Mehmet Emin Yurdakul Balıkesir Şubesi'nde Anıldı

20 Ocak 2016
Mehmet Emin Yurdakul Balıkesir Şubesi'nde Anıldı

Türk Ocakları Balıkesir Şubesinde dün gece Mehmet Emin Yurdakul konferansı düzenlendi. Konferans, Balıkesir Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mustafa ÖZSARI tarafından verildi. Kalabalık bir dinleyici kitlesinin hazır bulunduğu konferansta Prof. Özsarı, önce 1869-1944 yılları arasında yaşayan Mehmet Emin’in yaşadığı dönemin siyasi durumundan söz etti.

 

MEHMET EMİN, TÜRK TARİHİNİN EN KAOTİK DÖNEMİNDE YAŞADI

 

Dr. Özsarı, konuşmasına Mehmet Emin’in 1877-78 Osmanlı Rus Savaşı, 1897 Türk-Yunan Savaşı, Trablusgarp Savaşı, Balkan Savaşları, Birinci Dünya Savaşı ve İstiklâl Savaşına şahit olduğunu ve bu savaşları bizzat yaşadığını ifade etti. Konuşmacı, söz konusu büyük harplerin Osmanlı-Türk toplumunun gelişim, değişim ve dönüşümünde etkili olduğunu vurguladı ve Mehmet Emin Bey’in şiirlerinde bu savaşların izlerinin bulunduğunu ifade etti.

 

MEHMET EMİN HALK EVLADI BİR BABA İLE BİR ANNENİN ÇOCUĞUYDU

 

Dr. Özsarı, konuşmasında Mehmet Emin’in babasının Beşiktaş’ta balıkçılıkla geçimini sağlayan ve balıkçı teknesi reisi olan Salih Reis, annesinin ise Kırklareli’den Kömürcü Mehmet Ağa’nın kızı Emin Hanım olduğunu belirtti. Hem anne hem baba tarafından orta sınıf bir aileden gelen Mehmet Emin, hayatı boyunca içinden geldiği halkı hiç unutmadığını ifade eden Özsarı, Emin Bey’in yazdığı 300’den fazla şiirde hep içinden geldiği halkın sorunlarını anlattığını ifade etti.

 

İLK DEFA BEN TÜRKÜM DEDİ

 

Konuşmacı Mehmet Emin’in 1897 yılında yazdığı Anadolu’dan Bir Ses Yahut Cenge Giderken başlıklı şiirin Türk Dili ve Edebiyatı tarihinde önemli bir dönüm noktası olduğunu ifade etti. Özsarı, Mehmet Emin’in bu şiiriyle ilk defa bir Türk şairi Ben bir Türküm dinim cinsim uludur mısraını söylediğini ifade etti.

 

TÜRKÇE, ARAPÇA VE FARSÇA’YA KARŞI ZAFER KAZANDI

 

Dr. Özsarı, daha önce şairlerin kendilerini millet-i Osmani’ye yani Osmanlı milletine mensup ve lisan-ı Osmani dilinde yani Osmanlıca dilinde şiir yazdıklarını zannettiklerini belirten Özsarı, Mehmet Emin ile birlikte Türkçe’nin Arapça ve Farsça’ya karşı büyük bir zafer kazandığını söyledi. Aynı zamanda konuşmacı, Mehmet Emin’in Yunus Emre’nin asırlar önce şiir söylediği, fakat şairler tarafından unutulmuş bir dili yeniden canlandırdığını belirtti.

 

ŞEHRE KAĞNI ARABASIYLA GİRDİ

 

Mehmet Emin şiirlerinde halkın sorunlarını ele aldığını, bireysel konulara hiç temas etmediğini, şiirlerinde Türk halkının her türlü meselesini işlediği ifade eden Özsarı, Mehmet Emin’in kağnı arabasıyla şehre girdiğini söyledi. Böylece devleti idare edenlerin Anadolu Türk insanın varlığından haberdar olduğunu vurgulayan Özsarı, Mehmet Emin Yurdakul’un bu özelliğiyle Türklerin milli şairi unvanını almaya hak kazandığını belirtti.

 

TÜRK OCAKLARINI KURDU VE ÇANAKKALE EDEBÎ HEYETİNE KATILDI

 

Mehmet Emin’in 1912’de Türk Ocaklarının kurucuları arasında yer aldığını ve Türk Ocağının ilk üyesi olduğunu belirten Özsarı, aynı zamanda millî şairin Türk Ocaklarının ilk genel başkanı olduğunu ifade etti. 15-28 Eylül 1915’te cephede savaşan askere moral vermek ve savaşın destanını yazmak için hükümet tarafından oluşturulan edebî heyette Mehmet Emin’in de yer aldığını belirten Özsarı, bu dönemde Emin Bey’in en şöhretli zamanını yaşadığını vurguladı.

SULTAN AHMET MİTİNGİNİN İLK KONUŞMACISIYDI. MİLLÎ MÜCADELEYE KATILDI

Mehmet Emin’in 15 Mayıs 1919’da İzmir’in işgali üzerine Sultanahmet’te düzenlenen işgali protesto mitinginde, mitingin düzenleyicisi ve konuşmacısı olduğunu söyleyen Dr. Özsarı, Emin Bey’in heyecanlı konuşmasıyla Türk halkını millî mücadeleye hazırlayan isimlerden biri olduğunu söyledi. Prof. Özsarı, Sultan Ahmet Mitinginden sonra İstanbul’da bir şey yapamayacağını anlayan millî şairin, istiklâl harbine doğudan katılmak üzere İnebolu yoluyla Ankara’ya gittiğini belirtti.

 

SERBEST CUMUHURİYET FIRKASININ/PARTİSİNİN KURUCULARINDANDI

 

Mehmet Emin’in Atatürk’ün güvendiği önemli isimlerden biri olduğunu belirten Özsarı, Emin Bey’in Atatürk’ün ricasıyla Serbest Cumhuriyet Fırkasının kurucuları arasında yer aldığını söyledi. Fakat altı ay gibi kısa bir sürede Partisinin cumhuriyet karşıtlarının toplandığı bir siyasal teşekkül olması üzerine, SCF’nin kapatıldığını belirten Özsarı, böylece Mehmet Emin Bey’in muhalif bir partideki siyasi hayatının sona erdiğini vurguladı.

 

EVİ YANDI VE 1944’TE VEFAT ETTİ

 

Mehmet Emin’in ölümünden bir yıl önce evinin yandığını ve ardından eşi Müzeyyen Hanım’ın vefat ettiğini belirten Özsarı, bu iki olayın millî şairi çok üzdüğünü vurguladı. 14 Ocak 1944’te İstanbul’da Mehmet Emin’in vefat ettiğini belirten Özsarı, Emin Bey’in Türk edebiyat ve siyasi hayatında renkli kişiliklerden birisi olduğunu vurguladı.

 

Konuşmasının sonunda, Mehmet Emin’in inkılapçı, halkçı, insaniyetçi ve ihtilalci bir kişi olduğunu vurgulayan Özsarı, Emin Bey’in hayatı boyunca Türk milletine hizmet ettiğini ve hayatını millet hizmetine adadığını söyledi.

 

Türk Ocakları Balıkesir Şubesi Başkanı İsmail ACAR programın sonunda Prof. Dr. Mustafa ÖZSARI’ya Türk Ocakları’na yaptığı hizmetlerden dolayı bir teşekkür belgesi verdi. Başkan Acar günün anısına Prof. Özsarı’ya bir kitap ve Prof. Özsarı’nın 20 Mart 2014 tarihindeki “Dr. RIZA NUR Üzerine Bazı Değerlendirme” konulu ocakbaşı sohbetinin fotoğraf ve video DVD’sini hediye etti.

 

Başkan Acar 28 Ocak 2016 Perşembe günü saat 19:30’da yapılacak olan ocakbaşı sohbetinin konusunun “Millî Mücadelenin Yol Haritası – Misak-ı Millî”, konuşmacısının ise Balıkesir Üniversitesi A.İ.İnk. Tarihi Okutmanı Mustafa ÖĞE olacağını söyleyerek Balıkesir halkını sohbete davet etti.

Türkocağı Tv

Türkocağı Tv

Tümü

Türk Ocaklarından Haberdar Olun

Yazarlar

Tümü