Uşak Şubesinden İstiklal Marşı Açıklaması

12 Mart 2016
Uşak Şubesinden İstiklal Marşı Açıklaması

İstiklâl Marşı’mız , ülkemizin en dar ve sıkıntılı dönemlerinde Türk Milleti’nin  kadınıyla, yaşlısıyla, erkeğiyle, çocuğuyla ve cephedeki askeriyle zor şartlar altında dahi bir karış toprağını vermemek için,  inancın ve azmin hangi güçlükleri yenebileceğine olan imanın mısralara dökülmüş en edebî ifadesidir.

 

Devletimizin ve milletimizin bağımsızlığının sembolü olan İstiklal Marşı’mız Anadolu’nun birçok şehri işgal edilmiş ve Türk milletinin bağımsızlığı tehlike altındayken, Türk halkı ülkesi için bir mücadele verirken, Mehmet Akif Ersoy o günlerde Türk milletine, cesaret vermek, duygularını harekete geçirmek üzere İstiklal Marşı’nı yazmıştır.12 Mart 1921’de Türkiye Büyük Millet Meclisi tarafından kabul edilmiş ve o günkü mecliste üç kez okunarak ayakta alkışlanmıştır.

 

Meclisimiz tarafından 95 yıl önce kabul edilen İstiklal Marşı’mız  o günden beri hep bir ağızdan coşkuyla okuduğumuz, hep birlikte saygıyla dinlediğimiz, milli birlik ve beraberliğimizin en önemli sembollerinden biridir. İstiklal Marşı’mızı, milletçe hep bir ağızdan haykırdıkça, millî birliğimiz pekişmektedir. O'na duyulan saygı, milletimize ve devletimize duyulan saygıdır. O'nun bir ağızdan söylenişi, egemenliğimizin birlikte haykırılmasıdır.Yüreklerimizde uyandırdığı heyecan, ulusal bilincimizin ve inancımızın ta kendisidir.

 

İstiklal Marşı’mız,  Korkma! İfadesi ile başlar, biz Türk Milliyetçileri olarak Türk milletinin bağımsızlığının sembollerinden biri olan İstiklâl Marşı’mızı, korkmadan nazlı bayrağımızla birlikte sonsuza dek yaşatacağımızı tüm dünyaya ilan ediyoruz. Hiçbir kirli pazarlık ve kirli amaç, bölücü, parçalayıcı ve yıkıcı unsurlar Türk milletinin bayrak aşkını, vatan aşkını, İstiklâl Marşı sevgisini söndüremez.Yüce bir millet ve onun şanlı mensupları olarak bizler  bayrağımızı dimdik ayakta tutmak ve onu ebediyen dalgalandırmak için, her zaman olduğu gibi bugünde birlik ve beraberlik içinde tüm bölücü faaliyet ve eylemde bulunanlara gereken dersi vermeye hazırız. 

 

Tarihe ve millete mal olan İstiklâl Marşı’mızın  kabulünün 95. yıldönümünü kutluyor, bayrağımızın sonsuza dek dalgalanması dileğiyle , Atatürk ve silah arkadaşlarını,  İstiklâl Marşı’mızın yazarı merhum Mehmet Âkif Ersoy ve  tüm şehitlerimizi minnet,  şükran ve rahmetle anıyor Mehmet Akif Ersoy’un duasına kalbimizle iştirak ederek, Allah bu millete bir daha istiklal marşı yazdırmasın diyorum.

Türkocağı Tv

Türkocağı Tv

Tümü

Türk Ocaklarından Haberdar Olun

Yazarlar

Tümü