Baykara Meclisinde Balkan Acıları ve Ayrılıkçı Terör Konuşuldu

07 Mart 2016
Baykara Meclisinde Balkan Acıları ve Ayrılıkçı Terör Konuşuldu

Samsun Türk Ocağı olarak  Çarşamba günleri 18.30.-19.30 arasında düzenlediğimiz Baykara Meclisi sohbetlerinin bu haftaki (02.03.2016) konuğu araştırmacı-yazar Akın Üner idi. “Balkan Acıları ve Türkiye’de Ayrılıkçı Terör” başlığını taşıyan sohbette öncelikle Osmanlı döneminde Balkanlardaki ayrılıkçı hareketlerle bugün Güneydoğumuzda ortaya çıkan bölücü terörün farklılık gösteren özelliklerine değinildi. Akabinde geçmişte ve günümüzde ortak olan hususiyetler dile getirildi. Ardından Balkan hezimetlerinden ayrılıkçı hareketlere yönelik çıkarılabilecek sonuçlar şu şekilde sıralandı:

 

 

  1. Batılıların müttefikliğine güvenmemek gerekir. Kapitülasyonlar ile pek çok taviz verdiğimiz halde batılılar, ayrılıkçıları hep el altından desteklediler.
  2. Reform, açılım, demokratikleşme gibi kelimelerin cazibesine kapılmayalım. Batılılara şirin görünmek ya da ayrılıkçıları yumuşatmak için başlatılan taviz politikaları sorunları büyütür. Biz sadece milli çıkarlarımız ve milletimizin sosyoekonomik koşullarını düzeltmek için yasalarımızda düzenlemeler yapmalıyız
  3. Günümüz koşullarında kulağa hoş gelmeyen mübadele uygulamasının Anadolu’daki olası Rum ayaklanmalarını bitirdiğini dikkate almalıyız. Günümüz reel politikasına ne kadar uyacağı tartışmalı olmakla birlikte, Suriye – Irak meselesinde bizimle yaşamak istemeyenler ile Ortadoğu’daki Türkmen nüfusunun mübadele edilmesi tartışılabilir.
  4. Maceracı ve hayalci dış politika yerine aklı selim bir çizgi izlemek, iç politikada ayrıştırıcı bir dil kullanmamak, eğitim ve devlet idaresinde bilimi öne çıkarmak, teknoloji geliştirmek, ekonomiyi dışa bağlılıktan kurtarmak, Türklük bilincine sahip nesiller yetiştirmek, Balkan acılarından çıkartılacak en iyi dersler olsa gerek…

 

Programın Videosu İçin Tıklayınız

Türkocağı Tv

Türkocağı Tv

Tümü

Türk Ocaklarından Haberdar Olun

Yazarlar

Tümü