Osmaniye Şubesinden Türk Okçuluğu Sohbeti

14 Şubat 2016
Osmaniye Şubesinden Türk Okçuluğu Sohbeti

Türk Ocakları Osmaniye Şubesi ve kardeş dernek “AGAMDER”le iki haftada bir yapılan Kahvaltılı “GÖNÜL SOHBETLERİ”nin 37.sinde konuşmacı Adana-Yüreğir Kaymakamı Fatih Gelen “Türk Okçuluğunun Dünü Bu Günü Ve Atlı Okçuluk” hakkında konuştu.

 

Kalabalık bir ocaklının ilgiyle izlediği sohbette önce hep birlikte kahvaltı yapıldı, Kahvaltıdan sonra emekli tarih öğretmeni Mustafa EROĞLU tarafından bütün katılımcıların hep birlikte “ÂMİN” diye haykırdığı yemek duasının ardından Av. Selahaddin ARPACI çalışmalar hakkında bilgi verdi.  Selahaddin Bey'den sonra Türk Ocakları Osmaniye Şube Başkanı Mehmet ÇETİNKAYA konuşmacı Adana Yüreğir Kaymakamı Fatih GELEN beyin öz geçmişi hakkında bilgi verip sözü Fatih Bey'e bıraktı.

 

Fatih GELEN Bey önce okçuluğa nasıl başladığını anlatıp ardından Türk okçuluğunun dünü ve bu gününü anlattı. “Her mesleğin bir piri olduğu gibi, okçuluğun da piri Sad İbn Ebi Vakkas” olduğunu da özellikle belirtti.

 

Fatih Bey okçuluğun dünü bu günü hakkında bilgi verdikten sonra “ATLI OKÇULUK” verip, “Cumhuriyet Türkiye’sinde ilk okçuluk müsabakasının Sivas’ta yapılmıştır” deyip, “ülkemizde Balıkesir, Tarsus, Ankara, Sivas, Erzurum…” vb. il ve ilçelerde okçuluk kulüplerinin kurulduğunu, bunlara en son Osmaniye Okçuluk Kulübü’nün kurulduğunu da belirtti.

 

Okçuluk hakkında bilgileri verdikten sonra “ok ve yay” tanıtımını yapıp Osmanlı Kılıcının tanıtımını da yaptı. “Osmanlı kılıcının dünyadaki en hafif kılıç, yayın da en hafif yay” olduğunu belirtip: “Mesela Kanuni Sultan Süleyman’ın kılıcının ağırlığının sadece 800 gram” olduğunu “ bunun da Osmanlı kılıçlarının en ağırı olduğunu” özellikle belirtti.”Osmanlı Kılıçlarının içinde en güzel kılıcın Fatih Sultan Mehmet’in kılıcı” olduğunu da söyledi.

 

Sohbet sonunda hatıra fotoğrafı ve ayak üstü sohbetleriyle sohbetler guruplar halinde devam etti.

Türkocağı Tv

Türkocağı Tv

Tümü

Türk Ocaklarından Haberdar Olun

Yazarlar

Tümü