Salih Sefa YAZAR Osmaniye Şubesinde Anıldı

19 Ocak 2016
Salih Sefa YAZAR Osmaniye Şubesinde Anıldı

Osmaniyelilerin ağabeyi, “hocaların hocası” olarak ünlenen Salih Sefa Yazar Türk Ocakları Osmaniye Şubesi’nce ölümünün 16. Yılında dualarla yâd edildi. Salih Sefa Yazar’ın sevgili eşi Sevgi ablamız, biricik kızları Banu, torunu, damadı ve rahmetlinin “ilmi tedrisatından” geçen sevenlerinin hatıraları gözlerde nem, dudaklarda tebessüm bıraktı. Çünkü Salih Sefa Yazar, Şair, yazar, nüktedan ve Türk’ün bütün özelliklerini üzerinde taşıyan bir insandı. Hatıralar anlatılırken bir kısmı öğrencisi, beraber çalıştığı meslektaşı, çay ocaklarında sohbet halkasından dinleyicisi veya Fatih Alibekiroğlu ağabeyin dediği gibi bir kısmı da “Ülkü Ocakları, Türk Ocakları, Sendika vs.” kuruluşlarda tedrisatından geçmişti.

 

Osmaniye’de yaşayan çınarlardan Ünal Besen “O bizim ağabeyimizdi” derken duygularına hâkim olamayıp  gözleri nemlenmişti. Kadim dostu Halil Kuru “ Keldaz’ın tepesinde şeker unutulunca çayın helvayla nasıl içileceğini Salih Sefa Yazar’dan” öğrendiğini anlatırken dudaklarda tebessüm, yüzlerde gülücükler açıyordu. Mehmet Panavur “OY ZEKİM OY” şiirini okumaya başlamadan Ünal Besen Zeki’nin kim olduğunu, şiirin yazılış hikâyesini anlatıyor ardın da Mehmet Panavur “OY ZEKİM OY” diye şiiri okuyordu.

 

Kadim dostlarından Mustafa Eroğlu, Ahmet Hayva, Nurettin Kurt, Cafer Ekiz, Üzeyir Ezici, Fatih Alibekiroğlu vs. kimi hatırsını anlatıyor, kimisi de yazdığı şiiri anlatırken duygular kabarıyordu. İsmet İpek Beyin arşivinden alınarak hazırlanan fotoğraflarla sılayt gösterisi de görülmeye değerdi.

 

 

Proğram Öğretmen Fatih Alibekiroğlu tarafından okunan “aşrı şerif” ve ardından dua ile sonlandırıldı. 

Türkocağı Tv

Türkocağı Tv

Tümü

Türk Ocaklarından Haberdar Olun

Yazarlar

Tümü