Dünya Vatandaşlığı Yoluna…

11 Temmuz 2009
Ayşegül YÜKEN

Sene 2009; 5 Temmuz. Rus Ortodoks Patriği Türkiye’de. İlk işi Ayasofya’yı ziyaret ediyor. Ardından bir ayin yönetiyor. Fener Rum Patriği ile görüşüyorlar ve resmi açıklama yapılıyor. “İnanıyoruz ki, hükümetimiz bu sorunu da çözecektir!”

Nedir bu Ruhban okulu?

Heybeliada Ruhban Okulu, Ortodoks din adamı yetiştirilmesi amacıyla ilk defa 1844 yılında, Patrik IV. Germanos’ un destekleriyle Aya Triada Manastırı bünyesinde teoloji eğitimi veren bir okul olarak açılmıştır. Bilindiği gibi, İstanbul’ un fethinden sonra İstanbul Rum Patriği’ ne “Millet-Başı” unvanı verilmiş ve kendisi Bab-ı Ali’ ye karşı Osmanlı İmparatorluğundaki tüm Ortodoksların lideri olarak kabul edilmiştir.
Okul faaliyet gösterdiği süre içinde (1844 - 1971) 1000 yakın mezun vermiştir. Bu mezunlardan 12 tanesi İstanbul Rum Patrikliği makamına kadar yükselmiştir. 2 kişi İskenderiye Patriği, 3 kişi Antakya Patriği, 4 kişi Otosefal Atina Başpiskoposu, 1 kişi Otosefal Arnavutluk Başpiskoposluğu görevine seçilmiştir.
Diğer 343' ü üst düzey ( Piskopos ) din adamı, 318' i ruhani ve geriye kalanlarda değerli teologlar olarak dünyanın çeşitli yerlerinde hizmet vermişlerdir. 
 
Okul bugünkü kapanma noktasına dört farklı dönem yaşayarak gelmiştir.
1-) 1844’te Patrikhane’ye bağlı olarak hizmet verecek şekilde özellikle artan “milliyetçi” akımlara karşı “Ortodokslar arasında” dini birliği korumak için kuruldu. 1844 - 1915 yılları arasında okul yedi sınıflıydı. Bunların dördü Lise, üçü Teoloji bölümüne aitti. 1915 - 1918 yılları arasında I. Dünya Savaşı nedeniyle İstanbul’ un birçok okulunda olduğu gibi eğitim durmuştur.
2-) 1918 - 1923 arasında Okul beş yıllık yüksek Okul statüsüne yükseltilmiştir.
3-) 1923 - 1951 arasında Türk okulları ile uyum sağlayarak eski yedi yıllık eğitim sistemine dönmüştür.
4-) 1951-1971 yılları arasında dönemin İstanbul Rum Patriği Athenagoras’ın çabaları ile yeniden statü değiştirilmiştir. Liseden sonra dört yıllık eğitim verdiği halde Milli Eğitim Bakanlığının Talim ve Terbiye Dairesinin 25 Eylül 1951 tarih, sayı 2. ve 151. karar ile onayladığı öğretim yönetmenliğine göre, sadece rahiplik mesleğine girecek öğrencileri yetiştirmek amacıyla faaliyet göstermekte idi. 1971 yılında Türkiye’deki bütün Özel Yüksekokullara getirilen devlet denetimini kabul etmeyen Heybeliada Ruhban Okulu kapatılmıştır.

Sene 2009; 5 Temmuz. Rus Ortodoks Patriği Türkiye’de. İlk işi Ayasofya’yı ziyaret ediyor. Ardından bir ayin yönetiyor. Fener Rum Patriği ile görüşüyorlar ve resmi açıklama yapılıyor. “İnanıyoruz ki, hükümetimiz bu sorunu da çözecektir!”

Haklısın Bartholomeos; hükümetiniz bu sorunu da çözecektir. Tıpkı diğerlerini çözdüğü gibi.

Dinler arası diyalog diye bir kavram uydurdunuz. Önce Hz. Muhammed’in resul sıfatını yok sayan ifadeleri öğrettiniz gençlerimize. “eşhedüen la ilahe illallah.” Okullardaki din derslerinin zorunluluğunu kaldırmayı önerdiğiniz gün düşünmüyor muydunuz acaba Heybeliada Ruhban Okulunu yeniden açmayı. Biz bunlar büyük plan derken siz hep aynı şeyi söylediniz. Hayır, dünya vatandaşlığı…

İstanbul’u Konstantinapolis adıyla anlattığınız çocuklarınızı dua etmeye getirdiniz Ayasofya’ya. Biz objektif ve demokratik bir millet olduğumuz için ibadete açmamıştık Ayasofya’yı ama olsun. Belki de o duruşlarınızın kıyam duruşu olduğunu bile düşündük. Biz bunlar büyük plan derken siz hep aynı şeyi söylediniz. Hayır, dünya vatandaşlığı…

Teröristbaşı Öcalan 1996’da Papa 2. Jean Paul’a bir mektup göndererek, “Ben Hıristiyanlığa Müslümanlıktan daha yakınım. Türkler Anadolu’daki Hıristiyanlığı yıkmış kişilerdir” diyerek yardım istedi. Papa ise, “Kürt halkının trajedisini sessizlik içinde geçiştiremeyiz” cevabını verdi. Biz bunlar büyük plan derken siz hep aynı şeyi söylediniz. Hayır, dünya vatandaşlığı…

Osmanlı İmparatorluğu içinde muhtar bir Ermenistan kurulması düşüncesinin lideri Patrik Mıgırdiç Hırimyan 1820'de Van'da doğmuştur. 1854 yılında 34 yaşında iken, Akdamar Kilisesi'ne üye olmuştur. Bu kilisenin onarılması ve müze haline getirilmesi için devreye girdiniz, olağanüstü emek verdiniz. Restorasyonu 2 milyon 600 bin YTL’ye mal olan kilise müze T. C. Kültür ve Turizm Bakanı tarafından büyük törenlerle açıldı. Biz bunlar tesadüf değil büyük plan derken siz hep aynı şeyi söylediniz. Hayır, dünya vatandaşlığı…

Eğer; Heybeliada Ruhban Okulunun açılmasıyla beklentiniz, sadece rahip yetiştirmek ise neden özerk üniversite statüsünde ısrar ediyorsunuz? Ekümeniklik meselesi ile buluşturduğunuz bu okul ile Batı Trakya Türklerinin özel isteklerinde de benzer durum olarak görülecek mi acaba? Bugün Doğu Türkistan’da kardeşlerimiz ibadethanelerinde katlediliyorken sessiz kalanlar, olaya basit bir hoşgörü ve dayanışma yaklaşımı ile bakmaya devam edebilecekler mi uzun süre? Başta YÖK olmak üzere, Milli Eğitim Bakanlığı ve diğer resmi kurumlarımızı kendi okulları ve öğrencileri ile ilgili bir konuya bile bu kadar kolay ikna edemezken biz mi fazla beceriksiz kalıyoruz, yoksa bizler ricacı olmanın yollarını mi bilmiyoruz?

Her ne yolla açıklarsak açıklayalım durum nettir. Konu AB uyumu, AB üyeliği şifreleri ile ya çözülecek yada çözülecektir. Öyle önemli ve acildir ki, değişik hedef şaşırtma yolları bile bulunacaktır. Ordu-hükümet-devlet tartışmaları, petrol fiyatında indirimler, ötv indirim paketlerinin sürelerinin uzatılması gibi gibi gibi… Ağzımıza bir parmak bal çalınarak yapılan şovlarla bizler gözlerimizi farklı hedeflere kitlemişken İstanbul olacak Vatikan. Evliyalar şehri İstanbul olacak Konstantinapolis. Çok acımasız buluyorsunuz değil mi, aynısını Kıbrıs için söylediğimizde de cevabınız aynı olmuştu. Dünya vatandaşlığı.

Dünya vatandaşlığı demek; hoşgörü demektir (kursağı genişlik). Dünya vatandaşlığı; dayanışma demektir(IMF). Dünya vatandaşlığı; fedakarlık demektir (alabildiğine satın almak). Dünya vatandaşlığı; birlikten gücün doğmasıdır (Büyük Ortadoğu Projesi). Dünya vatandaşlığı…. Dünya vatandaşlığı demek; laiklik demektir (Heybeliada Ruhban Okulu).

600 yıl üç kıtaya hükmeden bir imparatorluğun torunu olarak reddediyorum. Dünya vatandaşlığını ve beraberinde getireceği her şeyi. Türk vatandaşı olmaya ve onunla onur duymaya devam ediyorum. İlle de bir birliktelik yaratmak istiyorsanız hepinizi, tüm Türk Dünyasını birlikte davranmaya davet ediyorum. Türkiye Cumhuriyeti’ni ve tüm yetkililerinin Türk dünyasının garantörü olabilmesini sabırla bekliyorum.

VATAN NE TÜRKİYE'DİR TÜRKLER'E, NE TÜRKİSTAN; VATAN BÜYÜK VE MÜEBBET BİR ÜLKEDİR; TURAN.

Ayşegül YÜKEN
Türk Ocakları Gebze Şube Sekreteri

Türkocağı Tv

Türkocağı Tv

Tümü

Türk Ocaklarından Haberdar Olun

Yazarlar

Tümü