Servet Avcı Çankaya Şubesinin Konuğuydu

03 Aralık 2015
Servet Avcı Çankaya Şubesinin Konuğuydu

Türk Ocakları Çankaya Şubesi 2015-2016 Dönemi faaliyetlerin devam ediyor. Çankaya Türk Ocağı ‘Cuma Gecesi Sohbetleri’nin ikincisi 3 Aralık 2015 günü saat 19.00’da Genel Merkez binasında gerçekleştirildi. Akademik Çalışma Grubu’nun da iştirak ettiği Programın bu haftaki konuğu Gazeteci, Yazar Servet Avcı oldu. " Seçim Sonrası Türkiye Gündemi" başlıklı konuşmasında Sayın Avcı Haziran seçimlerinden Kasım seçimlerine giden sürece değinerek şu husulara değindi.

 

Servet Avcı'nın konuşmasından satır başları:

 

"Türk Ocaklarının siyasete olan hassasiyetini bildiğim için siyasetin taraf kısmına girmemem gerektiğinin farkındayım. İktidarların doğası gereği yıpranması gereken süreci yaşadık. Her iktidar yıpranır, ama bizde bu olmuyor. İktidar kendini yenileyebiliyor. Ama, muhalefette bunu göremiyoruz. CHP‘nin sıkıştığı toplumsal bir algı var, bu eşik aşılamıyor. Yerel seçimlerde CHP bunu merkez sağ seçmene yönelerek Hatay ve Ankara’da bunu denedi. Hatay’da başarılı olurken, Ankara’yı çok az bir oyla kaybettiler. CHP bunları yapmasına rağmen sıkıştığı algıdan kurtulamıyor. Burada oy geçirgenliği olan tek parti MHP olup, Ak Parti seçmeni arasında bir geçirgenlik var. MHP’nin bu geçirgenlikten yararlanıp oyları toparlayacak bir görüntüsü yok. Bununla ilgili görüşlerimi siyasi yazılarımda dile getirmekteyim. 7 Haziran akşamı Ak Parti girdiği seçimlerin en zayıf anında yakalandı."

 

"Ak Parti’nin 7 Haziran seçimlerinden önceki “biz gidersek eski günler gelir” sloganını doğrulayan bir ortam seçimden sonra oluşturuldu. Ülke ekonomik ve güvenlik açısından bozuldu. Ak Parti olanları “biz tek başına gelmezsek, daha kötü olur”  sözünü sık kullandı. Vatandaşta bir korku oluştu."

 

"Ülkenin geçirdiği son beş yıla bakarak, 2019’a kadar projeksiyon tuttuğumuzda önümüzdeki dört yılın iyi olabileceğine ihtimal vermiyorum. En büyük endişelerimden birinin “çözüm sürecinin” yeni bir boyut kazanmasıdır. Devletin bölgeden tasfiye olduğu sadece adının kaldığı, bundan sonra tekrarının olduğunda adının bile kalmayacağı bir süreçten endişeliyiz. Bu süreci bu saatten sonra kim durdurabilir? Anayasa referandumu, Gül’ün Cumhurbaşkanlığı seçiminde ki tavırlar bunları bütün olarak düşündüğümüz de muhalefetin iktidar partisine desteklediği gibi bir görüntü ortaya çıkıyor."

 

"Şu anda iki turlu dar bölge seçimi çalışmaları yapılıyor. Bu hayata geçerse meydan üç partiye kalır. MHP sistem dışında kalır. Çok daraltılmış bir sistem ile MHP tasfiye edilecek ilk parti gözüküyor. Ayrıca siyasi partilere yapılan devlet yardımında kaldırılarak bağış sistemine geçilmesi planlanıyor. Böylece, parası olan bağış yapacak. Peki, parası olan kime bağış yapacak? Buradan yine MHP Zararlı çıkacak partidir. İktidar istediği zaman, istediği politikalar ile milliyetçi seçmenden oy alabileceğini keşfetti. İktidar partisi MHP’de ki zaafları görüp çok rahat tabanıyla oynayıp oy devşirebiliyor."

 

"Türkiye’de milliyetçiliğin yükselmediğini söyleyemeyiz. Yapılan anketlerde insanlar kendilerini tanımlarken milliyetçilik açık ara öne çıkıyor.  Milliyetçi kurumların kendilerini sorgulamaları gerektiğini düşünüyorum."

Türkocağı Tv

Türkocağı Tv

Tümü

Türk Ocaklarından Haberdar Olun

Yazarlar

Tümü