Uşak Şubesinden Nevruz Programı: Nevruz Kardeşlik Bayramıdır

21 Mart 2016
Uşak Şubesinden Nevruz Programı: Nevruz Kardeşlik Bayramıdır

Yrd.Doç.Dr.Hafız Bek, “Nevruz eylem bayramı değil Türk Dünyası’nın barış, huzur ve kardeşlik bayramıdır.Türk Dünyası’nda 5000 yıllık geçmişi olan Nevruz aynı heyecanla ve coşkuyla kutlanırsa anlam kazanır. Nevruz’un her toprak parçasında anlamı farklı olmamalıdır. Baharın müjdeleyicisi olan Nevruz, gelenek ve göreneklerimizi bugünlere taşıyan en anlamlı kutlama günlerimizden biridir.

 

Nevruz’un daha büyük anlam kazanması için devletin sivil toplumlarla beraber,  birbirlerine katkı sağlayarak halkın karşısına çıkması gerekir. Türk Dünyası’nda Nevruz, tatil kabul edildiğinden herkes bayramlara  hazırlanır gibi hazırlanır, nevruz için yiyecekler hazırlanır ve komşulara halka dağıtılır,  devlet törenleri yapılır.

 

Bizlerde ülkemizde ilkokullardan başlayarak üniversitelere kadar 21 Mart tarihini, baharın başlangıcı olarak kabul edip onun anlamına uygun programlar hazırlarsak halkımız bugünün anlamını daha iyi anlar ve sahiplenir”,  diyerek  konuşmalarını bitirdi.

 

Türk Ocakları Uşak Şubesi olarak Yrd. Doç. Dr. Hafız Bek’in hazırlattığı Yedi Meyve ikramını yaptık ve gelen misafirlerimizle yumurta tokuşturma yarışması yaparak Türk Dünyasının Bayramı olan Nevruz’u coşkuyla kutladık.

Türkocağı Tv

Türkocağı Tv

Tümü

Türk Ocaklarından Haberdar Olun

Yazarlar

Tümü