Samsun Şubesinden Sözün Kıssası Konferansı

22 Kasım 2015
Samsun Şubesinden Sözün Kıssası Konferansı

Türk Ocakları Samsun Şubesi tarafından 19 Mayıs Üniversitesi Eğitim Fakültesi öğretim üyesi Ahmet Kökdemir’in konuşmacı olarak katıldığı “Sözün Kıssası” konulu konferans düzenlendi.

 

Konferansın açılış konuşmasını yapan şube başkanı Doç. Dr. Serkan Şen, Türk-İslam kültüründe kişilik eğitimi için kıssaların son derece önemli olduğunu, bu bağlamda kutsal kitabımız Kuran’ın pek çok meseleyi kıssalar üzerinden açıklığa kavuşturduğunu ifade etti. Ardından kürsüye gelen Ahmet Kökdemir anlatımda cimriliği esas alan yeni nesillerin internet ortamında, paralanmış ifadelerle iletişim kurduğunu kaydettikten sonra şunları söyledi: “Söz laf olsun diye var edilmemiştir. Mahlukatın şereflisi sözle kıymet kazanmıştır. Ecdadımız hisleriyle söz söylerken şimdilerde sözde kalan hislerle yaşayan bir toplum haline geldik. Kuran’da Yusuf Kıssası’nda sayfalara sığmayacak iftira, namus güzellik gibi kavramlar bir kıssa ile en etkin biçimde anlatılmıştır. Ömer Seyfettin’in Pembe İncili Kaftan adlı hikayesinde Muhsin Çelebi karakteriyle örnek Türk tipi ortaya konmuştur. Topluma önderlik etme iddiasıyla ortaya çıkanların niteliklerini tespit etmede Muhsin Çelebi güzel bir ölçüdür.” Yrd. Doç. Dr. Kökdemir, İslam öncesinde Nuşirevan adlı hükümdarın Arap yarımadasında adaletin timsali iken onun tutumlarını takdir eden Hz. Ömer’in hataya düşen dostlarını Nuşirevan’ın kıssalarıyla uyardığını dile getirdi. Türk edebiyatının en büyük isimlerinden olan Cengiz Aymatov’un romanlarında da destan, menkıbe türünden kıssaların önemli yeri olduğunu vurgulayan konuşmacı, Aymatov’un naklettiği kıssalardan misaller aktardı. Bu bağlamda Mankurt Efsanesi üzerinde duruldu.

 

Konuşmanın sonunda Mevlana’da geçen Papağan Kıssası’nı nakledildikten sonra, modern çağda teknolojinin esiri olan insanlık için özgürlüğün ne denli önemli olduğunu vurgulandı.

 

VİDEO İÇİN TIKLAYINIZ

Türkocağı Tv

Türkocağı Tv

Tümü

Türk Ocaklarından Haberdar Olun

Yazarlar

Tümü