Kırklareli Şubesi Çalışmalarına Başladı

12 Aralık 2015
Kırklareli Şubesi Çalışmalarına Başladı

Yapılacak olan ilk genel kurula kadar oluşturulan geçici yönetim tarafından gerçekleştirilen toplantıya başkanlığı Kırklareli Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi-Çağdaş Türk Lehçeleri ve Edebiyatları Bölümü Başkanı Doç. Dr. Bülent Bayram yaptı.

 

Toplantıda açılış konuşmasını yapan Başkan Bülent Bayram şunları kaydetti: “Türk Ocakları, 1912 yılında İstanbul’da bir kültür derneği olarak kurulmuş ve Cumhuriyet döneminde Türkiye’de millî devletin oluşumuna katkıda bulunmuş milliyetçi örgüttür. Türk Ocakları Derneği, II. Meşrutiyet sonrasında Osmanlı Devleti sınırları içinde yaşayan azınlıkların Osmanlı Devleti’nden ayrılmak için kurdukları milliyetçi derneklere karşılık aynı sınırlar içinde yaşayan Türklerin haklarını korumak üzere kuruldu. Daha önce aynı amaçla kurulmuş ancak uzun süreli olmamış Türk Derneği (1908) ve Türk Yurdu Cemiyeti (1911)’nin devamı niteliğinde bir kuruluştu.


Türklerin sosyal, ekonomik, kültürel seviyelerini yükseltmek amacı için politikaya girmeden hizmet edecek bir dernek kurulması fikri, o devirde sayıları gittikçe artan Türkçü yayınlarda ortaya atılmış ve Askeri Tıbbiye öğrencileri tarafından benimsenmişti. Başlangıçta tıbbiye öğrencilerinin daha sonra mülkiye ve diğer sivil okul öğrencilerinin katıldıkları gizli toplantılarda, bir dernek kurma fikri olgunlaştırıldı. 11 Mayıs 1911’de “190 Tıbbiyeli Türk Evladı” adına bir program hazırlandı ve dönemin tanınmış aydınları ile paylaşıldı. Görüşlerine başvurulan kişilerden alınan destekle, 20 Haziran 1911 tarihli ikinci toplantıda milliyet fikrine dayalı bir dernek kurulmasına karar verildi. Dr. Fuat Sabit (Ağacık) Bey’in teklifi ile derneğe Türk Ocağı adı verildi.


Ancak o günlerde önemli olan Türk Milliyetçiliği son zamanlarda üzülerek söylüyorum maalesef ki gerilemeye başlamıştır. Türk Milliyetçileri asla geriye kalanlarla idare edecek bir camia olmadı ve olmayacak. Türk Milliyetçiliği sona erdiği zaman bizlerde son bulmuş oluruz. Özellikle Kırklareli bu konuda bugüne kadar fazla adım atmamış gibi gözüküyor. Bizlerde böyle bir oluşum gerçekleştirerek farklı bir ateş yakarak canlandıracağımıza inanıyoruz. Bizim arzumuz Türk ocaklarının bir mektep haline gelmesi yönünde. Uzun yıllar boyunca Türk Ocakları Türklük olgusu içerisinde yaşayan toplumlara öncülük etmiştir. Bizim amacımız düşüncelerimizin fiiliyata geçirilmesi yönünde” dedi.    

Türkocağı Tv

Türkocağı Tv

Tümü

Türk Ocaklarından Haberdar Olun

Yazarlar

Tümü