Pendik Şubesinden Prof.Dr.Vahdettin ENGİN Konuştu

26 Aralık 2015
Pendik Şubesinden Prof.Dr.Vahdettin ENGİN Konuştu

Türk Ocakları Derneği Pendik Şubesinde konferanslar devam ediyor. Bu haftaki konuşmacı M.Ü.Tarih Bölümü hocalarımızdan Prof.Dr.Vahdettin ENGİN idi.

 

Hocamız konuşmasına kitabının arka kapağındaki Atatürk'ün sözleri ile başladı."Hayatta yegane üstünlüğüm, Türk doğmaktır! Muhterem milletime şunu tavsiye ederim ki; Sinesinde yetiştirerek başının üstüne kadar çıkaracağı adamların kanındaki, vicdanındaki cevher-i asliyi çok iyi tahlil etmek dikkatinden bir an feragat etmesin"." Biz doğrudan doğruya millet severiz ve Türk milliyetçisiyiz. Cumhuriyetimizin dayanağı Türk topluluğudur. Bu topluluğun fertleri ne kadar Türk kültürüyle dolu olursa, o topluluğa dayanan Cumhuriyet de o kadar kuvvetli olur. " Ne mutlu Türküm diyene!" M. Kemal Atatürk.                                          

 

Hocamız konuşmasında özetle; "Dedelerimiz,ninelerimiz Osmanli vatandaşı idi. M. Kemal Ataturk bir Osmanlı paşası idi. Biz onların canları pahasına kurtardığı bu ülkede yaşıyoruz. Bunun değerini bilip, Osmanlı- Cumhuriyet ayrımı yapmadan, hepimiz bu ülkeye sahip çıkmalıyız. Bugün İstanbul'un fethini, Çanakkale Zaferi’ni kutluyorsak, Sarıkamış şehitlerini anıyorsak bu tarihi devamlılığın bir sonucudur " dedi.

Türkocağı Tv

Türkocağı Tv

Tümü

Türk Ocaklarından Haberdar Olun

Yazarlar

Tümü