Salihli Şubesinden Çanakkale ve İstiklal Marşı Konferansı

17 Mart 2016
Salihli Şubesinden Çanakkale ve İstiklal Marşı Konferansı

Salihli Türk Ocağı tarafından düzenlenen İstiklâl Marşımızın kabulünün 95. ve Çanakkale Deniz Zaferi'nin 101. Yılı anma programında  açış konuşmasını yapan Şube Başkanı Ersin Aybar özellikle İstiklâl Marşı , Mehmet Akif ve Türk Ocakları'nın o andaki konumu önemi , Hamdullah Suphi , marşın kabulü  konularında detaylı bilgiler sunduktan sonra Tarihçi İsmail Göldeli Mehmet Akif'in yaşamı düşünceleri , şiirleri  ve istiklâl marşının kabulü konusunda açıklamalar yaptı.

 


Bilâhare CBÜ Tarih Doçenti Serhat Berber Çanakkale Deniz Zaferini , Osmanlı'nın o andaki konumunu gücünü ekonomik ve sosyal yapısını , Baltalimanı anlaşması sonraki süreçten 1915 e kadar olan dönemi ve Çanakkale deniz ve kara savaşlarını detaylarıyla anlatıp istiklâl marşı ve milli mücadeleyi Çanakkale Savaşı'nın bir milli mücadele kahramanının bir müjdenin , Mustafa Kemal'in  doğuşunu hazırladığını belirtti.

 


Büyük ilgi çeken panelden sonra  kapanışta Şube Başkanı Ersin Aybar Türk Ocakları'nın milli kültürel faaliyetlerinin  mutad şekilde devam edeceğini söyledi.

Türkocağı Tv

Türkocağı Tv

Tümü

Türk Ocaklarından Haberdar Olun

Yazarlar

Tümü