Dinar Şubesi Çanakkale Zaferini Ozanlarla Kutladı

19 Mart 2016
Dinar Şubesi Çanakkale Zaferini Ozanlarla Kutladı

Türk Ocakları Dinar Şubesi Çanakkale Zaferimizin 101.yılını Dinar Belediyesi’nin Katlıları ve Dinar Yazarlar ve şairler Kültür Derneği’nin katılımıyla 19 Mart 2016 Cumartesi günü akşam Park Âlâ Konferans Salonu’nda coşku ile kutladı.

 

Şehitlerimizin ve Türk Büyüklerinin manevi huzurunda yapılan saygı duruşundan sonra İstiklâl Marşı'nın okunmasıyla başlayan programa Dinarlılar büyük ilgi gösterdi. Belediye Başkan Vekili Rafet Şimşek’in yanı sıra pek çok sivil toplum kuruluşu temsilcileri de şölende hazır bulundu.

 

Gecenin sunuculuğunu emekli öğretmen kadir çalışkan yaptı. Çanakkale Slayt gösterisinden sonra Türk Ocakları Başkanı Raif Öztürk açış konuşması yaptı ve Çanakkale Zaferi'nin Türk Milleti için neden önemli olduğunu anlattı ve şöyle dedi. “Yüce Milletimizin şüheda kanlarıyla destanlaştırdığı tüm zaferleri elbette bizim için çok önemlidir. Ancak bugün 101.yılını kutladığımız Çanakkale Zaferi bir başka önemdedir. Çanakkale Zaferi’nin önemini kavrayabilmek için 1912 Balkan Felaketi ile başlayıp, Kurtuluş Savaş’ımızın sonuna kadar devam eden yakın tarihimizi çok iyi bilmemiz gerekir.

 

Bu dönem tarihimizin en hazin, fakat en az o kadar kahramanlık destanlarıyla dolu bir dönemdir. Bu dönemde vuku bulan BİRİNCİ DÜNYA SAVAŞI içinde üç ayrı bölgede ve yedi cephede savaşmak zorunda kalan Mehmetçiklerimiz; Kafkasların dondurucu soğuğunda, Arabistan, Yemen ve Sina’nın kızgın çöllerinde yokluğa, açlık ve susuzluğa rağmen insanüstü bir gayretle mücadele ederken, bir yandan da sözde dostumuz Almanların ve sözde din kardeşimiz Arapların ihanetine uğramışlar, ihaneti görmüş, ihaneti yaşamışlardır. Eğilmemiş, bükülmemiş; fakat bitip tükenmişlerdir.

 

Anadolu’nun yağız delikanlıları değişik cephelerde yokluk ve ihanetin pençesinde bitip tükenirken, bir başka cephede; YİNE Anadolu çocukları İslâm’ın ve Türklüğün varlığına ve namusuna saldıran HAÇLI ORDULARINA göğüslerini siper ediyorlar ve ÇANAKKALE GEÇİLMEZ dedirtiyorlar. Çanakkale; maddenin manaya, küfrün hakka ram olduğu yerdir ve Çanakkale Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin temellerinin atıldığı bir destan ve bir büyük zaferdir. Biz Çanakkale’de kaybetseydik, sonraki zaferler yani Kurtuluş Savaşı’mız olamazdı. İstanbul’da piknik yapmak ve Türk Milletini Anadolu’dan atmak hevesiyle kudurmuşçasına saldıran emperyalist güçler emellerine ulaşırlardı. Semalarımızda ilahi Ezanlar susar, şanlı bayrağımız gönderlerde onur ve gururla dalgalanamazdı. Bu yüzden Çanakkale Zaferi tarihimizin en önemli zaferidir.”

 

Konuşmasının son bölümünde Çanakkale Şehitleri başta olmak üzere tüm şehitlerimize rahmet dileyen şube başkanı, konuşmasını milli birlik ve beraberliğe dikkat çekerek şöyle bitirdi.

 

“Değerli Dinarlılar, Sevgili Türk Ocaklılar;

 

Bu yüzden başta Çanakkale’yi geçilmez yapan, Çanakkale Şehitleri olmak üzere; dünyanın her bir köşesinde yüce milletimizin adı, sanı ve milli-manevi değerlerini yaşatma uğruna kara toprakla zamansız kucaklaşmış tüm şehitlerimizi rahmetle, minnetle ve şükranla anıyor, ruhları şad olsun diyoruz.

 

Değerli Hemşehrilerim, değerli Türk Ocaklılar;

 

Türk Milleti tarihinin her döneminde sinsi bir imha hareketiyle karşı karşıya kalmıştır. Bugün yine dünya üzerindeki Türklüğe karşı her zamankinden daha planlı bir yok etme hareketi sürdürülmektedir. Şu anda Kırım’da, Kafkaslar’da, Çin’de, Irak’ta, Suriye’de, Azerbaycan Karabağ’da; hatta Türk Dünyası’nın kalbi, aklı, şuuru ve milli KIBLEGÂHI olan ülkemizde Türk Varlığı yok edilmeye çalışıyor.

 

Düşmanın her türlü saldırısını, her türlü sinsi oyununu bozmanın yolu; milli birlik ve beraberlik içinde olmamıza bağlıdır. Bunun için bin yıllık kardeşliğimize sahip çıkmalıyız. Birbirimizi ötekileştirmeden kol kola girmeliyiz. Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin kuruluş felsefesine dönerek “Ne Mutlu Türk’üm Diyene!” diyebilmeli ve atalarımızın birlikte kurduğu bu devletin eşit yurttaşları olmaktan gurur duymalıyız.

 

Unutmayınız ki biz, hepimiz birlikte Türk Milletiyiz… Hepimizin büyük zaferi kutlu olsun, tüm şehitlerimizin ruhu şad olsun… Ne mutlu Türk’üm diyene! “

 

Daha sonra Dinarlı Şairler Ülker Aygün, Rıfat Yiğit, Mehmet Arslan, Mehmet Özcan, Abdurrahmen Ertürk, Turan Karlı, Refik Kaplan ve Âşık Hüseyin Çolak’ın okuduğu birbirinden güzel şiirlerle şehitlerimizin ruhu şad edildi.

 

Dinarlı Ozan Kul Mercan, Yağız Ozan ve Öksüz Ozan tek tek sahne aldı ve günün mana ve önemine uygun türkü, koçaklama ve güzelleme dallarında deyişler söylediler. Programın sonunda baba-oğul Öksüz Ozan-Yağız Ozan atışmaları büyük ilgi gördü.  Seyircilerin verdiği atışma ayakları ile birbiriyle atışan ozanlar büyük takdir topladı.

 

Programın sonunda günün anısına plaket verildi. Öksüz ozanın plaketini Belediye Başkan vekili Rafet Şimşek, Yağız Ozan’ın Plaketini Eğitim Gönüllüleri Dernek Başkanı Ogün Sezen, Kul Mercan’ın plaketini Atatürkçü Düşünce Derneği Başkanı Kenan Özdemir, Şairler Derneği üyesi Şiirler adına Şair Ülker Aygün’e Plaketini Dinar Şehit ve Gazi Aileleri Dernek Başkanı Hasan Ceylan verdiler.

 

Topluca fotoğraf çekiminden sonra, gençler Yağız Ozan’a fotoğraf çektirebilmek için sıraya girdiler. Şölen programını ve ozanları çok beğenen seyirciler bu tür güzel etkinliklerin ilçemizde yapılmasından gurur duyduklarını ifade ederek dernek yöneticilerini kutladılar.

Türkocağı Tv

Türkocağı Tv

Tümü

Türk Ocaklarından Haberdar Olun

Yazarlar

Tümü