Balıkesir Şubesinden Ömer Seyfettin ve Kızıl Elma Sohbeti

04 Mart 2016
Balıkesir Şubesinden Ömer Seyfettin ve Kızıl Elma Sohbeti

Türk Ocakları Balıkesir Şubesi'nin her hafta düzenlediği Ocakbaşı Sohbetlerinin bu haftaki konusu “Ömer Seyfettin ve Kızıl Elma” oldu. Türk Ocakları Balıkesir Şubesi Başkanı İsmail ACAR’ın konuşmacılığını yaptığı sohbet sıcak ve samimi bir ortamda oldu.

 

Ömer Seyfettin’in 20. Yüzyılın başlarında Kızıl Elma’yı yeniden canlandıran birisi olduğunu için Ömer Seyfettin ve Kızıl Elma’yı beraber anmaktayız diyen Başkan ACAR şunları söyledi:

 

“Bu hafta Ömer Seyfettin’in 132. doğum yılı, rahmetli oluşunun da 96. yılıdır. Ömer Seyfettin deyince hemen aklımıza Türk hikayeciliği gelmektedir. Evet bu doğrudur ama eksiktir. Ömer Seyfettin hikayeciliğinin öbür yanında idealistliği ,ülkücü şahsiyeti vardır. Fikir adamlığı vardır. İnsanı hayrette bırakacak kadar çalışkanlığı vardır.

 

Ömer Seyfettin bizlerin okuya okuya bitiremediğimiz yazıları, fikirleri, hikayeleri, eserleri savaş içinde yazmıştır. Balkan savaşlarında ve Balkanlarda eşkıya kovalarken yazmış. Savaşta esirde düşen Ömer Seyfettin yazmaya devam etmiş ve 36 yaşında vefat etmiştir. Kısacık ömründe Türk edebiyatına büyük eserler bırakmıştır.” dedi.

 

10 Mart 2016 Perşembe günü yapılacak olan ocakbaşı sohbetimize konuşmacı olarak İzmir Türk Ocağı'ndan değerli bir akademisyenimiz katılacaktır. Türkiye’de ilk defa yapılan bir araştırmayı, ilk defa Balıkesir Türk Ocağında anlatacaktır. Misafirimiz Ege Üniversitesi Türk Dünyası Araştırmaları Enstitüsü Öğr. Üyesi Prof. Dr. Kemal TAŞTAN, “Füzüli ve Milli Mücadele” konusunu ocağımızda ilk defa anlatacaktır. Şehrimizde yapılacak olan bu faaliyetlere tüm halkımızı beklemekteyiz.

Türkocağı Tv

Türkocağı Tv

Tümü

Türk Ocaklarından Haberdar Olun

Yazarlar

Tümü