Afyon Şubesinden Hocalı Soykırımı Açıklaması

26 Şubat 2016
Afyon Şubesinden Hocalı Soykırımı Açıklaması

Türk Ocakları Afyonkarahisar Şubesi’nin 26 Şubat 1992 Hocalı Katliamı ile ilgili basın bildirisidir.

 

Türk Ocakları Afyonkarahisar Şube Başkanı  Doç Dr. Yavuz Osman BİRDANE;

 

Aziz Türk Milleti; Ermeniler, 1992 yılının 25 Şubatı 26 Şubata bağlayan gecede bölgedeki Rus 366. Alayın da desteği ile Hocalı köyünde sivil, kadın, çocuk, yaşlı ayırımı yapmadan resmi rakamlara göre 83’ü çocuk, 106’sı kadın ve yaşlı olmak üzere 613 kişiyi katletmişlerdir. Toplam 487 kişi ağır yaralı olarak kurtulmuştur. 1275 kişi ise rehin alınmış ve 150 kişi ise kaybolmuştur.

 

Normalde en şiddetli savaşlarda dahi savaşın dışında tutulan, dokunulmayan bu kesime Ermeniler yaşlı, kadın ve çocuk demeden acımasız işkenceler yaparak katletmiştir.

 

Cesetler üzerinde yapılan incelemelerde cesetlerin birçoğunun yakıldığı, gözlerinin oyulduğu, kulakları, burunları ve kafaları ile vücutlarının çeşitli uzuvlarının kesildiği görülmüştür. Aynı vahşetten hamile kadınlar ve çocuklar bile nasibini almıştır.

 

Öldürülmüş insanların kafalarına kurşun sıkmak, derilerini yüzmek, parçalamak gibi eylemler korkutmak ve yıldırmaktan ziyade başka millete karşı oluşmuş bir nefretin dışa vurmasıdır.

 

Hocalı vahşetini dünya devletleri ve uluslar arası örgütlerin soykırım olarak tanınması için gerekli olan adımların atılamadığı bilinmektedir. İnsanlık dışı bu vahşetin sadece ve sadece Azerbaycan ve Türkiye tarafından anılarak kınanması, ayrıca bu katliamın ardından yıllar geçmesine rağmen, halen dünya kamuoyuna anlatılamamış olması da maalesef çok daha üzücü ve düşündürücüdür.

 

Hocalı katliamıyla ilgili olarak diğer ülkeler, uluslararası kurumlar, insan hakları ve sivil toplum örgütleri eldeki belgelerle daha fazla ve ısrarla bilgilendirilmeli, konunun uluslararası platformlara taşınarak parlamentolarda tartışılması sağlanmalıdır.

 

Ermenistan’ın devam eden işgalci ve tecavüzkar tutumu ortaya konularak dünya kamuoyuna deşifre edilmeli, yaraların bir nebze de olsun sarılması amacıyla, Ermenilerin işgal ettikleri Azerbaycan topraklarından çekilmesi de kararlılıkla istenmelidir. Azerbaycan'ın sevinci bizim sevincimiz, kederi bizim kederimizdir. Allah bir daha böyle acılar yaşatmasın İnşallah.

 

Tüm şehitlerimize Allah'tan rahmet dilerim.

Türkocağı Tv

Türkocağı Tv

Tümü

Türk Ocaklarından Haberdar Olun

Yazarlar

Tümü