Dinar Şubesi Dinar’lı Âşık Ali Taş’ı Andı

04 Şubat 2016
Dinar Şubesi Dinar’lı Âşık Ali Taş’ı Andı

Ege bölgesinin tanınmış iki büyük ozanından birisi olan merhum Dinarlı Âşık Ali Taş’ı Anma Programı 4 Şubat 2016 Perşembe günü akşamı, Ticaret ve Sanayi Odası Konferans salonunda yapıldı.

 

Türk Ocakları ile Dinar Yazarlar ve Şairler Kültür Derneği'nin birlikte hazırladıkları programa Belediye Başkanı Saffet Acar, Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Hakan Uyan, Dinar Eğitim Gönüllüleri Derneği başkanı Ogün Sezen ve çok sayıda dinleyici katıldı. Programın sunuculuğunu Şair Ülker Aygün yaptı.

 

Şehitlere saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın söylenmesiyle başlayan programın açılış konuşmasını Dinar Yazarlar Şairler ve Kültür Derneği başkanı Yaşar SAĞLAM yaptı.   Özet olarak “amacımız milli değerlerimizin sözcüsü merhum Âşık Ali Taş’ı yeni nesillere tanıtmaktır” diyen Sağlam, sözünü katılımcılara teşekkür ederek bitirdi. Daha sonra Türk Ocakları Dinar Şube başkanı Raif ÖZTÜRK, merhum Âşık Ali Taş’ın hayatı ve sanatı hakkında kısa bir bilgi vererek Ali Taş’a ait iki şiiri seslendirdi.

 

Programın daha sonraki bölümünde Mahalli sanatçılardan Abidin Soytürk, Ali Taş’a ait türkülerden, Şevket Çeliker de Dinar yöresi yayla (Yörük) havalarından örnekler sundular. Dinarlı şairler, Rıfat Yiğit, Mehmet Özcan, Ülker Aygün, Mehmet Arslan, Hüseyin Çolak, Refik Kaplan, Turan Karlı ve Süleyman Uysal birbirinden güzel şiirler okudular. Şair Yeşim Akın Çeliker’in şiirini anlamlı bir konuşmanın arkasından kızı Türkçe Öğretmeni Buse Çeliker okudu. Şairler ve mahalli sanatçılar ilgiyle ve beğeniyle dinlendi.

 

En son sahne alan Dinarlı sanatçı Celal Mercan (Ozan Kul Mercan) birbirinden değerli usta malı deyişler çalıp söyledikten sonra programını Âşık Ali Taş’ın “Türkiye’m” türküsüyle bitirdi ve dakikalarca alkışlandı..

 

Dinar Belediyesince Kültür Hizmetleri serisinden yayınlanan Diyaş-Der üyesi Rıfat Yiğit’e ait “KÜNDEKAR” romanı ile Raif Öztürk’ün hazırladığı “DUYGU PINARI” adlı şiir kitabı tanıtıldı ve misafirlere hediye edildi. Kendisi Ankara’da olduğu için programa katılamayan şair Mustafa Özçay’ın programa gönderdiği mesaj ve “ÖĞRETMENİM” adlı şiirini de şair Raif Öztürk okundu.

 

Programın sonunda kürsüye davet edilen Belediye Başkanı Saffet ACAR yaptığı kısa konuşmada şunları söyledi:“İlçemde yapılan bu tür güzel ve anlamlı etkinlikler beni çok mutlu ediyor. Bugün burada çok anlamlı bir gece yaptık. Bir yandan Ege’nin iki büyük ozanından biri olan Rahmetli Âşık Ali Taş’ı anarken; bir yandan da yaşayan mahalli sanatçılarımız katılımcılara tanıtılmış oldu. Her zaman yerel değerlerimizin yanında olduk, onları tanıtmaya ve yaşatmaya çalıştık. Bu anlamda böyle bir güzel geceyi tertip eden Diyaş-Der ve Türk Ocakları yönetim kurullarına ve üyelerine teşekkür ediyorum. Ayrıca mahalli sanatçılarımızı, Ozan Kul Mercan’ı ve şairlerimizi kutluyorum. Siz katılımcı sanatsever hemşehrilerime de teşekkürlerimi ve şükranlarımı sunuyorum.”

 

Böylece 25 yıl önce genç yaşta zamansız kaybedilen Âşık Ali Taş’ın ruhu bir kez daha şad edilmeye çalışıldı.

 

 

Türkocağı Tv

Türkocağı Tv

Tümü

Türk Ocaklarından Haberdar Olun

Yazarlar

Tümü