Osmaniye Şubesinden Tarihten Günümüze Türk Rus Münasebetleri Sohbeti

15 Aralık 2015
Osmaniye Şubesinden Tarihten Günümüze Türk Rus Münasebetleri Sohbeti

Türk Ocakları Salı Sohbetinde “Tarihten Günümüze Türk Rus Münasebetleri” konuşuldu.

 

Sohbet iki bölüm halinde ve iki ayrı hatip tarafından sunuldu. Birinci bölümde “Tarihten Günümüze Türk Rus Münasebetleri”ni “Türk Ocakları Osmaniye Şube Başkanı” tarih öğretmeni Mehmet ÇETİNKAYA anlattı. Kronolojik bir seyir içinde dünden- bugüne Türk-Rus münasebetleri ve kırılma noktalarına dikkat çekilerek izah edildi.  İkinci bölümde ise “Korkut Ata Üniversitesi Öğretim Üyesi  ve Türk Ocakları Osmaniye Şubesi Yönetim Kurulu Üyesi”  Yar. Doç Bülent YANIKTEPE son günlerde özellikle “uçak kırizi” diye adlandırılan kırizle gündeme gelen “enerji problemi”ni izah etti. “Enerji problemi magazinleştirilerek, millî refleksi okşayıcı sözlerle “tezek” boyutuyla dile getirildiği, ama mesele sadece “tezek boyutu” ile ele alınmamalı. Türkiye’nin tükettiği doğal gazın yüzde 58 gibi büyük bir bölümü Ruslardan alındığı bunun da yüzde 10 gibi bir bölümünün ısınmada kullanıldığı, geri kalan kısımın sanayide kullanılıyor olması bakımından çok önemlidir” diyen Yanıktepe; “ısınma şöyle veya böyle hallolur ama bütün fabrikaların, sanayi kuruluşlarının doğalgazla çalıştığı düşünülürse hafife alınacak, “tezek-mezek” diyerek atlatılacak bir hadise değildir” diyerek konuyu grafiklerle “Devlet İstatistik Enstitüsü” verilerini sunarak açıkladı.

 

Sohbet dinleyicilerin katılımıyla gecenin geç saatlerine kadar devam etti. Bülent Yanıktepe’den ileriki bir günde sadece enerji konusunun konu edildiği bir sohbet için söz alınarak sonlandırıldı

 

Sohbet sonunda Perşembe günü “Okuma Saati ve ardından Sinema Günlerinin” olduğu duyurusu yapılarak izleyicilerin beklendiği belirtildi.

Türkocağı Tv

Türkocağı Tv

Tümü

Türk Ocaklarından Haberdar Olun

Yazarlar

Tümü