Uşak Şubesi Güney Azerbaycan Konferansı Gerçekleştirdi

01 Aralık 2015
Uşak Şubesi Güney Azerbaycan Konferansı Gerçekleştirdi

İran Devleti' nin kısa tarihinin anlatımından sonra Sayın Taha KERMANİ, Azerbaycan Bölgesinin paylaşımı ile Rusya topraklarında kalan kısmına Kuzey Azerbaycan ve İran topraklarında kalan kısmına ise Güney Azerbaycan denildiğini anlattı.

 

Sayın Taha KERMANİ "Burada yaşayan halklara Azeri denilmesi bölgedeki toprak adından gelmektedir" dedi.

 

İran'da yaşayan tüm halklara bilinçli olarak Fars Milliyetçiliği yapılıyor ve burada yaşayan diğer milletlere yaşama şansı verilmiyor. Güney Azerbaycan da yaşayan Türklerin gün geçtikçe bilinçlendiğini ve İran Devleti’nden istekleri olmasına rağmen hükumet bunlara kulak tıkıyor ve isteklerin yerine gelmediğini aktardı.

 

"Son günlerde İran Devlet Televizyonundan yapılan Türklere hakareti, burada yaşayan biz kardeşleriniz yürüyüşler yaparak, basın açıklamalarında bulunarak ve eylemler gerçekleştirerek tüm dünyaya sesimizi duyurduk ve İran Devleti bizlerden özür diledi" dedi.

 

Sayın Taha KERMANİ Türkiye Cumhuriyeti Devleti' nin yanı başında bulunan öz kardeşlerini unutmamalarını istedi ve her yerde her zaman  bizlere yardımcı olmalarını isteyerek konuşmalarını tamamladı.

 

Sayın Taha KERMANİ'ye ve bizleri yalnız bırakmayarak dinlemeye gelen tüm katılımcılara çok teşekkür ederiz.

Türkocağı Tv

Türkocağı Tv

Tümü

Türk Ocaklarından Haberdar Olun

Yazarlar

Tümü