Serap’ı Yakan Eller…

20 Aralık 2009
Eriman TOPBAŞ

Önce Rahmet-i Rahman’a kavuşan Serap’a Allah’tan rahmet diliyorum. Allah gittiği yerde utandırmasın, mekânını cennet eylesin. Başta ailesi olmak üzere tüm sevenlerine sabır ihsan eylesin.

Kamuoyunun da bildiği gibi, Serap Eser Küçükçekmece’de oturuyordu. Lise öğrencisiydi ve üniversite sınavlarına hazırlanıyordu. Hedefini belirlemişti. Hemşire olmak istiyordu. Yani dertli insanların dertlerine çare olmaktı esas amacı. Amacını gerçekleştirmek için dershaneye gidiyordu. Özel şoförlü bir arabası olmadığı için o gün (8 Kasım) de otobüse binmişti. Bu biniş O’nun son binişi olmuştu. Niçin?

Çünkü bindiği otobüs yakılmıştı. Nasıl yanmıştı? Otobüsün yanmasına ne sebep olmuştu? Molotof kokteyli. Molotof kokteyli kim atmıştı? Rahmetli Serap’tan daha küçük çocuklar. Molotof kokteylleri o çocukların ellerine kim vermişti? Büyükleri. Kim, o büyükler? O büyükleri kim yönetiyor? Bilinmiyor… Niçin?

İnsan durup dururken öfkelenmez, kinlenmez, canileşmez. Bir başkasına düşman olması için haklı bir nedeni olması gerek. Yüzü gözü sarılmış, elleriyle alev saçan o çocukların haklı nedenleri neydi? Kendilerini ateşe atanlara niçin inanmak zorunda kalıyorlardı? Devlete inanmıyorlardı, devleti yönetenlere inanmıyorlardı… Niçin?

“Her insan doğuştan masum (günahsız)” olduğuna göre, bazı insanlar niçin canavarlaşır? Hiç bilmediği, hiç görmediği bir insana nasıl düşman olabilir? Ve hatta kendisine hiçbir kötülük yapmamış bir kişiyi nasıl yakabilir? Söz konusu düşmanca davranışlar yaşanılan ortamla ilişkilendirilebilir. Zira insan davranışıyla sosyal ortam arasında bir ilişki vardır. Yalnızca sosyal ortam değil, sosyal ortamlar kadar olmasa da, doğal ortamlar da insan davranışı üzerinde etkili olur. Peki, elleriyle alev saçan bir canavar hangi sosyal ortamlarda yetişir? Temel ihtiyaçların zar zor karşılanabildiği ortamlarda. Özellikle de problemlerin şiddet yoluyla çözüldüğü ortamlarda. Peki, olumsuz sosyal ortamları kim düzeltecek? Ülkeyi yöneten beyin mi? Terörü kontrol eden beyin mi? Ülkede olup bitenlere ve devam edenlere baktığımızda hangi beynin daha etkili olduğunu söyleyebiliriz?.. Niçin?

Vücudun tüm organları beynin denetimi altında çalışırlar. Beynin bir bölgesinde meydana gelen bir hasar, o bölgenin yönettiği vücut alanlarını işlevsiz kılar. Beynimizden komut almadan elimiz her hangi bir iş yapamaz. Molotof kokteyli atan el de bir beyinden komut alır. Ülkeyi yönetenlerin görevi eli tutmak değil, o eli harekete geçiren beyni etkisiz hale getirmektir. Ülkeyi yöneten beyin, ülke çocuklarını eylem alanına sürenlere seslenmez. Onları bulur ve etkisiz hale getirir. Aksi halde terörü kontrol eden beyin, ülkeyi yöneten beyinde tümör baskısı oluşturarak tüm organlarını felç eder.

Temel soru şu: Rahmetli Serap hangi yetersizliğin ve yeteneksizliğin kurbanı oldu?

Türkocağı Tv

Türkocağı Tv

Tümü

Türk Ocaklarından Haberdar Olun

Yazarlar

Tümü