Osmaniye Şubesinde Dr. Ahmet Alkan Anıldı

20 Aralık 2015
Osmaniye Şubesinde Dr. Ahmet Alkan Anıldı

“Türk Ocakları Osmaniye Şubesi” ve “Arpacı Ali Güzel Ahlâkı ve Millî Değerleri Koruma ve Yaşatma Derneği”nin ortaklaşa düzenledikleri kahvaltılı “GÖNÜL SOHBETLERİ”nin misafiri Osmaniyelilerin ağabeyi, yaşayan çınarlarda Ali ERAT; Osmaniye’ye emeği geçen, kendi deyimiyle: Türkiye’de ilk demokrasi hareketinin öncüsü Osmaniye kahramanı Dr. Ahmet Alkan’ı anlattı. Sohbet başlamadan önce misafirlerle birlikte kahvaltı yapıldı, kahvaltıya katılanların ve Osmaniye’ye hizmeti geçenlerin ruhu için yemek duası ve ardından Fatiha okundu.

 

Birçok Osmaniyelilerin adını duyduğu Dr. Ahmet Alkan: “1868 yılında Sivas’ta doğmuş, daha sonra Malatya’ya göçmüşler, oradan İstanbul’a gidip oraya yerleşmişler. 1890 tarihinde “Mekteb-i Tıbbiye”yi bitirmiş, 1898’de Fas Emerinin özel doktorluğuna tayin edilmiş, Fas’ta Emiri’nin kızı Fatma Sultanla evlenmiş, ondan Selahaddin isminde bir erkek oğlu olmuş ama Fatma Sultan doğum sırasında 1911 yılında hayatını kaybetmiş.

 

Fransızların Fas’ı işgal etmesi üzerine “yenilikci fikirlerinden dolayı” Fransızlar tarafında sınır dışı edilmiş, 1.Cihan Harbinde Güney Cephesi'nde askeri doktor olarak görev yapmış, Cumhuriyet'in kurulmasıyla İstanbul Belediyesi'nde Belediye Tabibi olarak görev yapmış; İstanbul Belediyesi'nde görevi ifa ederken Paris’e belediyecilik üzerine incelemelerde bulunmak üzere gönderilmiş, Paris’te “şehircilik ve hıfzısıhha “ konusunda incelemelerde bulunmuştur.

 

Osmaniye’nin il olmasıyla 1926 yılında Osmaniye’ye hükümet doktoru olarak tayin edilmiş, ondan sonrada ölünceye kadar Osmaniye’den ayrılmamıştır. 1926 yılında tek parti döneminde Osmaniye Belediye başkanlığına seçilmiş, belediye başkanlığını aralıksız 1942 yılına kadar sürdürmüş. 1942 yılında icraatlarından memnun olmayan ağalar belediye başkanlığına yeniden aday olmasına mani olmuşlar ama 1946 yılında çok partili hayata geçişle birlikte Osmaniye’de Millî Kalkınma Partisini kurmuş ve iktidarın bütün engellemelerine rağmen Millî Kalkınma Partisi'nden Osmaniye Belediye Başkanı seçilmiş, 18 Mayıs 1949 da 81 yaşında hakkın rahmetine kavuşmuştur.”

 

Ali ERAT, Dr. Ahmet ALKAN’ın hayat hikâyesini böyle anlatırken onun hizmetlerini de anlatmayı ihmal etmeyerek: “ Osmaniye’mizde en ciddi ve kalıcı belediyecilik hizmetleri onun zamanında yapılmıştır” deyip; “ Osmaniye’de İstasyon caddesi, Kemal Satır, Zorkun, Alpaslan TÜRKEŞ , Dr. Ahmet Alkan, Atatürk, Akyar Caddesi ve Musa Şahin Bulvarı hep onun zamanında açılmış, caddelerin iki yanlarına atık suların ve yağmur sularının akması için kanallar açılmış, bugünkü Karaoğlanoğlu Parkı onun zamanında yapılmış ama park daha sonra gelen belediye başkanlarınca; bir kısmı Ziraat Bankası ve Atatürk İlkokulu yapımı içinde  verilmiş, park iyice küçülmüştür. Bugün Atatürk İlkokulu’nun yeri hala park olarak görülmektedir” demeyi de ihmal etmedi. “Osmaniye’ye ilk elektriği, ilk mezbahaneyi, şehir temizlik sistemini kurmuş, Karaçay’daki hidroelektrik santralini kurdurarak şehrin elektriğini oradan sağlamaya çalışmıştır.” “Yılan, akrep, arı ve böcek sokmalarına karşılık kendi parasıyla halka yılan, arı, akrep toplatıp satın alarak onların zehirlerinden kendi imkânlarıyla kurduğu laboratuarda serum yapıp hastaların iyileşmesi için kullanmıştır” diye belirtti.

 

“Osmaniye’nin kadirşinas Belediye Başkanlarından Memili KIRIKKANAT döneminde anıt mezarı yapılmış, mezar taşına da yaptığı hizmetleri belirten bir tabela dikilmiştir. Belediye Başkanı Davut Çuhadar zamanında da belediye binasına bir resmi asılmıştır.” Diye belirten Ali ERAT Bey, merhum Belediye Başkanımız Dr. Ahmet ALKAN öldüğünde geriye Osmaniye’de Selahaddin, Turgut Yılmaz ve Hikmet Alkan isimlerinde ikisi erkek biri kız üç evlat bırakıştır. Halen Osmaniye’de kızı Hikmet Hanımdan Tuncay, Olcay Ve Babür Oktay KARAMAN isminde üç torunu yaşamaktadır” diyerek sözlerini sonlandırdı. Ardından Merhum Belediye Başkanı Dr. Ahmet Alkan ve ebediyete göçen diğer belediye başkanları için Fatihalar gönderildi. “Ruhu şad, mekânı cennet olsun.”

Türkocağı Tv

Türkocağı Tv

Tümü

Türk Ocaklarından Haberdar Olun

Yazarlar

Tümü