Balıkesir Şubesinden Dünden Bugüne Türklerde Eğitim Konferansı

25 Şubat 2016
Balıkesir Şubesinden Dünden Bugüne Türklerde Eğitim Konferansı

Balıkesir Üniversite Necatibey Eğitim Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mehmet BAŞTÜRK bu haftaki ocakbaşı sohbetinin konuğu oldu. Türk Ocakları Balıkesir Şubesinde düzenlenen sohbette Prof. Dr. Mehmet BAŞTÜRK Dünden Bugüne Türklerde Eğitim hakkında konuştu.

 

Programın açılış konuşmasını Türk Ocakları Balıkesir Şubesi Başkanı İsmail ACAR yaptı. Başkan ACAR açılış konuşmasında 26 Ocak 1992 Hocalı Katliamına da değinerek şunları söyledi:

 

“Unutulmamalıdır ki, Hocalıda ŞEHİT olan Azerbaycan Türk'ü kardeşlerimizin tek suçu, Müslüman ve Türk olmalarıdır. İki Devlet Bir Millet olan Türkiye ve Azerbaycan arasındaki tarihi kardeşlik bağları ve Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün “Azerbaycan'ın sevinci sevincimiz, kederi kederimizdir” sözleri doğrultusunda Türk Milleti olarak kardeşlerimize her türlü desteği ve yardımı esirgememeliyiz. Hocalı’ da şehit düşen kardeşlerimizi rahmet ve saygıyla yad ederken, Azerbaycan’da yaşayan soydaşlarımızın acısına ortak olduğumuzu hatırlatmak istiyoruz. Cenab-ı Hak böyle acıları TÜRK milletine bir daha yaşatmasın.”

 

Başkan ACAR’ın açılış konuşmasından sonra kürsüye gelen Prof. Dr. Mehmet BAŞTÜRK Dünden Bugüne Türklerde Eğitim konusunda özetle şunları söyledi:

 

“Eğitim konusu dünden bugüne, her dönemde her çağda sürekli ele alınmıştır; sürekli tartışma konusu olmuştur ve olmaya da devam edecektir. Öğrenenden beklentiler, eğitimi kurgulayanların beklentileri hep tartışılmış, tartışılmaya da devam edecektir. Bütün bunlara rağmen hangi tanımın doğru, hangi beklentinin yerinde olduğuna karar vermede yaşanan deneyimler, uygulamalar önemlidir. İşte tam bu noktada geçmişe bakmak, Türklerde eğitim olgusuna göz atmak tartışmanın neresinde durulması gerektiği konusunda en iyi ipuçları verecektir. Öncelikli olarak İslamiyet öncesi Türklerde eğitimin günün ihtiyaçlarını karşılamak üzere, günlük yaşantıyla bağlantılı bir biçimde olduğu görülmektedir.  Eğitimin amacı alp insan yetiştirmek, öğrenenleri mesleki açıdan becerilerle donatmaktır. İslamiyetin Türkler tarafından kabul edilmesiyle birlikte, özellikle Farabi’nin tanımıyla eğitimin amacının mutlu insan yetiştirmek ve bireyi topluma yararlı hale getirmek, olduğunu görmekteyiz. Selçuklular döneminde ise eğitimin amacının, yine çağın ve toplumun ihtiyaçlarına bağlı olarak, gazi tipi insan yetiştirmek olduğunu görüyoruz.  Osmanlıda özellikle ilk dönemlerde Selçuklu dönemindeki eğitimin amacıyla neredeyse aynı olduğunu anlıyoruz. Ancak Osmanlının durakla ve gerileme döneminde eğitimin amacının orta ve pasif insan yetiştirmek olduğu görülmektedir.  Eğitim, özetle söylemek gerekirse, dinamik ve değişime açık olan toplumda günün koşullarına hızlı bir biçimde adapte olabilecek bir şekilde olmalıdır. Ancak unutmamak gerekir ki eğitimin hem dinamik, değişime açık hem de geleneksel yönü vardır. Bu iki yönün dikkate alınması sağlıklı eğitim anlayışının ve uygulamasının ortaya konması açısından önemli olacaktır.” dedi.

 

Programın sonunda Başkan ACAR, Prof. Dr. Mehmet BAŞTÜRK Beye teşekkür etti. Türk Ocaklarına yaptığı hizmetlerden dolayı kendisine bir teşekkür belgesi, bir kitap ve 22 Mayıs 2014 tarihindeki “Toplum ve Dil” konulu ocakbaşı sohbetinin video ve fotoğraf DVD’sini hediye etti.

 

Başkan ACAR 3 Mart 2016 Perşembe günü saat 19:30’da yapılacak olan ocakbaşı sohbetinin konusunun “Ömer Seyfettin ve Kızıl Elma Ülküsü” olacağını söyledi.

Türkocağı Tv

Türkocağı Tv

Tümü

Türk Ocaklarından Haberdar Olun

Yazarlar

Tümü