İzmir Şubesinin Konuğu Prof. Dr. Nadim Macit'di

22 Ocak 2016
İzmir Şubesinin Konuğu Prof. Dr. Nadim Macit'di

İzmir Türk Ocağı, 22.01.2016 tarihli geleneksel cuma konferansında Prof.Dr. Nadim MACİT’İ ağırladı. Ekseriyetle gençlerden oluşan kalabalık bir dinleyici kitlesine hitap eden hocamız özetle;

 

Ucu açık, istikrarsız bir dünya anlamına gelen "yeni dünya düzeni"nin, ülkelerin etnik ve dini mezheplerini istismar ederek, güçlü devletlerin işgal etmek istedikleri yerleri "Radikal İslam" adıyla işgal ettiğini; bu yeni dünya denilen küresel sistemin varlığını ve tehlikesini seksenli yıllarda ilk söyleyenin merhum Prof.Dr. Erol Güngör olduğunu, fakat -ne yazık ki- onu kimsenin anlamadığını; bu küresel gücün, İslam dünyasını adı konmamış bir savaşın merkezi yaptığını söyledi.


Bizde mezheplerin kültür üzerine kurulduğunu, Bizim mezhep anlayışımızın bir yorum, Batınınkinin ise bir din gibi olduğunu; İslam dünyasının fakihlerinin çoğunun Türk olup, Türkleri İslam dünyası ve düşüncesinden ayırmanın imkânsız olduğunu ifade etti.

İslam dünyasının en büyük mütefekkirinin özbeöz Türk olan  İmam Maturidi olduğunun altını çizen hocamız, İslam dünyasının kurtuluşunun “Maturidilik” düşünce akımında olduğunu ve Bizim bugün, pozitivist değil etik ve entelektüel laikliğe ihtiyacımız bulunduğunu aktardı. İslam dünyasının Türkiyesiz var olamayacağını vurgulayarak konuşmasını sonlandırdı.

 

Türkocağı Tv

Türkocağı Tv

Tümü

Türk Ocaklarından Haberdar Olun

Yazarlar

Tümü