Mobil Mahkeme

25 Ekim 2009
Eriman TOPBAŞ

Dilimize Fransızcadan geçen “mobil” kelimesi, “devingen, hareketli; akışkan; değişken” anlamlarına gelmektedir. Genelde sıfat olarak kullanılan kelime, nitelediği isme göre dilimizde yeni anlamlar kazanabilir. Örneğin, mobil kütüphane dediğimizde “mobil” kelimesi “gezici” anlamına gelir. Kütüphanede olduğu gibi “mahkeme” kelimesinin önünde aynı anlama gelir. Peki, “mobil mahkeme” olur mu? Niçin olmasın? “Mobil öğrenme” oluyor da “mobil mahkeme” niçin olmasın? İhtiyaç, imkânlar çerçevesinde her şeyi oldurur. Bizim “mobil mahkeme”miz de zaruri bir ihtiyaçtan doğmuştur.

“Mobil öğrenme” bilgi toplumu bağlamında ortaya çıkmış bir kavram, “mobil mahkeme” de öyle olmalı. “Mobil öğrenme”, bireyin iletişim araçları vasıtasıyla bilgiye istediği yer ve zamanda erişmesi anlamına gelmektedir. Acaba “mobil mahkeme” de aynı şekilde uygulanamaz mı? Örneğin suçlu olduğuna karar veren bir kişi, vicdan azabından kurtulmak amacıyla telefonuyla “mobil mahkeme”ye bağlanıp çok hızlı bir şekilde yargılanmak isteyemez mi? Adliye saraylarındaki yargılamaların uzunluğu düşünüldüğünde, sanırım her suçlu vatandaş “mobil mahkeme”yi tercih edecektir. Ayrıca “mobil mahkeme”lerde muhtemelen tutuksuz yargılanacaklarından kendini suçlu hisseden her vatandaş, yine muhtemelen seve seve yargılanmak isteyecektir. Öyle sanıyorum ki, “mobil mahkeme” yöntemi yakın gelecekte bilgi toplumlarının yargılama modelleri arasında yerini alacak ve insanlığı uzun yargılama süreçlerinden kurtaracaktır. Biz de böylece “mobil öğrenme” konusunda insanlığa önder olamadık ama “mobil mahkeme” konusunda önder olabileceğiz.

“Mobil mahkeme” bilgi toplumunun yargılama yöntemi olarak düşünüldüğünde, bizden bu modeli almak için, sanıyorum, önce İngiltere Adalet Bakanlığı, sonra İspanya Adalet Bakanlığı ve daha sonra da tüm AB üyesi ülkelerin adalet bakanlıkları sıraya gireceklerdir. Hatta terör yüzünden yakın çevremizi cehenneme çeviren ABD bile, bizden “mobil mahkeme” modelini isteyecektir ve “mobil mahkeme” sayesinde teröristlerle mücadeleye milyarlarca dolar harcamaktan kurtulacaktır. Bu dolarlar muhtemelen fakir ülkelerin aç insanlarını doyurmak için kullanılacaktır. Düşünebiliyor musunuz, başta Amerika kıtasında olmak üzere Afrika ve Asya’nın hiçbir köşesinde aç ve sefil insan kalmayacak. Bundan daha güzel önderlik olabilir mi?

Yaklaşık otuz yıllık bir çabayla, yüklü bir bütçeyle ve hepsinden önemlisi onbinlerce canla elde ettiğimiz “mobil mahkeme”, tahminlerimiz doğrultusunda bir etki meydana getirebilirse, sanıyorum, tüm düşmanlarımız- gerçi pek düşmanımız yok ama- dost olacaklar ve “mobil mahkeme”nin kelebek etkisi tüm dünyada şiddetin kalkmasına barışın hâkim olmasına vesile olacaktır. Sayın Cumhurbaşkanımızın “güzel şeyler olacak” dediği şey, anladığım kadarıyla, bu olsa gerek. Sayın Başbakanımızın “analar ağlamasın” diye gecelerini gündüzlerine katarak çalışması, yine anladığım kadarıyla, bu sonuç için olsa gerek.

Yüce Meclisimizin sayın üyelerinin, saygıdeğer MGK üyelerimizin, kısacası yasama-yürütme-yargı erklerinin çok değerli üyelerinin tüm çabaları, anladığım kadarıyla bu büyülü kavramı, “mobil mahkeme” kavramını önce bize ve daha sonra da insanlığa armağan etmek içinmiş. Gözlediğim kadarıyla Türk Milleti de sayın büyüklerimizin bu çabalarını takdirle karşılıyor ve ülkenin dört bir yanında milli birliğimizi kuvvetlendirecek bir biçimde bayram ediyor.

Ne diyebilirim? Milletimize bu sevinci ve hepsinden önemlisi “milli birliğimizin” güçlenmesine katkı sağlayan tüm büyüklerimize ayrı ayrı teşekkür eder, saygılarımı sunarım.

Türkocağı Tv

Türkocağı Tv

Tümü

Türk Ocaklarından Haberdar Olun

Yazarlar

Tümü