Çankaya Şubesi Seyyid Ahmet Arvasi’yi Andı

07 Ocak 2016
Çankaya Şubesi Seyyid Ahmet Arvasi’yi Andı

Türk Ocakları Çankaya Şubesi 2015-2016 Dönemi faaliyetleri kapsamında, yeni yılın ilk “Cuma Gecesi Sohbeti” programında 31 Aralık 1988 tarihinde 56 yaşında iken daktilosu başında vefat eden Ahmet Arvasi’yi ölümünün 27. Senesinde andı. 7 Ocak 2016 günü saat 19.00’da Genel Merkez binasında gerçekleştirilen programa; Türk Ocakları Çankaya Şubesi Yönetim Kurulu Üyesi, Gazeteci-Yazar Hayati Tek konuk oldu. Hayati Tek, önümüzdeki günlerde piyasa çıkacak olan “Arvasi’nin Fikir Atlası” isimli kitabı hakkında bilgi vererek, Seyyid Ahmet Arvasi’nin çeşitli konulardaki fikirlerini on değişik harita üzerinde anlattı.

15 Şubat 1932’de dünyaya gelen ve 31 Aralık 1988 tarihinde 56 yaşında iken Arvasi’nin hayatı hakkında kısaca bilgi veren Hayati Tek “S.Ahmet Arvasi, doğu, batı ve İslam dünyasının fikir kaynaklarını bilen birinin hem dava adamı hem de entelektüel olabileceğini herkese göstermiş biridir. Arvasi, Eğitimci, Yazar, Kuramcı, Cemiyetçi, Siyasetçi ve ülkücü kimliğini bir arada sürdürmüştür. Çeşitli okullarda yirmi yedi yıl boyunca yüzlerce öğrenci yetiştirdi. Zaman zaman kesintiye uğramasına rağmen 23 yıl boyunca çeşitli konularda makaleler ve kitaplar yazmıştır. Sadece merhum Osman Turan’ın ‘Türk Cihan Hakimiyeti Mefküresi’ yaklaşımını, ‘Türk İslam Sentezi’ terkibine kavuşturduğu için değil, metoduyla kuramcıydı. Sorgulayıcı, analizci ve sentezci metodu ve kendine has diyalektiği ile kuramcıydı. Başta ülkücü kuruluşlar olmak üzere gençliğin yetiştirilmesi için örnek bir cemiyetçidir. 1979 yılında kurduğu Türk Gençlik Vakfı’da cemiyetçi yönünü ortaya koyar. Bir dönem MHP Genel İdare Kurulu üyesi olan ve 12 Eylül darbesi sonrasında yargılanan Arvasi, particilik faaliyetlerine mesafeli durmuştur. Gönlünde hep partisiz bir parlamenter sistem olabileceği fikrini taşımıştır. Arvasi, Nizam-ı Alem ve İ’lay-ı Kelimetullah kavramlarının çağdaş versiyonunu oluşturarak Türk-İslam Ülküsü terkibini kurmuştur.” Dedi.

Konuşmasını yakında piyasaya çıkacak kitabından kısa bilgiler vererek sürdüren Tek, “Arvasi’nin fikir atlası aslında günlük hayatımızın atlasıdır. Merhum, her meseleye temas etmiş, inançlı bir Türk Milliyetçisinin hangi sorunlar karşısında nasıl tavır takınması gerektiğini ortaya koymaya çalışmıştır. Kitabımda, Arvasi’nin fikir atlasını on ana konu başlığı altında yüzotuzüç alt konu, yüzseksendört kavram ile ele aldım. Bunlar bize Arvasi’nin fikir atlasındaki haritaların koordinatlarını vermektedir. On ana konunun ilki insandır. İnsan oniki alt konuda geniş bir şekilde ele alınmıştır. Diğer ana konular ise; Toplum, Eğitim, Ekonomi, Din Kavramı ve İslamiyet, Millet-Milli Devlet ve Türk Dünyası, Tarih-Kültür ve Medeniyet, Demokrasi ve Milli İrade, İdeolojiler ve Türk-İslam Ülküsü’dür.” Diyerek konuşmasını Merhum Arvasi’nin hayatı boyunca ele aldığı ve özel olarak yazı konusu yaptığı kişilerden bahsederek, “Arvasi, hayatı boyunca sadece sekiz kişi hakkında yazı yazmıştır. Bunlar, İmam-ı Gazali, İmam-ı Rabbani, Hacı Bektaş Veli, Mehmet Akif Ersoy, Necip Fazıl Kısakürek, II. Abdülhamit, Adnan Menderes ve Freud’dur. Ancak, Merhum değişik konuları işlerken yeri geldiğinde pek çok şahsiyete ise yazılarında yer vermiştir.” Dedi.

Konuşmacı Hayati Tek, kitabında yer alan yirmi konu hakkında ve merhumun davasından kısaca bilgiler vererek konuşmasını tamamladı.

Katılımcıların sorularına verilen cevapların ardından program sona erdi…   

Türkocağı Tv

Türkocağı Tv

Tümü

Türk Ocaklarından Haberdar Olun

Yazarlar

Tümü