Genel Başkanımız Kırıkkale'de İki Konferans Gerçekleştirdi

10 Aralık 2015
Genel Başkanımız Kırıkkale'de İki Konferans Gerçekleştirdi

Genel Başkanımız Prof. Dr. Mehmet Öz, Kırıkkale Üniversitesi ve Kırıkkale Türk Ocağı organizasyonuyla iki konferans gerçekleştirdi.

 

Türk Ocakları Genel Başkanı Sayın Prof. Dr. Mehmet Öz, Kırıkkale Üniversitesi Türk Dünyası Araştırmaları Topluluğu’nun davetlisi olarak Kırıkkale Üniversitesi Anafartalar Salonu'nda “Tarih Işığında Medeniyetler Çatışması ve Ortadoğu Savaşı” konu bir konferans verdi.

 

Yoğun ilginin olduğu konferansta gerek Kırıkkale’den gelen misafirler gerekse Kırıkkale Üniversitesi öğrencileri ve öğretim üyeleri Sayın Öz’ün değerlendirmeleri ile önemli bilgiler edindiler. İngilizlerin tabiriyle “Ortadoğu” olarak isimlendirilen ve bin yıldır daha fazla bir süredir Türk toprakları olan bu coğrafyada tarih boyunca yaşanan güç mücadeleleri, gerek Osmanlı, gerek Türkiye Cumhuriyeti’nin ilk hükümetleri ve günümüz hükümetinin doğru ve yanlış politikalarını gündemine alan Prof.Dr. Mehmet Öz ayrıca Türk Ocakları’nın fiili duruma katkıları ile bu bölgedeki insanlarımıza ve özellikle de Türkmen soydaşlarımıza ilişkin yardım faaliyetleri hakkında bilgi verdi. Kırıkkale Üniversitesi’nde görev yapan çok sayıda akademisyen hocaları olan Sayın Öz ile bir araya gelmeleri duygusal anların yaşanmasına sebep oldu. Konferans sonrasında uzun uzun sohbet ederek hem eski günleri hem de gündemi değerlendirme fırsatı buldular.

 

Türk Ocakları Genel Başkanı Prof. Dr. Mehmet Öz, Kırıkkale Şubesince düzenlenen konferansa katıldı. Kırıkkaleli vatandaşlar ve öğrenciler ile buluşan Genel Başkan Öz, gündeme dair çeşitli konularda açıklamalarda bulundu. Başkan Öz, Türk Ocağı’nın Kültür Ocağı olduğunu ifade etti.

 

AKŞAM YEMEĞİ

Kale Medya Grup’a ait Konferans Salonunda gerçekleştirilen etkinliğe çok sayıda Türk Ocağı Kırıkkale Şubesi yönetim ve üyeleri, Kırıkkaleli vatandaşlar ve Kırıkkale Üniversitesi öğrencileri katıldı. Türk Ocakları Kırıkkale Şubesi ve etkinlikler hakkında Başkan Halil Murat Ünver çeşitli açıklamalar yaptı. Etkinlikte tüm katılımcılara Bayram Aydoğdu tarafından akşam yemeği verildi. Konferansa Türk Eğitim Sen Şube Başkanı Abdullah Yücel Karabacak ve yönetimi, Kırım Vakfı Başkanı Recep İçin ve çok sayıda davetli katıldı.

 

YARDIM KAMPANYASINA DESTEK VERİN

 

Türkmenlerin şuanda zor durumda olduğuna, savaş alanında birçok sivilin öldüğüne dikkat çeken Türk Ocakları Genel Başkanı Prof. Dr. Mehmet Öz, öncelikle hükümetin sonrasında ise Türkiye’de yaşayan Müslümanların kardeşlerine sahip çıkması gerektiğine vurgu yaptı. Öz konuşmasını şu şekilde sürdürdü “Sırf Müslüman oldukları için, bizlerin kardeşleri oldukları için onlar şuanda olmadık işkencelere maruz kalıyorlar. Olmadık zor durumlarda, zor şartlarda hayatlarını yaşamaya çalışıyorlar. Burada mağdur olan kardeşlerimize sahip çıkması için teşvikte bulunmalıyız. Türk Ocağı Genel Merkezi olarak biz bir yardım kampanyası başlattık. Bizim yapabildiğimiz ancak bu kadar. Sayın Başbakanla görüşerek burada ki görüşlerimizi yaşanan problemlerin nasıl çözüleceğini iletmeye çalıştık.” şeklinde konuştu

 

AMACIMIZ YENİ NESLİ GELECEĞE HAZIRLAMAK

 

Sözlerini sürdüren Genel Başkan Öz “Suriye-Irak meselesi hala büyük bir problem olmaya devam ediyor. Bu sene Türk Ocakları Genel Merkezi hem de gençlerin eğitiminde ve yetiştirilmesinde büyük bir önem veriyoruz. Bunun artık bir akademiye dönüştürelim, bir sertifika programına dönüştürelim diyerek bir adım attık. Genel Merkez de başlattık bu çalışmayı şubelerimize de duyurduk çok katı bir program değil bu çalışmamız, önemli olan şu bir iki yıl buraya devam edenlere Türk Ocakları akademisi sertifikası vereceğiz. buradan da maksadımız şu Türk ocağı camiası içinde gençler çok çeşitli bölümler de okuyorlar tıp fakültesinde okuyanda var, fizik tedavi okuyanı da var tüm bu gençlerin hepsine onları gerçek hayata hazırlayabilmek için başka bir formasyon dersi daha verdik yani yarının yöneticisi, devlet adamı, milletvekili ve siyasetçisi olabilecek kişilere tarih hakkında, edebiyat hakkında, sanat tarihi hakkında 5-6 derslik bilgiler verdik ve böylece Türk ocağında yetişen gençlerimize farklı bir formasyon vermiş olduk onlar diğer akranlarından farklı olacaklar akranları gibi tıpta okuyan bir tarihçi olacaklar ama Türk ocağı kalitesini almış olacaklar. Bizler aynı zaman da kültürel, eğitim ve sanat alanında eğitim sürdürürken ülke ve dünya meseleleriyle de aklımız erdikçe devlet yetkililerimizi ikaz etmeye çalışıyoruz bizim görevimiz yeni nesilleri geleceğe hazırlamaktır” ifadelerinde bulundu.

 

HER İHTİMALE KARŞI HAZIRLIKLI OLMALIYIZ

 

Türk Rus ilişkileri hakkında da bilgiler veren Genel Başkan Öz “Tarihine baktığımızda bazı ipuçlarını görebiliriz. Biz Ruslar ile çok savaşlar yaptık. Ruslar ile bizim meselemiz şimdi zaman içersinde değil daha geriye gidersek 16. yüzyıldan kalma. Yapılan bütün ikazlarla Rusya ya doğalgaz nedeniyle daha fazla bağlandık. Son  gelinen noktada bir anlaşma yapıldı. Rusya geldi Suriye’ye yerleşti Amerika ile İran düşman iken bir anda dost oldular. Bizim uçağımızın düşürülmesi hakkında farkı görüşler var. Batı ittifakını yapmış olabileceği hakkında fikirler var. her şekilde biz haklıyız. Çünkü Rusya bunu yaptırmak için Türkiye’yi zorladı. Kimse sesini çıkaramaz mantığı ile Türkiye’ye yerleşme çabası içine girdi. Türkiye’nin burada dik durması önemli. Türkiye bir NATO üyesidir NATO’nun gücünü her zaman yanında görmeli ve bunun sonucunda muhtemelen Rusya rejiminin bir çatışmaya girmeden son bulması temennimiz bu yöndedir her ihtimale karşı da hazırlıklı olmalıyız” ifadelerinde bulundu.

 

GELİŞMİŞ HARP SİSTEMİ YAPILMALI

 

Son olarak Türk Milliyetçiliği hakkında da açıklamalarda bulunan Genel Başkan Öz “Türk milliyetçiliğine sahip çıkmamız lazım, nüfusumuzu arttırmamız gerekli ırkımız ve soyumuz sürsün, zenginleşmemiş lazım, her türlü imkanlarımızı kullanarak ekonomiyi düzeltmemiz lazım. En önemli faktörümüz ise silah ve mühimmatımızı kendimizin yapması gerek bu çok önemli bunu yapabilmemiz için de teknik ve teknolojimizi geliştirmemiz gerekli. Şu anda ki hedefimiz ne olmalı elektronik cihazlarımızı kilitleyebilecek harp sistemleri yapmak” dedi. Konuşmaların ardından soru-cevap bölümüne geçildi. Öğrenciler akıllarına takılan gündeme dair veya merak ettikleri çeşitli soruların Genel Başkan Mehmet Öz’e iletiler. Akabinde ise Türk Ocakları Kırıkkale Şube Başkanı Halil Murat Ünver, Genel Başkan Öz’e plaket vererek tüm katılımcılar hatıra fotoğrafı çektirdiler.

 

Türkocağı Tv

Türkocağı Tv

Tümü

Türk Ocaklarından Haberdar Olun

Yazarlar

Tümü