Bursa Şubesinde Atsız ve Düşünceleri Konuşuldu

12 Aralık 2015
Bursa Şubesinde Atsız ve Düşünceleri Konuşuldu

Vefatının 40. yılında H. Nihal Atsız ve 1944 olaylarını konuşmak için Bursa Türk Ocağında konferans veren Prof. Selçuk KIRLI, Atsız ve beraberinde olan insanları,  dönemin şartlarını ve 3 Mayıs’ın önemini dinleyicilerle paylaşmıştır. Selçuk Kırlı Atsız'ın Türk Milliyetçiliği denildiğinde akla gelen önemli isimlerden olduğundan edebi gücünün romanlarındaki ve şiirlerindeki varlığından bahsetmiştir. İlk olarak 3 Mayıs’ın neden bu kadar önemli olduğundan bahseden KIRLI önemini şu ifadelerle açıklamaktadır ; ''Almanların savaşı kaybetme ibareleri göstermesi başladığından itibaren Alman yanlısı farz ettikleri Türkçü gruplara karşı tedbirler almış baskılar uygulamaya başlamışlardır. Bu baskılar dergilerin kapatılması, basılması  vb. gibi o günkü kesitle aslında çokta beklenmeyen ve önemli farz edilebilecek bir takım hareketlerin arkasından ortaya çıkmıştır. Şimdiye baktığımızda o günkü baskıları işkenceleri ve nümayişleri küçümseyebilirler ama o genelde olmayan dolayısıyla hiç beklenmeyen bir şeyin olmasıdır. Sabahattin Ali'nin mahkemeye vermesinden sonra mahkeme günü o zamana denk yaşanmamış bir şey yaşanıyor muhalifler meydanlara çıkıyor ve iktidarın aleyhine sloganlar atarak Atsız'ın lehinde bir gösteri yürüyüşü yapıyorlar. 3 Mayıs’ta yaşanan bir ilktir. İlkler her zaman şaşırtıcıdır ve iktidar şaşkınlık içinde kalmıştır. Bugün nümayiş yapabiliyorsan bun 3 Mayıs’a borçlusun.'' 

 

3 Mayıs sürecinde yargılanan Türk Milliyetçileri  Zeki Velidi TOGAN, Hasan Ferit CANSEVER , Alparslan TÜRKEŞ, Reha Oğuz TÜRKKAN ,Fethi TEVETOĞLU ve Necdet SANÇAR'dan bahseden KIRLI o dönem için önemlerini vurgulayarak onlara karşı olan vefasızlığı da dile getirmiştir.

 

Togan’ın fikirleri açısından Atsız’ın fikirlerine katkı sağladığını anlatmış. Togan’ın Türk tarihi açısından ve Türkiye için öneminden bahsetmiştir.

 

''Hüseyin Nihal Atsız tarihçi, yazar, düşünür, Türkçülük hareketinin ideologlarındandır. Türkçülük hareketini yörüngesine sokan ideolojisini tartışan, katkılarda bulunan biridir.

 

Çok sert bir Türkçüdür. Bunu tenkit anlamında söylemiyorum son derece beyefendi ve son derece naziktir. Ben kendisini bir kere görme şansına sahip oldum çok yaşlı idi inançları konusunda hiç bir tartışmaya girmez ve inançlara hürmet konusunda hiç bir sorunu yoktu.

"Atsız hoca Türk kökenlerine çok bağlı bir adamdı zaten askerden atılmasının nedeni de Arap kökenli subaya selam vermemesidir. Nedenini ise ''Arap’tan Türk askeri olmaz''diyerek açıklamıştır.''

 

Çok önemli tarihçi, şair ve filozof olduğundan bahseden Kırlı Türk Milliyetçiliği fikrini Türk’ün asaletini tanımlamak konusunda son derece sert bir adam olduğunu ve bu konuda hiç bir zaman taviz vermediğinden bahsederek Atsız’ın Türkçülük için bir sembol olduğundan bahsetmiştir.

 

Atsız’la birlikte mahkemede yargılanan Türk Milliyetçilerinin öneminden de bahseden Kırlı dönemin siyasi politikasına değinmiş ve Şükrü Saraçoğlu ve Sabahattin Ali gibi o dönemde yeri olan kişilere de değinmiştir.

 

 Haber: Sedef GÜLYOL 

 

Türkocağı Tv

Türkocağı Tv

Tümü

Türk Ocaklarından Haberdar Olun

Yazarlar

Tümü