Turhal Türk Ocağı Suriye Ve Bayır Bucak Türkmen Gecesi Düzenledi

13 Şubat 2016
Turhal Türk Ocağı Suriye Ve Bayır Bucak Türkmen Gecesi Düzenledi

Turhal Türk Ocaklarının düzenlediği  Türkmen gecesine Turhal Kaymakamı Bünyamin YILDIZ,  Turhal Belediye Başkan Yardımcısı Yusuf GENİŞ, Belediye Başkan Vekili Hasan AKMAN,  Turhal Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Ömer ÇENESİZ, Turhal İlçe Müftüsü Mehmet AKPINAR, Atatürkçü Düşünce Dernek Başkanı Sakine KILINÇ, Turhal Ülkü Ocakları Başkanı Ömer ÇELİK,  AK Parti gençlik kolları başkanı Ali ALTUN, Türk Eğitim Sen Başkanı Mustafa AKKAYA, Şeker İş Sendikası Şube Başkanı Mehmet Elvan YILMAZ,  Güreş ve Güreş Severler Dernek Başkanı Ali GENÇ, Sivaslılar Dernek Başkanı Yusuf DAŞKIRAN, Kültür ve Sanat Dernek Başkanı Hasan YILMAZ, Kafkas Kültür Derneği Başkanı Cahit KONUK,  Tüssat Dernek Başkanı Mehmet YAVUZ, Cumhuriyet Mahallesi Muhtarı Mustafa KILLI, Birleşik Emekliler Derneği ve Türk Emekli Sen, Ak ocaklar başkanı Mehmet UMMAZ ve çok sayıda dinleyici katıldı.

 

Turhal Türk Ocaklarının düzenlediği  Türkmen gecesinde Bayır Bucak’ta, Türkmen Dağında, Suriye’de, Doğu Türkistan’da, Yemen’de, Bosna’da, Karabağ’da, Irak’ta, Afrika’da, Mısır’da, Filistin’de mücadele veren ve bu uğurda şehit olan Türkmen kardeşlerimiz ve İslam ümmeti; ömrünü bu kutsal değerlere adamış olan, zulme boyun eğmemiş Türkiye Cumhuriyeti Devletinin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk ve atalarımız için saygı duruşunda bulunuldu ve İstiklal Marşımız okundu ve akabinde Mustafa ZEYREK’in Fetih Suresini okudu.

 

Türkmen gecesinin açılış konuşmasını yapan Turhal Türk Ocakları Başkanı Alparslan ÇELİK "öncelikle ülkemizin güney doğusunda, Türkmen Dağı'nda, Musul’da, Kerkük’te, Doğu Türkistan’da ve bütün Türk-İslam dünyasında dini için, vatanı için, ata toprakları için canla başla, mücadele eden ve bu uğurda şahadet şerbeti içen bütün şehitlerimize Allah’tan rahmet ve gazilerimize acil şifalar diliyorum.

 

Turhal Türk Ocakları olarak hazırlamış olduğumuz Suriye ve Bayır Bucak adlı Türkmen gecemize, ilçemiz kaymakamlığı ve belediye başkanlığının maddi ve manevi desteklerinden dolayı sayın kaymakamımıza ve belediye başkanımıza huzurlarınızda Turhal Türk Ocakları adına şükranlarımızı sunarız. 

 

Suriye ve Bayır Bucak Türkmen kandaşlarımızın Esat rejimi, IŞİD, Pyd ve Rusya karşısında vermiş olduğu Milli mücadele, ikinci Çanakkale Allah’ın izniyle Müslüman Türkmen kandaşlarımızın ve Büyük Türk Milletinin zaferi olacaktır.

 

Türk Ocakları Genel Başkanlığımız ve Şubelerimiz olarak Türkmen kandaşlarımızın yaralarının bir nebze olsun sarılması kapsamında Tüm şubeleriyle birlikte yardım kampanyaları başlattı ve halen devam etmektedir.

 

Bu anlamda ilçemizde Belediye başkanlığı, İnsana Hizmet Derneği,  AK Parti ilçe başkanlığı, MHP ilçe başkanlığı ile Ülkü Ocakları Eğitim ve Kültür Vakfı tarafından yardım kampanyası düzenlenerek Türkmen kandaşlarımıza gönderilmiştir. Bu duyarlı davranışlarından dolayı her birine teşekkür ediyoruz.

 

 Turhal Türk Ocaklarının daveti üzerine bugün burada aramızda bulunan ve güncel gelişmeler ışığında Suriye ve bayır bucak Türkmen kardeşlerimizin dünü, bugünü ve yarınını anlatacak olan Suriye Türkmenlerine katılımlarından dolayı şükranla hoş geldiniz diyorum. Kısaca Türk ocaklarından ve şubemizden bahsetmek istiyorum. Türkiye’nin en eski sivil toplum kuruluşu ve bir asırlık çınarı olan Türk Ocakları; Osmanlı’nın son döneminde başlayan ayrılıkçı hareketler ve 93 harbi ile Balkan faciası sonrasında ”Milli Uyanış” sonucunda kurulmuştur. Türklük Şair Mehmet Emin Yurdakul  başkanlığında büyük fikir ve düşünce adamları “Türk OCAKLARI” adlı bu milli kuruluşu 25 MART 1912 tarihinde kurdular. Türk  Ocakları Amblemi 1912' de kabul edilen ve tarihî nitelik kazanmış olan, Cepheden görülen “Bozkurt” Başı olarak kabul edilmiş ve Türk Ocakların Tüzüğünde (Nizamname ‘ Türk Ocağı zinhar Siyasetle iştigal etmez’ Hükmü  yer almış, bakanlar kurulu kararıyla kamu yararına çalışır cemiyet kabul edilmiştir. Kurulan Milli Devletin fikir ve felsefe zemininin, önemli ölçüde Türk Ocakları çatısı altındaki çalışmaların ürünü olmuştur. Türk ocakları, kuruluşundan bu yana amaç ve ilkelerini titizlikle koruyarak, günlük politik tartışmaların dışında kalarak çalışmalarını sürdürmektedir.

 

Turhal Türk Ocakları ilçemizde, 2009 yılında milli şuurla yola çıkarak kuruldu. iki yıldır Allah’ın izni ve yönetim kurulunun takdiri ile şube başkanlığını yürütmekteyim. Bu kutsal görevde her türlü konuda yanımızda olan yönetim kurulu ve üyelerime, bizleri bu çalışmalarımızda yalnız bırakmayan siz değerli misafirlerimize şükranlarımı sunuyorum. Bu yolda bizimle olmak isteyen, düşüncelerini özgürce gündeme getirmek isteyen bu davaya hakkıyla aktif olarak hizmet etmek isteyen kardeşlerimizi ocağımıza bekliyoruz" dedi.

 

Şube Başkanı Alparslan ÇELİK’in açılış konuşması sonrasında Türk Ocakları Genel Başkanı  Sayın Mehmet ÖZ’ün mesajı izleyenlere okundu.

 

Türkmen Gecesininde konuşma yapan Suriye Türkmenleri Milli Hareket Partisi Kurucu Genel Başkan Yardımcısı Tarık Sülo CEVİZCİ, Suriye Türkmenlerinin dünü, bugünü ve yarını hakkında dinleyenleri bilgilendirdi.

 

Suriye Türkmenleri Milli Hareket Partisi Kurucu Genel Başkan Yardımcısı Tarık Sülo CEVİZCİ’nin sunumundan sonra Suriye Türkmenleri şair yazar, sanatçı ve Türkmen Dağı şiiriyle Diriliş Ertuğrul dizisinde sahne alan Adil ŞAN, Suriye Türkmenleri Milli Ozanı Mahmut COŞKUN Bağlama ustaları Şakir İSA ile Hasan Abdullah KASIM sahne aldılar. Sanatçı Adil ŞAN ve Ozan Mahmut COŞKUN’un Şiir ve ağıtlarıyla salonda duygulu anlar yaşandı.

 

Turhal Türk Ocaklarının düzenlediği Türkmen Gecesinin sonunda Suriye Türkmenlerine katılım ve katkılarından dolayı Turhal Türk Ocakları adına plaket takdimi yapıldı.

 

Plaket takdiminde Suriye Türkmenleri Milli Hareket Partisi Kurucu Genel Başkan Yardımcısı Tarık Sülo CEVİZCİ’ye  Turhal ilçe Kaymakamı sayın Bünyamin YILDIZ, şair yazar, sanatçı ve Türkmen Dağı şiiriyle Diriliş Ertuğrul dizisinde sahne alan Adil ŞAN’a Turhal belediye başkan vekili sayın Hasan AKMAN, Suriye Türkmenleri Milli Ozanı Mahmut COŞKUN’a Turhal Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı sayın Ömer ÇENESİZ, Suriye Türkmeni Bağlama ustası Şakir İSA’ya Turhal Ülkü Ocakları Başkanı Ömer ÇELİK, yine Suriye Türkmeni Bağlama ustası Hasan Abdullah KASIM’a AK Parti Gençlik kolları Başkanı Ali ALTUN Suriye Türkmen misafirlerimize Turhal Türk Ocakları adına hazırlanan plaketleri verdiler.

 

Türkocağı Tv

Türkocağı Tv

Tümü

Türk Ocaklarından Haberdar Olun

Yazarlar

Tümü