Zonguldak Şube Başkanı Kanal Z'de Türk Ocağı'nı Anlattı

24 Kasım 2015
Zonguldak Şube Başkanı Kanal Z'de Türk Ocağı'nı Anlattı

Zonguldak Türk Ocağı Başkanı Erol Şeref Kanal Z’ nin Sorularını Cevapladı

 

KANAL Z; Türk Ocağı’nın kuruluşu hakkında bilgi verir misiniz, Türk ocağı’nı doğuran sebepler nelerdir?

 

E.ŞEREF; Türk Ocağı; 1900’lü yılların başında Osmanlı Devleti’ nin katıldığı savaşlardan hezimetle  ayrılmasının ardından başlayan etnik ayrılıkçı hareketler ve işgaller sonucunda bir milli uyanış  merkezi olarak kurulmuştur. Osmanlı’nın dağılma sürecine girmesini kabullenemeyen ve bundan ızdırap duyan 190 askeri tıbbiye öğrencisi  bir mektupla, dönemin isim yapmış fikir ve düşünce adamlarını göreve davet etmişlerdir. Eline mektup ulaşan zamanın aydınlarından Mehmet Emin Yurdakul, Ziya Gökalp, Ahmet Ferit Tek, Hamdullah Suphi Tanrıöver, Ahmet Ağaoğlu ve Mehmet Ali Tevfik beyler bir araya gelerek  25 Mart 1912 tarihinde bir milli kuruluş olarak “Türk Ocağı”nı kurmuşlardır.

 

KANAL Z;Türk Ocağı ne yapar, nelerle uğraşır, kısaca anlatır mısınız?

 

E.ŞEREF; Türk Ocağı, Milli kültürün yaşatılması ve geliştirilmesi, manevi değerlerin güçlendirilmesi, milli birlik ve beraberliğin kuvvetlendirilmesi, Türklüğün yüceltilmesi yolunda çalışmalar yapmaktadır. Türk Ocağı, Türk Milliyetçiliğini esas olan bu çalışmalarını anma, sohbet, seminer ve konferans toplantıları, yarışmalar ve yayınlarla milletimize ve geleceğimizin teminatı gençlerimize ulaştırmak, tanıtmak ve anlatmak için gönüllü olarak uğraş vermektedir.

 

KANAL Z; Bugün Türk Ocağı’nın varoluşu ile ilgili neler söyleyeceksiniz?

 

E.ŞEREF; Ülkemizin bugün içerde ve dışarıda yaşadığı sıkıntılar dünden az değildir. Türk Ocağı’nın kuruluş günlerindeki olumsuzluklar, günümüzde de yaşanmaktadır. Bugün  ülkemiz içinde yaşanan etnik bölücü terör hareketlerinin önünün alınamadığı, Irak’ta, Suriye’de, Ege’de ve Akdeniz’de ülkemizi ilgilendiren konularda devlet olarak hareket kabiliyetimizin kaybolmaya başladığı, anayasa tartışmalarının merkezinde “Türk” kimliğinden ve “Türklükten” rahatsızlık duyulduğu bir süreç yaşanmaktadır. “Türk Andı”na bile tahammül edilemeyen çok tehlikeli ve gelecekle ilgili endişe verici fiili bir durum oluşmuştur. Türk Ocaklarının varlığı işte bu noktada çok önemlidir. Türk Ocağı var oldukça “Türk kimliği”ne kimse dokunamayacaktır. Türk Ocakları ve Türk Ocaklılar buna asla müsaade etmez.

 

Türkocağı Tv

Türkocağı Tv

Tümü

Türk Ocaklarından Haberdar Olun

Yazarlar

Tümü