Giresun Türk Ocağı 25. Yılını Kutladı

19 Aralık 2015
Giresun Türk Ocağı 25. Yılını Kutladı

Giresun Türk Ocağının ikinci dönem kuruluş töreni 19 Aralık 2015 tarihinde Giresun Ticaret ve Sanayi Odası Konferans Salonunda gerçekleştirildi. Saat 10.00’da başlayan anma töreni saat 13.00’daki konferans ile devam etti. Yapılan törende kültür, sanat ve ilmi alandaki hizmetler karşılığında onurluk verildi. Onurluklar Türk Ocağı tarafından geleneksel hale getirilen faaliyetler için verilmiştir.

 

Giresun Türk Ocağı Tarafından Onurluk Verilenler

 

  1. Murat KARA : Bayır-Bucak Türkmenleri için yapılan yardım kampanyasındaki üstün başarısı,
  2. Murat TÜRK: Giresun Türk Ocağının yeni binasının tefrişatını temini,
  3. Salih BORA:  Grekoromen Milli Takımlar İdareciliği
  4. Prof. Dr. Birol ERTUĞRAL: Giresun’da Yılın İlim Adamı,

Yrd. Doç. Dr. Oktay KARAMAN, “Türk Ocakları Giresun Şubesinin Tarihçesi” konulu sunumu yapmıştır. Hocamız, Giresun Türk Ocağının ilk olarak 1917 yılında kurulduğunu ve bu dönemde “Türk Ata Yurdu” adıyla bir dergi yayınladığını anlatmıştır. Ülkemizin içinde bulunduğu siyasi şartlardan dolayı 1918 yılında faaliyetlerine ara veren Ocağımızın 1925 yılında Atatürk’ün talimatıyla yeniden kurulmuştur. Giresun’da Bilgi Yurdu derneğinin kendi çatısı altında sürdürülen faaliyetlerin Atatürk’ün isteği üzerine Türk Ocağı’na dönüştürülmüş ve burada devam ettirilmiştir. Giresun Türk Ocağı’nın 1931 yılında kadar devam eden hizmetleri içinde “okuma kursları”, “biçki dikiş kursları”, “tiyatro kolu” “ spor kolu” başta olmak üzere bütün toplumsal faaliyetleri kapsadığı görülmektedir.

 

Konferans:

 

Prof. Dr. Kemal ÜÇÜNCÜ- Okutman Talat ÜLKER tarafından "Türk Milliyetçiliğinin Güncel Problemleri"  konulu konferans verilmiştir. Prof. Dr. Kemal ÜÇÜNCÜ, bilinen en eski tarihlerden günümüze kadar gelişme gösteren fikir hareketleri hakkında bilgi vererek başladığı konuşmasına, Türk fikir hareketleri ile devam etmiştir. Hocamız özellikle neden-nasıl-niçin kavramlarını ilmi olarak nasıl değerlendirmemiz gerektiği konusuna açıklık getirmiştir. İlim, neden-nasıl kavramları ile ilgilenirken, niçin kavramının teolojinin konusu olduğunu ifade eden hocamız, bizde bu kavramların birbirine karıştırıldığını ifade etmiştir.

 

Prof. Dr. Kemal ÜÇÜNCÜ, Türk milliyetçiliğinin son yıllarda ciddi sıkıtılar içinde olduğunu ve bunun sebebinin ise bu alandaki ilmi çalışmaların yetersizliğinden kaynaklandığını söylemiştir. Yine hocamız, Türk milliyetçiliğinin günümüzde son 150 yılın en sıkıntılı süreci yaşadığını örneklerle açıklamıştır. Bu konudaki çözüm önerilerini anlatan hocamız, bu sıkıntıların rahatlıkla aşılacağını ve Türk milliyetçiliğini güzel günlerin beklediğini ifade etmiştir.

 

Okutman Talat ÜLKER hocamız, Türk milliyetçiliğinin 10. yüzyılın sonlarında yakaladığı ilmi ve fikri zenginliği ve bunun sebeplerini ifade ederek konuşmasına başlamıştır. Hocamızın konuşmasının ana metnini ise Türk milliyetçiliğinde Hüseyin Nihal Atsız hocanın yeri ve onun ortaya attığı tezleri teşkil etmiştir. Atsız hocanın hayatını değil ortaya attığı tezlerinin öğrenilmesi ve anlaşılması gerektiğini dile getiren hocamız, özellikle Atsız hocanın Türk tarihi ve kültürü konusundaki hizmetlerinin bilinmesi gerektiğini dile getirmiştir.

 

Atsız hocayı sadece bir sahanın adamı olarak görmenin yanlış olduğunu anlatan hocamız, Atsız hocanın Türk insanının ilgilendiren her konuya temas ettiğini ve buna ait tezlerinin olduğunu anlatmıştır.

 

Katılımcıların yaptıkları konuşmalar ve hatiplere sordukları sorulara verilen cevaplar ile devam eden konferansın sonunda bir de imza günün düzenlenmiştir.

 

Okutman Talat ÜLKER konferansın sonunda “Harşit’in Hırçın Sesi Hüseyin Nihâl” adlı kitabını imzalayarak okuyucular ile buluşturmuştur.

 

Türkocağı Tv

Türkocağı Tv

Tümü

Türk Ocaklarından Haberdar Olun

Yazarlar

Tümü