Adıyaman Şubesinden Türkmenlere Kardeş Aile Projesi

25 Şubat 2016
Adıyaman Şubesinden Türkmenlere Kardeş Aile Projesi

Adıyaman’da yer alan Türkmen aileler, 23 Ocak Cumartesi günü Genel Başkanımız Prof. Dr. Mehmet Öz ile görüşmüşler ve yaşadıkları sıkıntıları iletmişlerdir. Özellikle üç alanda sıkıntılarla karşılaştıkları gözlemlenmiştir. Kimlik kartlarının olmaması ve dolayısıyla sağlık hizmetlerinden yararlanamamaları iki temel problemi oluşturmaktadır. Üçüncü problem ise, istihdam alanında görülmektedir. Bu sorunların çözülebilmesi adına gerekli girişimler başlatılmıştır. Özellikle sağlık hizmetleri noktasında acil durumda olan hastaların gerekli hizmetlere ulaşması adına ilgili adımlar atılmış ve özellikle bir Türkmen hastanın kalp ameliyatı olabilmesi sağlanmıştır. Aynı şekilde, kadın doğum, ortopedi, çocuk sağlığı alanlarında da üyelerimizin ikili diyalogları vesilesi ile yetişkin ve çocukların sağlık problemlerinin giderilmesi sağlanmıştır. İlgili konularla alakalı girişim ve çalışmalar devam etmektedir.

 

Bununla birlikte, “Kardeş Aile Projesi” için hazırlıklar tamamlanmıştır. Buna göre;

  • Öncelikle Türk Ocakları Adıyaman Şubesi Genel Kurul üyelerinden her bir üç aile bir Türkmen ailenin kardeş ailesi olarak belirlenmiştir.
  • Bu süreçte, Türkmen ailelerin asgari ihtiyaçları ile birlikte hane halkı sayısı tespit edilmiştir.
  • Mevcut durumda, Adıyaman’da özellikle Kerkük’ten gelen elliye yakın aile bulunmaktadır.
  • Bu Türkmen ailelerin kendi aralarında diyalog halinde olmaları projenin daha sağlıklı bir şekilde hayata geçirilmesinde önemli bir faktör olmuştur.
  • Proje kapsamında ailelerin giyim, erzak ve ev araç-gereçleri gibi ihtiyaçları belirlenen kardeş aileler tarafından karşılanmaya başlanmıştır.

 

Projenin sistematik bir biçimde önümüzdeki aylarda da sürdürülmesi ve kardeşlik bağının bu zorlu süreçte güçlendirilmesi hedeflenmektedir. Bu konu ile bağlantılı olarak Sosyal Yardımlaşma Vakfı ile de görüşülmüştür. Belirlenen ailelerin listeleri vakıf yetkilileri ile paylaşılmış ve her ay erzak ve giyim yardımının yapılacağı sözü alınmıştır.  Bununla birlikte, gerek belirtilen sorunların giderilmesi gerekse projenin sürekliliğinin sağlanması adına ilgili kurum ve kuruluşlarla olan iletişim ve bilgilendirme süreci de devam etmektedir.

Türkocağı Tv

Türkocağı Tv

Tümü

Türk Ocaklarından Haberdar Olun

Yazarlar

Tümü