Paşayeva, Salihli Türk Ocağı’nın Konferansında Konuştu

10 Aralık 2015
Paşayeva, Salihli Türk Ocağı’nın Konferansında Konuştu

Azerbaycan Milli Meclisi Milletvekili Ganire Paşayeva, Türk Ocakları Salihli Şubesi’nce Zafer Keskiner Belediye Tiyatro Salonu’nda düzenlenen “Türk Birliği ve Turan” Konulu konferansa konuşmacı olarak katıldı.

 

Konferansa Salihli Cumhuriyet Başsavcısı Ali Rıza San, Salihli Belediye Başkan Yardımcıları Mahmut Süreyya Karaoğlu, Nuri Kaya, Sosyal Hizmet Merkezi Müdürü Alim Yavuz, Büyükşehir Koordinatörü Ali Rıza Ünveren, MHP Salihli İlçe Başkanı Mesut Kızıltuğ ve çok sayıda davetli katıldı.

 

Programın açılış konuşmasını Salihli Türk Ocakları Şube Başkanı Ersin Aybar yaptı. Aybar, “Birinci Meclis Hükümeti 12 bakanla 23 Nisan 1920’de açıklandığı zaman, bakanların 7’si Türk Ocaklıydı. İşte Mustafa Kemal Paşa, devletin felsefesini ne üzerine oturttuğunu açık ve net bir şekilde anlatmıştı Türk halkına. Devletin temel felsefesi Türkçülüktü.” Dedi.

 

Panelde konuşan Azerbaycan Milli Meclisi Milletvekili Ganire Paşayeva “Biz, partimizi, ideolojimizi, eşimizi de seçebiliriz. Seçip değişemeyeceğimiz 2 şey var. Birincisi anne babamızdır, ikincisi milletinizdir. Siz, hangi milletin evladı olarak doğduysanız, o milletin evladı olarak ölürsünüz. Yani ana çatı bu olacak. O da milli kimlik, milli düşünce. O çatı öyle bir çatıdır ki altında dininden inancından, ideolojisinden, düşüncesinden partisinden her şeyi bir arada tutar. Bu çatıyı öyle güçlü tutacaksınız ki konu buraya geldiğinde hangi dinden, hangi mezhepten, hangi düşünceden olursa olsun bu çatı sayesinde her zaman güçlü olursunuz. Bizim Allah’ımız bir, dinimiz bir, kitabımız bir, peygamberimiz bir. Altındaki her şey teferruattır. Peygamber Efendimiz, ‘İslam Nedir’ sorusuna ne cevap vermiştir ?.3 defa ‘Güzel Ahlak’ demiştir. Ben, Irak savaşı döneminde savaşı takip etmek üzere Irak’a gitmiştim. Bir otele girip pasaportumu verdim. Resepsiyondaki kişi bana dönüp ‘Sen sünni misin şii misin’ diye sordu. Bende o görevliye ‘Biliyor musunuz benim memleketimde bu soruyu sorman çok büyük bir terbiyesizliktir. Biz evlenirken bile bu soruyu birbirimize sormuyoruz. Ben Müslümanım’ dedim ve odama çıktım. Odamda eşyalarımı yerleştirirken dolapta Kur’an-ı Kerim buldum. Kur’an-ı Kerim’i alıp aşağıya görevliye indim. Görevliye, ‘Al Kur’an-ı benim Arapçam kötü.  Kur’anın içinde şii ve sünni kelimesini bul’dedim. Arkasını dönü gitti. Bugün ne yazık ki Müslüman dünyası üzerinde yine oyunlar oynanıyor. Ve Müslüman dünyası da bu oyunlara müsait. Eskinden silah, top, tüfek asker getirirlerdi. Şimdi ise ‘neden asker, silah gönderelim’ diyorlar ve hemen bir konuyu kaşıyıp Müslümanı Müslümana kırdırıyorlar. Cahil toplumları, eğitimsiz toplumları nereye isterseniz götürebilirsiniz.  Bu toplumlar üzerinde istediğiniz her türlü oyunları oynayabilirsiniz. Ama tarihini bileni eğitimli, donanımlı insanları oyuna getiremezsiniz. Çünkü tarihini, düşmanını, ülkesi için ne bedeller ödendiğini bilir.”

 

Türkocağı Tv

Türkocağı Tv

Tümü

Türk Ocaklarından Haberdar Olun

Yazarlar

Tümü