehalet, taklitçilik, kibir ve şarlatanlık dışında her kusuru özellikle kendisine karşı işlenen kusurları büyük bir hoşgörü ile karşılardı. Bizim millî marşımızı da ancak bu özelliklere sahip bir vatanperver yazabilirdi.

İstiklal Marşımızın yazanı Mehmet Akif, yazdıranı ise Türk milletidir. İstiklal Marşımız sadece milletimizin verdiği mücadelenin destanı değildir. Aynı zamanda kazanılacak zafere ve bağımsızlığa olan güvenin de mısralarla ifadesidir. Onun için İstiklal Marşı geçmişe övgü değil, millet hissiyatının, milletin geleceğe olan inancının, geleceğe olan imanının, mısralarla ifadesidir.

Biz İstiklal Marşımızı hep birlikte yazan bir milletiz ve hala o günkü gibi yüreğimiz titreyerek ve gözlerimiz yaşararak okuyoruz. Bu duygu ve düşüncelerle İstiklal Marşımızın kabulünün 88.yıldönümünü kutluyor, İstiklal Marşımızın şâiri Mehmet Akif ERSOY’ u rahmetle anıyoruz.

Türkocağı Tv

Türkocağı Tv

Tümü

Türk Ocaklarından Haberdar Olun

Yazarlar

Tümü