Osmaniye Şubesinde Türkistan Coğrafyası Konuşuldu

10 Şubat 2016
Osmaniye Şubesinde Türkistan Coğrafyası Konuşuldu

Türk Ocakları Osmaniye Şubesi “OCAKBAŞI” sohbetinde İsmail Kahraman Türkistan coğrafyasında bir gezintiye çıkardı Osmaniyeli Ocaklıları.

 

İsmail Kahraman adını hemen hepimiz televizyon kanallarından tanıyoruz. “DEVR-İ ALEM belgesel çekimleri için 80 ayrı ülkeyi gezdim, Türkiye’de ise hemen bütün illeri gezip çekim yaptım, belgeseller hazırladım” diyerek giriş yapan İsmail Kahraman “Aslen Giresun’luyum” diyor. “Çocukluğumda yatılı okullarda okudum, yurtlarda kaldım” diye de belirtiyor.

 

İsmail Kahraman sunuma önce “Fotoğraflarla Türkistan Coğrafyasında gezintiye çıkardı” Osmaniyeli Ocaklıları. Birçoğumuzun adını bile duymadığımız ama bizim unutulmaması gereken değerlerimizi bulup çekimini yapmış. İsmail Kahraman “Türklerin Anayurdu Orta Asya değil Türkistan’dır. Türkistan Coğrafyasıdır” derken geleneksel resmi tarih anlayışının vermeye çalıştığı yanlışlığı düzeltmesi ne kadar güzeldi. “Bundan sonra lütfen “ORTA ASYA değil TÜRKİSTAN veya TÜRKİSTAN COĞRAFYASI diyelim” diye de tembihliyordu.

 

Çektiği fotoğraflarla Türkistan Coğrafyası gezintisinden sonra sunuma başlarken: “Türkistan, Yesi’dir, Buhara’dır, Semarkant’tır, Taşkent’tir. Türkistan, Ali Şir Nevai’dir, İmam Buari’dir, Kaşgarlı Mahmut’tur. Türkistan, Emir Timur’ur, Babür Şah’dır, Hoca Ahmet YESEVİ’dir” deyip başından geçen hadiseleri anlatırken ne kadar güzel ifadeler vardı. Güzel ifadeler vardı da gözlerde nem, dudaklarda titreme olmaması da mümkün değildi.

 

İsmail Kahraman,” Kaşgarlı Mahmut’u türbesini gezerken bir şey dikkatimi çekti; o da Türkiye’den o bölgeye giden devlet adamlarımızdan sadece birisi Kaşgarlı Mahmut’un türbesini ziyaret etmiş; o da hemşeriniz Devlet Bahçeli’dir, onun içinde Devlet Bahçeli’nin fotoğrafını hatıra olarak asmışlar” diye belirtmesi Osmaniyeli Ocaklılar için gurur vesilesiydi.

 

 

Türkocağı Tv

Türkocağı Tv

Tümü

Türk Ocaklarından Haberdar Olun

Yazarlar

Tümü