İzmir Şubesinden Türkiye’nin Güvenliğine Yönelik Tehditler Sempozyumu

19 Mart 2016
İzmir Şubesinden Türkiye’nin Güvenliğine Yönelik Tehditler Sempozyumu

İzmir Türk Ocağı 19 Mart 2016 Cumartesi 104. Kuruluş Yıldönümü münasebetiyle “Türkiye’nin Güvenliğine Yönelik Tehditler Sempozyumu”nu  Dokuz Eylül Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Konferans Salonunda düzenledi. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile başlayan programda Şube Başkanı Ömer Alper Erdem’in hoşgeldiniz konuşmasının ardından açılış konuşması için kürsüye gelen Genel Başkanımız Prof. Dr. Mehmet Öz sempozyumun önemine değinip ülke gündemi ile ilgili değerlendirmeler de bulundu.

 

Türkiye’nin Güvenliğine Yönelik Tehditler Sempozyumu

 

Eski Genel Başkanımız Nuri Gürgür’ün yönetimindeki ilk oturumda Prof. Dr. Nadim Macit, Dr. Lütfü Şehsuvaroğlu ve Doç. Dr. Mehmet Akif Okur konuşmacı olarak yer aldı. Prof. Dr. Nadim Macit, “Diyalogcu Barı, Soykırım ve Terör” başlıklı bildirisinde, “hoşgörü” ve “diyalog” kavramlarının, küresel aktörlerin İslam dünyasına yönelik işgalci ve sömürgeci hareketlerini en etkili biçimde meşrulaştıran bir din anlayışı sunma projesinin ürünü olduğunu belirtti. “Ilımlı İslam” projesinin de bu kavramlar etrafında şekillendirildiğini söyledi. Türk Milleti’nin bu proje mensuplarının basın ve akademi camiasındaki temsilcilerine karşı da uyanık olması gerektiğini belirtti.

 

Dr. Lütfü Şehsuvaroğlu, "Türkiye'nin Tehdit Algılarının ve Güvenlik Stratejilerinin Tarihsel Boyutu" başlıklı bildirisinde, Türk Milleti’nin tarih algısıyla oynandığını, vatandaşlarının tarih algısının “aşırı gurur” ve “aşırı çaresizlik” girdabında şekillendirilmeye çalışıldığını söyledi. Güvenlik Stratejileri’nin tarih, ontoloji, antropoloji, tarım, din, sosyoloji, tarih felsefesi gibi disiplinlerin bileşkesinden doğacak soyut ve somut perspektiflerden bakılıp inşa edilmesi gereken bir konu olduğunu belirtti.

 

Doç. Dr. Mehmet Akif Okur, "Yeni Bir Yeryüzü Yangınına Doğru mu? Dünya Düzeninin Değişen Dengeleri ve Türkiye'nin Güvenlik Çevresi" başlıklı bildiride, Ortadoğu’daki yangının tüm dünyayı etkileyeceğini, bu savaşlardan ve savaşların yol açtığı felaketlerden Avrupa’nın kendisini muaf tutamayacağını belirtti. Okur, hem IŞİD'in hem de PKK'nın Suriye kolu olan PYD'nin Türkiye’nin güvenliğine karşı tehdit oluşturduğunu ve bir tehdidin bir başka tehdide tercih edilemeyeceğini söyledi.

 

İzmir Türk Ocağı Hars Heyeti Başkanı Prof. Dr. Ali İhsan Yitik’in yönetimindeki ikinci oturumda Prof. Dr. Osman Bilen, Prof. Dr. İbrahim Attila Acar ve Dr. Bahadır Bumin Özarslan konuşmacı olarak yer aldı. Prof. Dr. Osman BİLEN, "Kültür Güvenliği" başlıklı bildirinde, güvenliğin sadece askeri, ekonomik ve stratejik değil; aynı zamanda dille ilgili kavramsal boyutu olduğunu belirtti. Bu bağlamda, “kültür” ve “medeniyet” kavramlarını inceleyip, bu kavramların işaret ettiği dünyayı açık biçimde gözler önünde serdi. Dilini koruyamayan devletlerin güvenliğini de sağlayamayacağını da sözlerine ekledi.

 

Prof. Dr. İbrahim Attila ACAR, "Jeopolitik Risklerin Ekonomik Bedeli" başlıklı bildirisini, İbni Haldun’un “Coğrafya kaderdir” tespiti etrafında şekillendirdi. Ortadoğu savaşını, bu savaşın ekonomik ve stratejik sonuçlarını, Türkiye ekonomisinin bu krizler karşısında alacağı seyri, istatistiksel bilgiler ışığında değerlendirdi.

 

Dr. Bahadır Bumin ÖZARSLAN, "Milli Bütünlüğün Sağlanmasında Hukuki Boyut ve Türk Kimliği" başlıklı bildirinde, “Türk” kavramını ele aldı. Türk kimliğinin çok katmanlı olduğunu; bu kimliğin ırk, soy, millet, kültür ve hukuk alanında neyi imlediğini örnekler vererek açıkladı. Bilhassa anayasadaki Türk kimliğinin tüm vatandaşları kapsadığını ve bundan taviz vermenin Türkiye açısından telafisi mümkün olmayan risklere yol açacağını belirtti.

 

Sempozyuma Kamusen İl Temsilcisi Ahmet Doğruyol, MHP İl Kadın Kolları Başkanı Banu Önkol, MHP İl Başkan Yardımcısı Ömer Fatih Şimdi, MHP Buca İlçe Başkanı Ali Karakuş, Türk Parlamenterler Birliği İzmir Şube Başkanı Metin Öney,  Türk Yerel Hizmet Sen Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Ali Kalafat, Alperen Ocakları İl Başkanı Taner Kayaoğlu, Türk Eğitim Sen 1 No’lu Şube Başkanı Merih Eyyüp Demir, Türk Eğitim Sen 3 No’lu Şube Başkanı Adnan Sarısayın, Türk Eğitim Sen 4 No’lu Şube Başkanı Hasan Şen, ocak eski başkanlarımızdan Sabahattin Çenet, Dr. Sıddık Topaloğlu, Yard. Doç.  Dr. Veli Öztürk ve Bedri Demirel, ocak eski yöneticilerimizden Doç. Dr. Sabri Yılmaz ve Hatice Bölük, İzmir Büyükşehir Belediyesi Eski Genel Sekreteri Mehmet Talat Şimdi ve Daire Başkanı Mehmet Kardaş, Eski Çiğli Belediye Başkanı Galip Öztürk, Ülkü Ocakları İl Başkan Yardımcısı Enes Talha Eğilmez, MHP Buca İlçe Yöneticileri İsmail Seyman ve Bahtiyar Melek, sivil toplum temsilcileri Ali Peynirci ve Hakan Yeşildağ, üyelerimizden Prof. Dr. Mehmet Ersan, Prof. Dr. Mehmet Candemir, Prof. Dr. Mehmet Şeker, Prof. Dr. Himmet Konur, Doç. Dr. Şükrü Keyifli, Yard. Doç. Dr. Abdülkadir Palabıyık, Yard. Doç. Dr. Hammet Arslan, Nuray Yazıcı, Metin Bozdemir, Fadıl Ünal, Mehmet Tahir Öztürk, Birol Özarslan, İlahiyat Fakültesi Güvenlik Amiri Uğur Çelik katılımcılar arasındaydı.

 

Sempozyuma İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı  Aziz Kocaoğlu, İzmir milletvekilleri Tuncay Özkan, Dr. Aytun Çıray ve Av. Hamza Dağ telgraf gönderdiler.

 

GENEL BAŞKANIMIZ İZMİR'DE KAMU-SEN TEMSİLCİLERİYLE BİR ARAYA GELDİ

 

Genel Başkanımız Prof. Dr. Mehmet ÖZ İzmir’de Kamusen Şube Başkanları ile buluştu

 

İzmir Şubesi’nin 104. Yıl etkinliği kapsamında İzmir’e giden Genel Başkanımız Prof. Dr. Mehmet Öz, eski Genel Başkanımız Nuri Gürgür ve Genel Merkez Yönetim Kurulu Üyemiz Doç. Dr. Mehmet Akif Okur, Kamusen İl Temsilcisi Ahmet Doğruyol’un ev sahipliğinde Kamusen’e bağlı sendikaların şube başkanları ile kahvaltıda buluştu. Ahmet Doğruyol’un hoşgeldinz konuşması ile başlayan kahvaltıda Türk Ocakları ve Kamusen Genel Merkezlerinin ortak yaptığı faaliyetler, Türkiye’de kamu sendikacılığının durumu ve ülke gündemi hakkında karşılıklı fikir alışverişlerinde bulunuldu. Kahvaltıya İzmir Türk Ocağı Başkanı Ömer Alper Erdem, Dr. Lütfü Şehsuvaroğlu, Prof. Dr. Nadim Macit, Dr. Bahadır Bumin Özarslan, Türk Yerel Hizmet Sen Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Ali Kalafat, Türk Sağlık Sen 2 No’lu Şube Başkanı Şenol Atıcı, Türk Eğitim Sen 1 No’lu Şube Başkanı Merih Eyyüp Demir, Türk Eğitim Sen 2 No’lu Şube Başkanı İrfan Toksoy, Türk Eğitim Sen 3 No’lu Şube Başkanı Adnan Sarısayın, Türk Eğitim Sen 4 No’lu Şube Başkanı Hasan Şen, Türk Diyanet Sen Başkanı Hasan Biga ve MHP İl Başkan Yardımcısı Ömer Fatih Şimdi kahvaltıya katılanlar arasındaydı.

 

İZMİR TÜRK OCAĞI ESKİ ŞUBE BAŞKANLARINA TEŞEKKÜR

 

İzmir Türk Ocağı’nın 19 Mart 2016 Cumartesi günü düzenlemiş olduğu “Türkiye’nin Güvenliğine Yönelik Tehditler Sempozyumu” sırasında hizmet etmiş eski başkanlar da unutulmadı. 12 Eylül sonrası ilk şube başkanı olan rahmetli Mevlüt Aslışen’in ailesine verilmek üzere teşekkür plaketini Türk Parlamenterler Birliği İzmir Şube Başkanı ve İzmir Türk Ocağı üyesi Metin Öney’e eski Genel Başkanımız ve Ankara Ticaret Odası Meclis Başkanı Nuri Gürgür büyüğümüz tarafından verildi. Eski başkanlarımızdan Sabahattin Çenet ve Dr. Sıddık Topaloğlu da plaketlerini Nuri Gürgür’ün elinden aldı. Ankara’ya yerleşmiş olan eski başkanlarımızdan Cemil Sarifakioğlu’na verilmek üzere teşekkür plaketini Türk Yerel Hizmet Sen Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Ali Kalafat’a Genel Başkanımız Prof. Dr. Mehmet Öz tarafından verildi. Eski başkanlarımızdan Yard. Doç. Dr. Veli Öztürk ve Bedri Demirel de plaketlerini Prof. Dr. Mehmet Öz’den aldı.  

 

GENEL BAŞKANIMIZ İZMİR TÜRK OCAKLILARLA YEMEKTE BİR ARAYA GELDİ

 

İzmir Türk Ocağının 104. kuruluş yıldönümü etkinliği “Türkiye’nin Güvenliğine Yönelik tehditler Sempozyumu” için İzmir’e gelen Genel Başkanımız Prof. Dr. Mehmet Öz akşam yemeğinde ocak yönetimi, eski şube başkanları ve gençlik kolları ile biraraya geldi. Eski İzmir Türk Ocağı başkanlarından Dr. Sıddık Topaloğlu’nun ev sahipliğinde gerçekleşen yemeğe sempozyum için İzmir’de bulunan eski Genel Başkanımız Nuri Gürgür, Genel Merkez Yöneticilerimizden Doç. Dr. Mehmet Akif Okur da katıldı. İzmir Türk Ocağı Başkanı Ömer Alper Erdem, Başkan Yardımcısı Yunus Emre Kahvecioğlu, Şube Sekreteri Haluk Doğan, Muhasip Mehmet Ertuğrul, Yönetim Kurulu Üyeleri Yüksel Tanır, Mehmet Yazıcı, Sinan Güzel, Ahmet Doğruyol, Mehmet Ali Kalafat, Ahmet Kadıoğlu ve Ömer Fatih Şimdi, eski başkanlarımızdan Yard. Doç. Dr. Veli Öztürk ve Bedri Demirel, sempozyum konuşmacılarımızdan Prof. Dr. Nadim Macit, Dr. Lütfü Şehsuvaoğlu, Prof. Dr. Osman Bilen ve Dr. Bahadır Bumin Özarslan, üyelerimizden İsmail Bayram ve Erdi Kocaman ile gençlik kolları katıldı. Akşam yemeğinin ardından Genel Başkanımız Prof. Dr. Mehmet Öz, Nuri Gürgür büyüğümüz, Doç. Dr. Mehmet Akif Okur ve Dr. Lütfü Şehsuvaroğlu Ankara’ya uçak ile dönmek üzere Adnan Menderes Havaalanından uğurlandı.

 

Türkocağı Tv

Türkocağı Tv

Tümü

Türk Ocaklarından Haberdar Olun

Yazarlar

Tümü