Bursa Şubesinden Halk Anlatıları ve Dede Korkut Hikayeleri Konferansı

19 Aralık 2015
Bursa Şubesinden Halk Anlatıları ve Dede Korkut Hikayeleri Konferansı

Prof. Dr. Mustafa CEMİLOĞLU Halk Anlatıları ve Dede Korkut Hikayeleri konulu konferansı ile Bursa Türk Ocağında gençlerle buluştu.

 

Sayın Cemiloğlu, halk anlatılarından ve Dede Korkut hikayelerinin içeriğinden bahsederek gençleri bilgilendirdi.

 

“Bizim kültürümüzde destan anlatma önemli bir yere sahip. En eski destan Oğuz Kaan Destanı’dır. Peki hangi ihtiyaçtan dolayı destan oluşturmayı düşündüler? Destan oluşturan veya destan anlatan niçin destan anlatıyorsa, destan dinleyenlerde aynı şey için destancıyı dinliyorlar. Bu ihtiyaç maddi değil manevi bir ihtiyaçtır. Bizim kültürümüz sözlü kültürdür. Kültürümüz anlatmaya ve dinlemeye dayalıdır. Halk anlatıları tamamen sözlüdür. Bunu değişik anektotlardan anlayabiliyoruz. Dille birlikte kültürümüzde gelişmiştir. Türk milleti ile birlikte en önemli değer Türkçe’ dir. Ama biz kendi kültürümüzün farkında olamıyoruz. Çünkü kültür, farkına varmadan uyguladığımız davranış kalıplarıdır. İşte biz bu davranış kalıplarını hayatın içinde ediniyoruz.”

 

Konferansın ilerleyen saatlerinde Dede Korkut Hikayeleri’nin içinden ‘Uşun Koca Oğlu Seyrek ‘ hikayesini anlatan Sayın Cemiloğlu, gençlere önemli bilgiler sundu.

 

“Bu hikayeler saatler içerisinde sazla anlatılan hikayelerdir. On beşinci yüzyılda bizde  ümmet ve millet kavramı yoktur. Daha çok büyük bir aşiret kavramı vardır. Millet Tanzimat’ tan sonra bizde oluşan bir değer yargısıdır. Biz değeryargılarını bu tip anlatılardan yola çıkarak öğreniyoruz" diyerek Sayın Cemiloğlu   sözlerini tamamladı.

 

 

 

Türkocağı Tv

Türkocağı Tv

Tümü

Türk Ocaklarından Haberdar Olun

Yazarlar

Tümü