Bursa Şubesinden İstiklal Marşı ve Mehmet Akif Ersoy Etkinliği

12 Mart 2016
Bursa Şubesinden İstiklal Marşı ve Mehmet Akif Ersoy Etkinliği

Türk Ocakları Derneği Bursa Şubesi ve Bursa Devlet Klasik Türk Müziği Korosu Müdürlüğü ile ortaklaşa düzenlemiş olduğu “ Çanakkale’den İstiklale Mehmet Akif Ersoy ve İstiklal Marşı” etkinliğine konuşmacı olarak değer katan Uludağ Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölüm Başkanı ve Türk Ocağı Yönetim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Alev Sınar Uğurlu ; İstiklal Marşı’nın Türk milletinin en temel metinlerinden birisi ve en çarpıcı örneği olduğunu ifade etti.

 

Mehmet Akif Ersoy tarafından 1921 yılında yazılan İstiklal Marşı’nın Türk milli marşı olarak kabul edilişinin 95. Yılı Heykel Dede Efendi salonunda düzenlenen etkinlikle anıldı. Etkinliğe MHP Bursa Millet Vekili Sn. Kadir KOÇDEMİR , Uludağ Üniversitesi öğrencileri , akademisyenler ve çok sayıda  halkın katılımlarıyla şehitler için gerçekleştirilen saygı duruşu ve okunan İstiklal Marşı’nın ardından programa geçildi.

 

MARŞIN HER KELİMESİ ANLAMLI"

 

Türk Dili ve Edebiyatı Bölüm Başkanı Prof. Dr. Alev Sınar Uğurlu tarafından ‘İstiklal Marşı’nı Anlamak’ konulu bir söyleşi gerçekleştirildi. Prof. Dr. Alev Sınar Uğurlu, Mehmet Akif Ersoy’un İstiklal Marşı’nda kullandığı her kelimeyi özenle ve bilerek seçtiğini açıkladı. Marşın her kıtasında dünyaya ve Türk milletine mesajlar verildiğinin altını çizen Uğurlu, “Örneğin medeniyet dediğin tek dişi kalmış canavar mısrası dolayısı ile Akif bazı kesimler tarafından medeniyet düşmanı olarak ilan edilmiş. Oysa ki Akif batının teknolojisine, bilimine, sanatına hayran ve bizler tarafından da örnek alınması gerektiğine inanan birisidir. Ancak burada Akif’in belirtmek istediği medeniyetin o sömürgeci tarafını kast etmiştir. Batı medeniyeti 19. yüzyılda batıda ve doğu ülkeleri işgal etmeye çalışırken buralara medeniyet götürmeye çalıştıklarını iddia etmişlerdi. İşte Mehmet Akif, medeniyetin bu yüzünü eleştirmeye çalışıyor ve onlara canavar diyor.” diye konuştu.

 

"BİZİ MİLLET YAPAN EN TEMEL ESERLERDEN BİRİSİ"

 

Türk Dili ve Edebiyatı Bölüm Başkanı, İstiklal Marşı’nda bir milleti ayakta tutacak olan bütün değerlerin ilk 9 kıta boyunca anlatıldığını vurguladı. Son kıtada ise bir hükme varıldığına işaret eden Uğurlu; “Bu son kısım İstiklal Marşı’nın özeti gibidir. Ümit, cesaret, kendini bilme, vatanını anlama, vatan için canının feda edileceği, vatanı vatan yapan unsurlar, şehitlere şükran, milletin sembolü olan bayrağa saygı ve bayrağın sonsuza kadar dalgalanacağına inanç Hepsi İstiklal Marşı’nda bir aradadır. Milli hafızayı, geleceğe ait görev ve sorumluluklarımızı samimiyetle, realist bir şekilde ve büyük bir heyecanla ifade eder İstiklal Marşı’mız. İstiklal Marşı, bizi millet yapan temel metinlerden birisidir ve Türk milletinin bağımsızlık aşkının en önemli en çarpıcı örneğidir.” dedi.

 

İstiklal Marşı’nın kabul edilişinin 95. Yılı ve “ Çanakkale’den İstiklale Mehmet Akif Ersoy ve İstiklal Marşı”  konulu anma programının Prof. Dr. Alev Sınar Uğurlu ‘nun   sunumunun ardından Bursa Devlet Klasik Türk Müziği Korosunun gecenin anlam ve önemine ait Mehmet Akif Ersoy’un yazdığı şiirlerin başta Amir Ateş ve diğer üstatlarca bestelenen eserleri en uygun şekilde icra etmelerinin ardından, Devlet Korosu Şefi Şükrü Hakan Özlev tarafından Türk Ocağı Başkan'ı Prof.Dr.Selçuk Kırlı , Prof Dr. Alev Sınar Uğurlu ve Hamit Saraç'a Teşekkür belgeleri takdim edildi.Türk Ocağı Gençlik Kolu tarafından da Koro Şefi  ve konuşmacıya Çiçek takdimlerinden sonra program sona erdi.

Türkocağı Tv

Türkocağı Tv

Tümü

Türk Ocaklarından Haberdar Olun

Yazarlar

Tümü