Kütahya Şubesinden Osmanlı'dan Cumhuriyet'e Tarihi Devamlılık Konferansı

04 Mart 2016
Kütahya Şubesinden Osmanlı'dan Cumhuriyet'e Tarihi Devamlılık Konferansı

Türk Ocakları Kütahya Şubesinin bu haftaki Ocakbaşı sohbetinde ' Osmanlı'dan Cumhuriyet'e tarihi devamlılık' konusu ele alındı.

 

Marmara Üniversitesi Arş. Gör. Ahmet Vurgun hocamızın konuşmacı olarak katıldığı Ocakbaşı Sohbeti, 04 Mart Cuma günü dernek binasında yapıldı.

 

Konferansta Vurgun şöyle konuştu:

 

"Türkiye Cumhuriyeti'nin ayrı bir Türk devleti olmadığını Osmanlı'nın rejim değiştirmiş halidir. Dedelerimiz, ninelerimiz Osmanlı vatandaşı idi. Mustafa Kemal Atatürk bir Osmanlı paşası idi. Biz onların canları pahasına kurtardığı bu ülkede yaşıyoruz. Bunun değerini bilip, Osmanlı-Cumhuriyet ayrımı yapmadan hepimiz bu ülkeye sahip çıkmalıyız. Bugün İstanbul’un Fethi'ni, Çanakkale Zaferi’ni kutluyorsak, Sarıkamış şehitlerini anıyorsak bu tarihi devamlılığın bir sonucudur. Sağlık personeli 14 Mart’ı “Tıp bayramı” olarak kutluyor. 14 Mart 1827, yani II. Mahmud’un Tıbbiye-i Şahaneyi açtığı gün. Bu gibi örneklerini verdiğimiz müesseselerin tamamı Osmanlı döneminde kurulup Cumhuriyet’e intikal etmişlerdir. Bütün bu örnekler tarihten referans almanın somut göstergeleridir. Tarihi devamlılık işte tam da budur." 

Türkocağı Tv

Türkocağı Tv

Tümü

Türk Ocaklarından Haberdar Olun

Yazarlar

Tümü