Aydın Şubesinden Mehmet Akif Ersoy Konferansı

17 Mart 2016
Aydın Şubesinden Mehmet Akif Ersoy Konferansı

Türk Ocakları Aydın Şubesinde 17 Mart 2016 günü ''Teşkilat-ı Mahsusa, Çanakkale, İstiklal Marşı ve Mehmet Akif Ersoy'' konulu konferans düzenlenmiştir. Konferansa konuşmacı olarak tarihçi Emre Özbey katılmıştır. Emre Özbey konuşmasında şunlardan bahsedilmiştir.

 

“Bir devletin, başarısı sadece savaşlardaki zaferleri ile ölçülmez. Nasıl bir kültür, medeniyet geliştirdiğine ,başka kültürleri nasıl etkilediğine bakılır. Osmanlı Devleti dünyada en başarılı üç devletten biridir.

 

Teşkilat-ı Mahsusa, Osmanlının gerçekten gizli kalabilmiş, ve iz bırakmamış bir istihbarat örgütüdür. Etkili olduğu dönemde otuz bin civarında elemanı vardır. Bunlar gerçek vatanseverlerdir. 

 

Mehmet Akif Ersoy'un en önemli eseri İstiklal Marşıdır. Mehmet Akif İyi bir sporcudur. Güreşçidir. Ok ve kılıç kullanır.

 

Mehmet Akif Ersoy'un şiirleri (Çanakkale, İstiklal Marşı) bir ilhamdan fazlasıdır. Çanakkale, devlet üzerindeki devlerin savaşıdır. Çanakkale savaşları, Türkiye Cumhuriyetinin staj yeridir, ön sözüdür.

 

Çanakkale ve İstiklal savunmasında kurmay subaylarımızın neredeyse tamamı, yıkılmakta olan Osmanlı devletinin yetiştirdiği en iyi subaylardır. Çanakkale Savaşları, İstiklal Savaşına doğru giderken, Türk komutanlarına çok ciddi tecrübe kazandırmıştır. Bu savaşlar, Türk askerine güvenildiğinde Türk askerinin neler yapabileceğini göstermişlerdir. Mehmet Akif Ersoy İstiklal Savaşı döneminde Zagnos Paşa camiide verdiği vaaz ile kitleleri etkilemeye başlamıştır. Mehmet Akif Ersoy İstiklal Marşı'nı şanlı Türk ordusuna ithaf etmiştir.

 

Mehmet Akif Ersoy'un para ile işi olmamıştır. Fakirdir! Ama geride zengin bir kültür mirası bırakmıştır.”

Türkocağı Tv

Türkocağı Tv

Tümü

Türk Ocaklarından Haberdar Olun

Yazarlar

Tümü