Balıkesir Şubesinde Oğuznamecilik Geleneği Konuşuldu

18 Şubat 2016
Balıkesir Şubesinde Oğuznamecilik Geleneği Konuşuldu

Balıkesir Üniversite Fen – Edebiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mehmet AÇA bu haftaki ocakbaşı sohbetinin konuğu oldu. Türk Ocakları Balıkesir Şubesi'nde düzenlenen sohbette Prof. Dr. Mehmet AÇA “Ebulgazi Bahadır Han ve Oğuznamecilik Geleneği” hakkında konuştu.

 

Türk Ocakları Balıkesir Şubesi Başkanı İsmail ACAR’ın açılış konuşmasından sonra kürsüye gelen Prof. Dr. Mehmet AÇA Ebulgazi Bahadır Han ve Oğuznamecilik Geleneğini anlattı.

 

Prof. Dr. Mehmet AÇA konuşmasında tarihi hem yapan hem yazan hükümdarlardan olan Ebulgazi Bahadır Han’ın 1603-1663 yıllarında yaşadığını söyledi. Prof. Dr. Mehmet AÇA Ebulgazi Bahadır Han’ın tarihi ve edebi kişiliği ve eserleri hakkında bilgi verildikten sonra Oğuznamecilik geleneği içerisindeki yerini "Şecere-i Terakime" ve "Şecere-i Türki" adlı eserleri üzerinden ele aldı.

 

Programın sonunda Başkan ACAR, Prof. Dr. Mehmet AÇA Beye teşekkür etti. Türk Ocakları'na yaptığı hizmetlerden dolayı kendisine bir teşekkür belgesi, bir kitap ve 17 Ocak 2013 tarihindeki “Türkiye'de Türkoloji Eğitimi ve Araştırmalarının Son 10 Yıl” konulu ocakbaşı sohbetinin video ve fotoğraf DVD’sini hediye etti.

 

Başkan ACAR 25 Şubat 2016 Perşembe günü saat 19:30’da yapılacak olan ocakbaşı sohbetinin konusunun “Dünden Bugüne Türklerde Eğitim” olacağını, konuşmacı olarak Balıkesir Üniversite Necatibey Eğitim Fakültesi Öğretim Üyesi Prof.Dr. Mehmet BAŞTÜRK Beyin katılacağını söyledi.

Türkocağı Tv

Türkocağı Tv

Tümü

Türk Ocaklarından Haberdar Olun

Yazarlar

Tümü