ÖĞRENİLMİŞ ÇARESİZLİĞİMİZ

09 Temmuz 2008
AYŞEGÜL YÜKEN
Önce; çevreyi kontrol isteğimizi kaybettik, pasifliğe düştük. Sonra; kontrol kaybı, umutsuzluk, depresyon gibi bulgularla teşhis edildik. Artık; insan eylemleri ile eylemlerin sonuçları arasında bağ kuramıyoruz.

Cehalet, onursuzluk, hırsızlık, kaynak israfı, kültürel yozlaşma, hak gaspları, vurdumduymazlıklar, ahde vefasızlıklar… Sadakat? Korku?

Tarih bize ders almamızı söyler daima. Daima tarih kendini tekrarlarla yol alır.

Atatürk, 1919 yılı başlarında Türkiye’nin içinde bulunduğu durumu Büyük Nutuk’ta “Vaziyet ve manzara-i umumiye” başlığı altında şöyle özetlemişti : “Büyük savaşın uzun yılları boyunca; ulus, yorgun ve yoksul durumda... Yurdun dört bir bucağında Hıristiyan azınlıklar; gizli, açık, özel istek ve amaçlarının elde edilmesine, devletin bir an önce çökmesine çaba harcıyorlar. Rum Patrikliği illerde çeteler kurmakta ve yönetmekte. Ermeni hazırlığı da tamamen Rum hazırlığı gibi ilerliyor.” Bugün de “genel durum ve görünüş” Atatürk’ün Samsun’a çıktığı gün olan 19 Mayıs 1919’dan farklı değil. Memleket yoksul, insanlar çaresiz ve ümitsiz... Türkiye olmayan azınlıklara ve parçalara bölünmek isteniyor…

“Temel ilke, Türk Milleti’nin onurlu ve şerefli bir millet olarak yaşamasıdır. Bu, ancak tam bağımsız olmakla sağlanabilir. Ne kadar zengin ve refah içinde olursa olsun, bağımsızlıktan yoksun bir millet, uygar insanlık karşısında uşak durumunda kalmaktan kurtulamaz. Oysa Türkün onuru, kendine güveni ve yetenekleri çok yüksek ve büyüktür. Böyle bir millet, tutsak yaşamaktansa yok olsun daha iyidir. Öyleyse ya istiklal, ya ölüm!

Bugün Türkiye’mizde eksikliğini hissettiğimiz en büyük güç, toplumsal güven, öz güvendir. Türk Milleti’ni yabancı rejim, yabancı sermaye ve yabancı paraya mahkûm etmek isteyenlerin öncelikli amaçları gerçekleşmekte, Türk’ün kendine güveni giderek azalmaktadır.

Bizler bütün eleştirilerimizi, Türk Milleti’nin dünya üzerinde kişilikli, onurlu ve başı dik yaşamasına yürekten inandığımız için yapmaktayız. Burada ise Türk Milletini sevmek kavramı çıkar karşımıza. Bizler bu vatanı yürekten seven ve Türk Milliyetçiliğine bağlı insanlarız. Biz Türk Milleti, Türklüğün bütün değerlerine sahip çıkacak, onu ne pahasına olursa olsun koruyup kollayacağız. Vatan haini PKK’nın bölücü başı İmralı’dan talimatlar verirken, AB üyesi Kıbrıs Rum kesimi üyelik için tehditler savururken, Ermenililer soykırım hikayeleri okumaya devam ederken bile... Bütün bu sıra dışı duruşların vatandan beslenen destekçileri NOBEL ödülleri alırken, idarecilerimiz halen AB ile “Beraber yürüyoruz biz bu yollarda” şarkıları söylerken bile… Karışık komplo teorilerine en önemli destanımızın adı verilirken, çocuklarımıza Ergenekon ismi bir terör örgütünün ismi olarak belletilmeye çalışılırken bile… İnatla ve kararlılıkla devam edeceğiz.

Bizler… Gençleriyle gurur duyan, onların gücünü ve enerjisini geleceğin Türkiye’sini var etmek için kullanmayı aklına koymuş çılgın Türkler… Bizler; öğrenilmiş çaresizlik içine sokulmaya çalışılan bu millet gücünü Kurtuluş Savaşından almaya ve umutlu olmaya devam edecektir. İyimserlik bizim mayamızda vardır çünkü. Karamsarlığın doğuracağı olumsuzluklara hiç ihtiyacımızın olmadığı şu günlerde iyimser olmaya ve gülen gözlerimizle geleceğe bakmaya devam edeceğiz.

Çünkü; emanet aldığımız bu kutsal toprakları ve inançlarımızı canımız pahasına seviyoruz.
Çünkü; bu oyunları daha önce de çok görmüştük.
Çünkü; Türkiye Cumhuriyeti yöneticilerinin de omuzlarında Türk haysiyet ve şerefini koruma yükünün olduğunu biliyoruz.
Çünkü; o yükü şerefle taşımaktan acizlik duyanların omuzlarındaki yükleri onların yerine taşıyacak çok güçlü bir millete mensup olmanın haysiyetini biliyoruz.
Çünkü; biz Türk milletini seven milliyetçileriz.
Çünkü; biz şu ÇILGIN TÜRKLERİZ!

Türk Beğleri, millet, işitin!
Üstte gök basamasa, altta yer delinmese, Türk milleti, senin ilini, senin töreni kim bozabilir?
Ey Türk milleti! Titre ve kendine dön!
Allah yar ve yardımcımız olsun.

AYŞEGÜL YÜKEN
Türk Ocakları Gebze Şube Sekreteri

Türkocağı Tv

Türkocağı Tv

Tümü

Türk Ocaklarından Haberdar Olun

Yazarlar

Tümü